" /> علت آفت دهان - دندانپزشکی شرق تهران - دندانپزشکی نارمک - دندانپزشکی رسالت
علت آفت دهان

علت آفت دهان

بررسی اهمیت علت آفت دهان

مسلما همه ی ما نام آفت دهان را شنیده ایم و برای بسیاری از ما نیز این معضل بوجود آمده است و مدتی آرامش ما را دچار اختلال کرده است. آشنایی با علت آفت دهان باعث میشود تا ما با اطلاعات کافی با این موضوع برخورد کنیم و طول مدت درمان کوتاه تری داشته باشیم.

برای آنکه با علت آفت دهان به طور دقیق آشنا شویم بهتر است تا در ابتدا تعریفی جامع از آن را در اختیار داشته باشیم و انواع آن را شناسایی کنیم.

آفت دهان در حقیقت به زخم سطحی و کوچکی میگویند که در حالت کلی خوش خیم است و در بافت های نرمی در دهان،لب،زبان مشاهده میشود.

آفت دهان یا زخم افتی،ممکن است روی غشا لثه نیز به صورت تاول های بیضی شکل،سفید یا زرد رنگ دیده شود.

توجه داشته باشید که آفت کاملا با تاول متفاوت است و علت آفت دهان مانند تاول به بیماری سرماخوردگی،ارتباط ندارد.

در حقیقت تاول بر اثر تب شدید ایجاد میشود و امکان انتقال آن نیز وجود دارد اما در آفت دهان،هیچ یک از این موارد مشاهده نمیشود.

آفت دهان به سه دسته تقسیم میشود:

۱_افت های مینور:

این نوع از آفت ها که در بسیاری از انسان ها شایع میباشد،کوچک و دایره ای شکل است و حدود بین ۷_۱۴روز بدون باقی گذاشتن زخم و یا آسیبی از بین میروند.

۲_افت های ماژور:

آفت های ماژور نسبت به آفت های مینور، اندازه ی بزرگتری دارند و ممکن است مدت زمان طول درمان آنان نیز کمی طولانی تر باشد.

۳_افت های هرپتی:

انواع مختلف آفت ها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند که شناسایی علت آفت دهان در نوع هرپتی بسیار اهمیت دارد،چرا که این نوع از آفت ها در یک زمان و به تعداد متعددی بر روی قسمتی از غشا و بافت زبان،لثه،دهان ایجاد میشود که ممکن است در طولانی مدت نیز اثراتی همچون اسکار و زخم را به همراه داشته باشند.

 علت آفت دهان
علت آفت دهان

آشنایی با علت آفت دهان

۱_افت های مینور در اکثر مواقع به علت آسیب سیستم دفاعی بدن به غشای مخاطی بوجود می آید و به صورت جزیی دیده میشود و در کوتاه مدت نیز از بین میروند.

۲_از رایج تربت علت آفت دهان که میتوان به آن اشاره کرد،آسیب دیدگی های جزئی مانند گاز گرفتن زبان و یا ضربه ی مسواک به دهان می‌باشد.

۳_توجه داشته باشید که استرس نیز از جمله مواردی می‌باشد که ممکن است باعث ایجاد آفت دهان شود.

۴_برخی از افراد نیز به دارو یا غذای خاصی حساسیت دارند که پس از مصرف آن،شاهد وجود آفت در دهان خود خواهند بود.

۵_از شایع ترین علت آفت دهان در بانوان آن می‌باشد که ممکن است آنان دچار تغییرات هورمونی شده باشند و یا در زنان هوایی از چرخه ی قاعدگی خود ،دچار کمبود ویتامین های همچون B12 و یا آهن و اسیدفولیک شوند.

۶_در برخی از موارد نیز مشاهده شده است که مشکلات گوارشی همچون سلیاک و کرون باعث ایجاد آفت دهان هستند.

۷_متورم شدن غدد لنفاوی نیز باعث ایجاد آفت های از نوع ماژور میشوند که باید در هنگام مشاهده ی آنان حتما به پزشک مراجعه کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس