" /> روش صحیح مسواک زدن - شیوه صحیح مسواک زدن - بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران
روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

اهمیت یادگیری روش­ صحیح مسواک زدن در چیست؟

بسیار از ما درمورد روش مسواک زدن سوال می شود. لازم است بگوییم در تحقيقاتی انجام شده از ۶۸۲ نفر در روش صحیح مسواک زدن و زمان آن يافت ‌شد کسانی که در روز کمتر از دو‌ بار و کمتر از دو‌ دقيقه مسواک می‌زنند، سه‌ برابر بيشتر از کسانی که حداقل دو بار در روز و حداقل دو‌ دقيقه مسواک می ­زنند، در معرض بيماری‌های دهانی و حتی قلبی هستند.

اغلب کسانی که به بهداشت دندان و دهان خود اهمیت می ­دهند٬ برای آموزش به کودکان خود به دنبال روش صحیح مسواک زدن هستند.  اهميت آگاهی از شیوه­‌ صحیح مسواک زدن زمانی آشکار مي‌شود که بنا‌بر گفته‌ی محققان عدم رعايت بهداشت دهان و دندان موجب بروز بيماري‌هاي قلبي، جنسي، ديابت و ... مي‌شود. کمتر کسی وجود دارد که در طول شبانه‌­روز مسواک ­نزند.
ولی مسئله‌ای که به آن کمتر توجه می‌­کنند روش صحيح مسواک زدن مي­‌باشد. به طوری که در اکثر موارد مسواک ­زدن با مسواک ­نزدن زياد تفاوتی نمي‌­کند. اغلب مردم روش‌­ مسواک­ زدن ناصحیحی را دنبال می کنند. مثلا گرفتن مسواک به طور عمودی، افقی و یا چرخشی، بدون اینکه از شیوه­‌ صحیح مسواک ­زدن و بهترین روش برای پاکسازی دندان­‌ها و دهان اطلاع داشته­ باشند.

روش صحيح مسواک‌‌ زدن، مهم‌ترين بحث در رعايت بهداشت دهان و دندان است. چرا که اگر به‌ صورت صحيح انجام نشود، با مسواک ‌نزدن تفاوت چندانی ندارد. در اینجا به بررسی سه روش از روش­‌های معمول و مورد نیاز می‌پردازیم:

 

روش مسواک زدن در بزرگسالان
روش مسواک زدن در بزرگسالان

 

روش صحیح مسواک زدن برای بزرگسالان (modified bass):

 

 

 1. با استفاده از نخ دندان، لاي دندان‌ها را تميز کنيد، زيرا سطوح بين دندان‌ها به هيچ‌وجه با استفاده از مسواک تميز نمي‌شوند.
 2. مسواک را خيس کرده و کمی خميردندان به قدر کافی روي آن بگذاريد. دهان را هم بشوييد تا خميردندان به‌خوبي کف کند.
 3. ابتدا از آخرين دندان در فک بالای سمت چپ شروع‌ کنيد و در جهت عقربه‌هاي ساعت ادامه دهيد. نوک پرزهاي مسواک را در خط رويش دندان‌ها قرار ‌دهيد و به سر مسواک زاويه‌ی ۴۵ درجه بدهيد (توجه کنید که حاشيه بين لثه و دندان‌­ها به صورتی است که شکل آناتوميکی آن فضاهای زیادی ايجاد مي‌کند. که در يک بررسی سه بعدی مي­‌توان فهميد که در هرسه بعد دارای فضاهائی است که دسترسی مسواک به اين نواحی را دچار اشکال می­‌کند. اهمیت این زاویه به همین دلیل است تا به خوبی همه قسمت­‌ها تمیز شوند). سپس براي ۳۰ ثانیه به سر مسواک حرکتي لرزشی بدهيد و بعد از آن با حرکت چرخشي خرده‌هاي غذا را از سطح لثه و دندان‌ها جدا‌ کنيد.
 4. با توجه به اندازه‌ی سر مسواک، دندان‌ها را سه ‌تا سه‌ تا مسواک بزنيد .
 5. سطح بيروني دندان‌هاي جلوي بالا و پايين را به‌ همین‌ صورت مسواک کنید. مسواک را به‌ حالت عمودي نگه ‌داريد و با حرکت آرام و با دامنه‌ی کوتاه به صورت جلو و عقب پشت دندان‌ها را تميز کنيد.
 6. سپس سطح جونده‌ی دندان‌ها (آسياي کوچک و بزرگ) را با حرکت رفت و برگشتی مسواک کنيد.
 7. توجه داشته باشيد که سطح داخلی گونه و زبان نيز بايد مسواک شود. براي مسواک‌زدن اين قسمت‌ها، سر مسواک را آرام و با حالت چرخشي داخل گونه و روي زبان حرکت‌ دهيد. براي هرکدام بايد ۳۰ ثانیه وقت بگذاريد.
 8. سعی کنید که پس از شستن خمیردندان از روی مسواک یک بار دیگر هم بدون خمیردندان، مسواک بزنید.
 9. در مرحله‌ی آخر با يک ليوان آب، دهانتان را بشوييد. هم‌چنین مي‌توانيد پس از شستن دهان از دهان‌شويه استفاده کنيد.

 

روش مسواک زدن برای کودکان
روش مسواک زدن برای کودکان

 

روش صحیح مسواک زدن با روش مالش افقی برای کودکان (horizontal scrub):

 

 

 1. به محض رویش اولین دندان کودک، والدین باید مسواک زدن دندان­ کودک را شروع کنند.
 2. مسواک مناسب برای این­کار دارای سر بسیار کوچک و دسته بلند و موهای نرم ته‌گرد است.
 3. بهتر است تا دو سالگی از خمیردندان استفاده نشود به دلیل اینکه کودک ممکن است خمیردندان را ببلعد که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود. در ماه­‌های ۱۹ تا ۲۸ به طور ویژه توسط والدین باید مسواک زدن برای کودک صورت بگیرد زیرا زمان رویش فعال دندان آسیاهای شیری است.
 4. از سن ۲ الی ۷ سالگی بهتر است که به اندازه­‌ی یک نخود خمیردندان روی مسواک اعمال کنید.
 5. تا هفت سالگی والدین باید روی پروسه نهایی تف کردن خمیردندان نظارت کنند تا کودک خمیردندان را نبلعد.
 6. دوبار در روز قبل از خواب و زمان دیگر به دلخواه نیاز به مسواک زدن برای کودک است.

 

روش صحیح مسواک زدن به روش چارتر (chareter):

این روش برای کسانی که دندان­‌های خود را ارتودنسی کرده‌­اند یا جراحی دندان داشته‌­اند، مناسب است.

 

 

 1. بهتر است یک مسواک بین دندانی با زاویه مناسب تهیه کنید، تا اطراف براکت‌­های ارتودنسی به راحتی تمیز کند.
 2. دندان شما دارای سطوح مختلفی است از جمله سطح بیرونی، درونی و تاج دندان، پس بهتر است در انتخاب مسواکی انعطاف­پذیر دقت کنید.
 3. ابتدا با سطح بیرونی دندان شروع کنید و مسواک را به آرامی به جلو و عقب هدایت کنید، اول فک پایین را مسواک کنید و سپس فک بالا را مسواک بزنید، از مسواک زدن دندان آسیاب خود غافل نشوید.
 4. دقت کنید که در حین مسواک زدن دندان­ها روی هم باشد و آرام و دایره­وار مسواک بزنید و حتی کمی دهان خود را باز کنید، تا دندان­های عقب خود را آسان­تر مسواک کنید.
 5. مسواک زدن براکت­‌ها را فراموش نکنید، از حرکات دورانی و دایره‌­ای شکل برای مسواک زدن براکت­‌ها استفاده کنید و بالا و داخل براکت‌­ها را هم تا جای ممکن مسواک بزنید.
 6. حالا به سطح داخلی دندان­‌ها می­‌رسیم، مسواک را به جلو و عقب، بالا و پایین با حرکات دایره‌­ای هدایت کنید.
 7. تاج دندان­‌ها و فضای بین دندان­‌ها را به طور عمودی و دایره‌وار مسواک کنید تا سخت­‌ترین پلاک­‌ها و ذرات چسبنده از بین بروند.
 8. سطوح دیگر دهان از جمله لثه و گونه و زبان خود را به خوبی مسواک بزنید.
 9. برای مسواک زدن لثه­‌ها، مسواک را به طور عمودی و به آرامی روی براکت­‌ها حرکت دهید.
 10. برای مسواک کردن گونه مسوک را ۱۸۰ درجه بچرخانید و گونه را تمیز کنید.
 11. در آخر از پس از شستن دهان و دندان از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 12. توجه داشته باشید که این روش برای عمل­‌های جراحی هم مناسب است.

 

هدف اصلی از مسواک‌زدن

 

هدف اصلی از مسواک زدن
هدف اصلی از مسواک زدن


مسواک‌زدن دندان‌ها تنها يک قسمت مهم از مراقبت‌های روتين دندان‌پزشکی است و شکل و اندازه‌ی مسواک شما بايد با اندازه‌ی دهان شما متناسب باشد تا مسواک به‌راحتی به تمامی قسمت‌ها دسترسی داشته ‌باشد.

اگر هدف اصلی را از مسواک زدن متوجه شویم کمک بزرگی در عملکرد ما به وجود می‌­آید. هدف اصلی روش صحیح مسواک زدن، پاکسازی همه نوع مواد غذایی است که همراه با انواع مواد رسوبی و ميکرو ارگانيسم­‌هایی که به طور طبيعی روی کليه سطوح دندان مستقر شده­‌اند، مي‌­باشد. شیوه­‌ صحیح مسواک زدن وقتی تکميل می‌­شود که مجاورت دندان با سطح زبان و لثه را نيز مورد توجه قرار دهیم. درنتیجه سه نوع مواد که بین شيارهای دندان، دندان­‌ها و بين دندان­‌ها و لثه رسوب مي­‌کنند شامل:

 • مواد غذایی که در طول شبانه­‌روز مصرف مي­‌شود.
 • پرو تئين­‌های ترشح شده از بزاق و موادی که طی شبانه روز بر اثر تجزيه مواد غذایی در محيط دهان، توسط آنزيم­‌ها و ميکروب­‌های طبیعی موجود در دهان بوجود مي­‌آيد.
 • ميکروب­‌هایی که به صورت نرمال در دهان وجود دارند.

هدف اصلی روش های صحیح مسواک زدن پاکسازی همه اين مواد از سطوح مختلف دندان و دهان است.
یک نکته مهم دیگر این است که باید مسواک خود را هر ۳ الی ۵ ماه يک ‌بار تعويض کنيد، يا حتی اگر پرزهای آن ساييده شد، زودتر برای تعويض آن دست‌به‌کار شويد، زيرا مسواک ساييده‌شده کارايی خوب خود را از‌ دست‌ می‌دهد.

 

اطمینان از مسواک زدن به روش صحیح

 • بین دندان‌ها را روزانه يک ‌بار تميز کنيد. پوسيدگی دندان‌ها به‌دلیل باقی‌ ماندن باکتری‌ها بين دندان‌ها زماني‌که پرزهای مسواک به آن دسترسی نداشته باشند، صورت‌ می‌گیرد. اين‌کار به از‌ بين ‌رفتن پلاک و باقی ‌مانده‌های غذا از بين دندان‌ها و سطوح جونده‌ی آن کمک می‌کند.
 • يک رژيم غذايی متعادل محدودکننده‌ی نوشيدنی‌های شيرين و اسنک را رعايت ‌کنيد.
 • به دندان‌پزشک خود به ‌طور منظم برای پیشگيری و درمان بيماری‌های دهانی مراجعه ‌کنيد.
 • بهتر است تا حدود نیم‌ساعت بعد از غذاخوردن مسواک نزنید. بزاق شما به این مدت زمان نیاز دارد تا فرصت کافی داشته باشد که اسید حاصله از خوردن و آشامیدن را خنثی کند. در نتیجه قبل از این مدت دندان‌های شما در حساس‌ترین حالت خود هستند و با مسواک‌زدن ممکن است به مینای دندان آسیب بزنید.
بولگر(دندان‌پزشک و محقق در مجتمع دندانپزشکی بوفالو) در مقاله‌ی خود می‌گويد: مسواک زدن يک گزينه‌ی کم‌هزينه و کم‌خطر با مزايایی حتی فراتر از آن‌چه که می‌دانیم، است. درنتيجه دليلی وجود ‌ندارد که توصيه کنيم کسی اين‌کار را انجام ندهد.

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس