" /> نحوه مراقبت از دندان های شیری - دندانپزشکی شرق تهران - دندانپزشکی رسالت
نحوه مراقبت از دندان های شیری

نحوه مراقبت از دندان های شیری

آموزش نحوه مراقبت از دندان های شیری

برخلاف تصور بسیاری از افراد،دندان های شیری نیز مانند دندان های افراد در بزرگسالی باید مورد توجه قرار گیرند و نحوه ی مراقبت و نگهداری از آن بسیار با اهمیت است. نحوه مراقبت از دندان های شیری نیز تقریبا مانند حفظ دندان ها در سنین بلوغ و نوجوانی است و نوشیدن و خوردن مواد شیرین و چرب ممکن است به دندان ها آسیب شدیدی وارد کند پرونده پوسیدگی را در آنان افزایش دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر والدینی که به نحوه مراقبت از دندان های شیری کودکان خود توجه نمی‌کنند و آسیب های احتمالی را در نظر میگیرند باعث میشوند تا کودکانشان از سنین ۳_۴سالگی از پوسیدگی دندان هایشان رنج ببرند.

پوسیدگی دندان کودکان از نظر روحی نیز برای آنان بسیار آسیب زا می‌باشد،چرا که آرامش آنان مختل می‌شود و جلوه نامناسب دندان هایشان باعث تمسخر آنان در اجتماع میشود.

نحوه مراقبت از دندان های شیری
نحوه مراقبت از دندان های شیری

آشنایی با روش مراقبت از دندان های شیری

آشنایی با نحوه مراقبت از دندان های شیری موضوع بسیار مهمی می‌باشد که حتی در سال ۲۰۱۶,مقامات انگلیسی به طور رسمی به مردم در رابطه با این موضوع و تاثیر آبمیوه های دارای شکر بر روی پوسیدگی دندان های کودکان به مردم هشدار داد.

بی توجهی به  نحوه مراقبت از دندان های شیری علاوه بر آزار کودک باعث صرف هزینه هنگفت و زنان بسیار زیادی برای والدین هم می‌باشد .

مهم ترین چیزی که باعث پوسیدگی زود هنگام دندان های شیری می شود،نوشیدنی های شیرین است.

این نوشیدنی ها که به صورت محلول در آب می‌باشند سریعا بر روی دندان ها اثر می‌گذارند و باعث تولید اسید می شوند،همین اسید ها نیز به تدریج باعث پوسیدگی زودرس دندان ها و از بین رفتن مینای دندان می‌باشند.به همین دلیل است که مسئله ی شکسته شدن دندان شیری در سنین کودکی بسیار رایج است.

اگر کودک شما به آبمیوه علاقه دارد بهتر است بجای نوشیدنی های مصنوعی از ترکیب میوه ها و آب میوه های طبیعی استفاده کنید.

آموزش مسواک زدن به کودکان

از مهمترین مسائلی که در رابطه با نحوه مراقبت از دندان های شیری می توان به آن اشاره کرد،آن است که والدین باید حتما به کودکان خود آموزش دهند تا قبل از خواب مسواک بزنند و از سنین خردسالی با این مسئله آشنا شوند،چرا که هنگامی که افراد می‌خوابند و در حال استراحت هستند،ترشح بزاق دهان دو برابر حالت بیداری است همانطور که میدانید بزاق دهان ماده ای اسیدی میباشد، همین مساله باعث از بین رفتن مینای دندان به مرور زمان میشود.

بسیاری از والدین برای تقویت کودکان خود و یا به دستور پزشک به فرزندان خود شربت آهن میدهند،این شربت در برخورد مستقیم با دندان باعث تیرگی و قهوه ای شدن دندان های شیری می شود بنابراین بهتر است با کمک سرنگ های مخصوص شربت ،یکراست این محلول خوراکی را بدون آنکه به دندان کودکان برخورد کند به کودک بدهید و یا اینکه حتما به کودکان توصیه کنید بعد از نوشیدن شربت دهان و دندان های خود را آبکشی کنند.

ناگفته نماند که مادر ها و پدر ها نباید با خود فکر کنند که تنها مسواک زدن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کافیست،انان باید در هر زمانی هوشیار باشند و علاوه بر یادگیری نحوه مراقبت از دندان شیری،بل دید کوچکترین علائمی در رابطه با پوسیدگی دندان کودکانشان به دندانپزشک مراجعه کنند تا قبل از آنکه شرایط دندان و سلامت کودک در معرض خطر قرار گیرد از آن جلوگیری کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس