" /> ارتودنسی شرق تهران| ارتودنسی نارمک| ارتودنسی نامرئی|دکتر ارتودنسی |دندانپزشکی شرق تهران
ارتودنسی شرق تهران

ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی به معنی ردیف کردن دندان ها می باشد. هدف از این کار، مرتب کردن دندان های فک بالا یا فک پایین و یا هر دو فک می باشد.

ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است. درنهایت، با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده و فرد می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار باشد.

برای مرتب کردن دندان ها، به طور کلی از دو نوع دستگاه یا وسایل استخوانی برای انجام ارتودنسی استفاده می شود:

۱- دستگاه متحرک

بیمار می تواند آن را از دهان خارج کند و دوباره در محل اولیه خود قرار دهد. این دستگاه اغلب در دوره دندان شیری یا شیری – دایمی و عموماً در کودکان کمتر از ۱۲ سال استفاده می شود و دندان پزشکان عمومی مهارت استفاده از این نوع دستگاه ها را در دوره تحصیل خود فرا می گیرند.

۲- دستگاه ثابت

به طور محکم به دندان ها متصل است و بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند. قرار دادن و به کارگیری و تنظیم این دستگاه فقط در دوره های تخصصی ارتودنسی آموزش داده می شود و از درمان های پیچیده محسوب می شوند که حتماً باید تحت نظر متخصصین ارتودنسی انجام شود. متأسفانه برخی از دندان پزشکان عمومی، بدون آموزش کافی و تجربه لازم اقدام به معالجه با این وسایل می کنند و صدمات وسیع و جبران ناپذیری از جمله تحلیل ریشه دندان ها یا خوردگی استخوان برای بیمار ایجاد می نمایند. این نوع دستگاه ها پس از رویش دندان های دایمی و به طور معمول پس از ۱۲ سالگی برای مرتب کردن دندان ها به کار می رود.

۳-ارتودنسی نامرئی

تعداد قابل توجهی از مراجعین ارتودنسی بزرگسالانی هستند که ترجیح می‌دهند اطرافیان متوجه تحت درمان بودن ایشان نشوند و بتوانند روابط اجتماعی خود را بدون مشکل دنبال کنند. بنابراین جای تعجب ندارد که محبوبیت روش‌های ارتودنسی نامرئی در میان بزرگسالان و نوجوانان رو به فزونی است.

وسایل ارتودنسی لینگوال (Lingual) پشت دندان‌ها قرار داده می‌شود و بنابراین عملاً نامرئی است. سازو کار ارتودنسی لینگوال (پشت زبانی) و ارتودنسی فلزی یکسان است، با این تفاوت که سیم‌کشی این بار پشت دندان است. عادت کردن به بریس لینگوال زمان بیشتری می‌برد و هزینه آن نیز به دلیل ساخت سفارشی آنها بالاتر است، اما گزینه بهتری برای بیمارانی است که به هر دلیلی نمی‌خواهند دیگران متوجه درمان ارتودنسی‌شان بشوند.

ارتودنسی

مراقبت بعد از ارتودنسی دندان

اگر به دستگاه ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین دستگاه فلزی یا براکت و دندان مشاهده می‌ شود. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌ رسد اما از لحاظ تجمع مواد غذایی و میکروبی و ایجاد پوسیدگی منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنین تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت تر از مناطق دیگر می‌‌باشد. غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل، بلال، ذرت بو داده، ته دیگ و.... می توانند موجب آسیب به دستگاههای ارتودنسی شوند. برای خوردن بعضی از غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را به قطعات كوچكتر تقسیم كرد  وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها می‌‌تواند شانس ایجاد پوسیدگی دندانها را افزایش دهد. در هنگام ورزشهایی كه احتمال ضربه وجود دارد از محافظ های مخصوص دهان باید استفاده شود.برای کودکان در حال ورزش، باید از محافظ مخصوص دهان استفاده کرد.

آیا  ارتودنسی می تواند مشکل مرا حل کند؟

موقع گاز زدن دچار مشکل می شوم...

فضای خالی دندان هایم مرا آزار می دهد...

فرم دندان هایم مرا ناراحت می کند...

شنیدن جملاتی از این دست می تواند نشانگر نیاز فرد به ارتودنسی باشد.

ارتودنسی شاخه ای از رشته دندانپزشکی است که با مشکلات ناشی از بدشکلی و ناهنجاری های فک و دهان دندان، تشخیص و درمان مشکلات ظاهری دندان و نیز عدم انطباق فک بالا و پایین مرتبط است.

موارد استفاده از ارتودنسی

ارتودنسی با استفاده از سیم های مخصوصی به نام بریس به درمان بدشکلی های فک و دهان می پردازد.

  • مشکل در گاز زدن موقع خوردن غذا
  • عدم انطباق دندان ها با فک
  • وجود فضای نامناسب بین دندان ها
  • کج بودن و عدم تناسب ظاهری در برخی دندان ها

ارتودنسی

چه کسانی می توانند از ارتودنسی استفاده کنند؟

استفاده کنندگان اصلی از این شیوه درمانی کودکان هستند. البته بزرگسالان هم در گروه درمان می توانند قرار گیرند و از مشکلات ناهنجاری فک و صورت رهایی یابند.

اما انجام ارتودنسی در سنین کودکی می تواند در روند رشد صحیح دندان ها در فک موثر بوده و از مشکلات احتمالی در بزرگسالی جلوگیری نماید.

تطبیق دندان ها و فک، کار اصلی و درمانی ارتودنسی در جهت سلامتی دهان و دندان است.

مشکلات ناشی از بدفرمی دندان ها می تواند تبعات ثانویه ای چون خرابی دندان، روت کانال یا همان عصب کشی ، کشیدن دندان و بعضا جراحی شود.

در واقع انجام ارتودنسی به عنوان پیشگیری از بسیاری ازعارضه های بعدی دهان و دندان توصیه می شود.

ممکن است کودکان و خصوصا نوجوانان به خاطر وجود سیم در دهان در طول دوره درمان ارتودنسی دچار عدم اعتماد به نفس شوند. والدین گرامی باید با ایجاد حس مثبت نسبت به نتیجه این عمل، تصویرسازی مثبتی در فرزندان بکنند.

طول دوره درمان چه قدر است؟

بسته به مشکلات دندان ها می تواند تقریبا تا دو سال به طول انجامد.

فواید استفاده از ارتودنسی

  • افزایش حس عزت نفس و اعتماد به نفس
  • بهبود سلامت تمام دندان ها
  • ترمیم نابهنجاری های فک و دندان

ارتودنسی

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

در روزهای اول درمان ممکن است جویدن بعضی مواد غذایی به دلیل گیرکردن در سیم های ارتودنسی سخت و اذیت کننده باشد. سعی کنید در صورت ناراحتی از میل کردن خوراکی هایی چون میوه جات سفت، سبزیجات خام و سایر مواد غذایی سفت که جویدن آن ها برایتان راحت نیست خودداری کنید.

معمولا بعد از سپری شدن ۳ تا ۵ روز، حساسیت به مواد غذایی کم تر شده و راحت تر می توانید تغذیه نمایید.

خطرات ارتودنسی

آسیب دیدن بافت نرم

باید مراقب لثه های خود در طول دوره درمان باشید. چرا که ممکن است سیم ها به هر علتی شکسته و داخل لپ، گونه یا لثه فرو رفته و باعث آسیب دیدن بافت های نرم شوند.

ایجاد و بروز مشکلات دهان

ایجاد پوسیدگی دندان و جا ماندن لکه های همیشگی بر روی دندان ها بر اثر نظافت نادرست دندان ها در طول دوره درمان، موضوع مهمی است که حتما باید آن را جدی گرفت. سعی کنید در طول روز دوبار و خصوصا بعد از میل کردن غذا، دندان های خود را بشویید.

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی

Call Now Buttonتماس