" /> بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) - کلینیک دندانپزشکی سبز

Bleaching (سفید کردن دندان ها)

بلیچینگ به معنای پرداخت است در اصل روشی است برای سفید کردن دندان‌ها با استفاده از مواد خاصی همچون هیدروژن پراکسید. مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری چیست؟

بلیچینگ و جرم گیری هر دو باعث روشن تر شدن رنگ دندانها میشوند ولی نوع سفید کردن و میزان آنها متفاوت است.

در جرم گیری:

  • جرمهای روی دندانها و رنگدانه های خارجی از روی دندانها برداشته می شوند.
  • در صورتیکه فرد سیگاری و یا چای خور قهار باشد. (تفاوت قابل چشمگیری با جرم گیری برای او ایجاد می شود.)
  • ولی جرم گیری رنگ خود دندان را روشن تر نمیکند بلکه جرمها و رنگدانه ها را برمیدارد و در نتیجه رنگ واقعی دندان آشکار می شود.

 

در بلیچینگ:

  • ماده بلیچ به داخل دندان نفوذ میکند و رنگ دندان را از داخل روشن تر میکند.
  • رنگ دندان در طول زمان با گذر سن زردتر میشود. مقداری از آن به علت سایش مینا و دیده شدن بیشتر عاج دندان است و علت دیگر نفوذ مواد رنگی موجود در مواد غذایی به دندان.

به طور كلى از نظر اجراى درمان بليچينگ به دو روش انجام مي شود:

سفيد كردن در مطب office bleaching

در اين روش با استفاده از يك لايه پلاستيكى كه با اشعه تغيير ساختارى پيدا مى كند و از حالت خميرى به حالت سخت در مى آيد از لثه ها محافظت مي شود سپس با ماده بليچينگ با غلظت بالا يك لايه بروى سطح بيرونى دندان ها كشيده مي شود.

سفيد كردن خانگى home bleaching

در اين روش ابتدا دندانپزشك زیبایی از فك بالا و پايين بيمار قالب گرفته و بر اساس آن دو عدد ترى ساخته مي شود كه ماده بليچينگ داخل آن گذاشته شده و بروى دندان ها قرار مي گيرد.

كدام روش بهتر است؟

در روش مطبى سرعت سفيد شدن بالا مى باشد و در همان جلسه نتيجه ديده مي شود ولى در روش داخل منزل سرعت پايين است و زمان كار بيشتر است.

با بليچينگ دندان ها از يك درجه تا چندين درجه مى تواند سفيد شود و مقدار سفيدى دندان ها بستگى به جنس دندان ها و نوع رنگدانه هاى رسوب كرده در دندان ها دارد.

مقدار ماندگارى بليچينگ هم بستگى به بهداشت بيمار ،نوع غذاها و رنگدانه هاى غذايى كه مصرف مى كنند دارد.

در ضمن بليچينگ هر چند وقت يك بار بايد انجام شود تا ثبات رنگ آن باقى بماند.

خطرات

سفیدسازی دندان‌ها عموماً اثر جانبی جدی‌ای نخواهد داشت،‌ با این‌حال برخی به مدت کوتاهی دچار بالا رفتن حساسیت خود می‌شوند. همچنین امکان دارد دچار حساسیت‌هایی خفیف در ناحیه لثه ها نیز بشوید. زنان حین بارداری نباید به فرآیند سفیدسازی دندانی دست بزنند. تأثیر عوامل سفید کننده بر جنین هنوز نامشخص است. ازآنجاکه این فرآیند، فرآیندی آرایشی است، باید به پس از زایمان موکول شود.

تفاوت سفید کردن دندان و لمینت دندان

به طور خلاصه می توانیم بگوییم در روش بلیچینگ دندان ها فقط سفید می شوند و رنگ های دندان به وسیله مواد شیمیایی زدوده می شوند ولی در لمینت موادی به ساختار دندان اضافه می شوند که دندان را سفید می کنند و مانند یک روکش عمل می کنند، لمینت تنها برای سفید کردن دندان ها به کار برده نمی شود بلکه برای ترمیم دندان ها نیز استفاده می شود که این هم یکی دیگر از تفاوت هایاین دور روش است.

Call Now Buttonتماس