" /> بهترین زمان ارتودنسی - کلینیک دندانپزشکی سبز - دندانپزشکی رسالت - دندانپزشکی نارمک
بهترین زمان ارتودنسی

بهترین زمان ارتودنسی

بهترین زمان ارتودنسی چه سنی است؟

برای پاسخ دقیق به این سوال ،باید بدانید که بهترین زمان ارتودنسی مبحثی می‌باشد که ارتباط مستقیمی به سن رشد افراد دارد.

به عبارت دیگر می توان گفت که زمانی ارتودنسی نتیجه بخش تر خواهد بود که صورت و فک افراد در حالت رشد باشد و بافت نرم تری برای شکل دهی داشته باشند، در این حالت می توان گفت که احتمال موفقیت نتیجه ارتودنسی بیشتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که این موضوع به آن معنا نمی باشد که اگر سن رشد به اتمام برسد ارتودنسی نتیجه ای نخواهد داشت ،حقیقت آن است که در سنین بالاتر نیز امکان ارتودنسی وجود دارد اما نیاز به زمان و انرژی بیشتری دارد،زیرا در این هنگام علاوه بر انجام ارتودنسی پزشک باید زمان زیادی را برای رفع اختلالات فکی که در نتیجه شکل گیری بافتهای صورت میباشد ،صرف کند.

بنابراین برای پاسخ به سوال بهترین زمان ارتودنسی اصولاً بیشتر پزشکان سنین رشد را به بیماران پیشنهاد میدهند.

مدت درمان ارتودنسی

نکته دیگری که در رابطه با بهترین زمان ارتودنسی می توان به آن اشاره کرد، میزان مدت زمان درمانی می باشد که متاثر از نوع ناهنجاری دندان و شدت مشکل است.

به عبارت دیگر می توان گفت که اگر سن بیمار کمتر باشد مسلماً دوره درمانی نیز کوتاه تر است و درمان نیز راحت تر انجام میشود و درصد موفقیت نیز در آن بالاتر است.

این نکته را فراموش نکنید که برخی از بیمارانی که دارای مشکل فکی می باشند قبل از رسیدن به سن بلوغ باید برای معاینه دقیق به پزشک مراجعه کنند.

یکی از مواردی که اهمیت پاسخ به پرسش بهترین زمان ارتودنسی را دو چندان میکند ،آن است که اگر دندانپزشک بتواند مشکلات مربوط به فک بیمار را توسط دستگاه‌های ارتودنسی در زمان مناسب تشخیص دهد،مشکل فرد ممکن است تنها با ارتودنسی و در زمان کوتاه تری انجام شود اما در صورت گذشته زمان و بالاتر رفتن سن بیمار دیگر تنها ارتودنسی پاسخگو نمیباشد و بیمار نیاز به روش های درمانی جدی‌ترین مانند جراحی فک پیدا خواهد کرد.

بهترین زمان ارتودنسی
بهترین زمان ارتودنسی

میانگین سنی بهترین زمان ارتودنسی

به طور میانگین می‌توان بهترین زمان برای ارتودنسی و اقدام به دندانپزشک برای معاینات اولیه را در پسران حدود سن ۹ سالگی دانست و در بیشتر دختر بچه ها سنین ۷-۸یالگی را پیشنهاد داد.

از طرف دیگر با مراجعه به موقع به دندانپزشک و بهره وری از روش درمانی ارتودنسی در سنین کودکی می توان بسیاری از مشکلات دیگری را که مربوط به دهان و دندان هستند را را درمان کرد.

برای مثال مشکل نهفتگی دندان ها از اصلی ترین معضلاتی می‌باشد که افراد با آن درگیر هستنند.

نهفتگی دندان

جالب است بدانید که مشکل نهفتگی دندان نیز اصولاً با انجام ارتودنسی در سنین کودکی و ایجاد فضای بیشتر برای رشد دندان ها توسط دندانپزشک قابل حل است .در واقع اگر در بهترین وقت ارتودنسی اقدام به درمان کنید، دندانپزشک می تواند با قرار دادن هر یک از دندانها در جایگاه درست خود به کمک دستگاههای ارتودنسی از رشد دندانهای نهفته در قسمت فک جلوگیری کند.

در یک نتیجه گیری کلی برای پاسخ به پرسش بهترین وقت ارتودنسی می توان گفت که مرتب کردن دندان ها این امکان را ایجاد می‌کند که هر دندان در موقعیتی مناسب داخل محوطه فک انسان قرار گیرند.

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس