" /> چرا باید دندان عقل را کشید - کلینیک دندانپزشکی سبز - دندانپزشکی رسالت - دندانپزشکی نارمک
چرا باید دندان عقل را کشید

چرا باید دندان عقل را کشید

چرا باید دندان عقل را کشید؟

بسیاری از دندان پزشکان اعتقاد دارند که بهترین سنی که برای جراحی دندان عقل میتوان در نظر گرفت،قبل از ۲۰سالگی افراد می‌باشد،زیرا فرد درد کمتری را متحمل می‌شود. برای پاسخ دقیق به سوال« چرا باید دندان عقل را کشید»باید در ابتدا در نظر بگیرید که این دندان،سومین دندان آسیاب بزرگ است که در مقایسه با دیگر دندان ها دیرتر به رشد می رسند.

اصولا دندان عقل در اکثر افراد در سنین ۱۷_۲۱سالکی رشد میکند،نکته قابل توجه و مهمی که اهمیت پاسخ به سوال« چرا باید دندان عقل را کشید» را دوچندان میکند،آن است که با رشد انسان ها اصولا فک آنان نیز کوچکتر میشود و فضا برای رشد کردن دندان عقل بسیار محدودتر و کمتر از زمان های گذشته می شود،در نهایت می توان مشاهده کرد که دندان عقل به صورت نهفته و نیمه نهفته آشکار می‌شود.

آمار سال های گذشته به خوبی این موضوع را نشان میدهد که دندان های عقل در بیشتر انسان ها پس از رویش کامل ،مشکلات عدیده ای ایجاد میکند و در نهایت برای فرد مشکلات زیادی ایجاد میشود.

یکی از نمونه های بارز این مشکل پوسیدگی سریع دندان عقل است که در نهایت موجب بروز عفونت و حتی پوسیدگی سریع دندان های مجاور است،در برخی از موارد نیز مشاهده میشود که این عفونت شدت پیدا میکند و لثه های فرد و حتی مینای دندان ها را نیز درگیر مشکل پوسیدگی میشود نگاهی نیز بستری شدن فرد در بیمارستان و جراحی های عمیق را به همراه دارد.

نکته ی دیگری که در رابطه با پرسش« چرا باید دندان عقل را کشید»میتوان به آن اشاره کرد آن است که دندان عقل اصولا در ردیف آخر دندان ها رشد میکنند و مسلما به طور طبیعی نیز جای کمی برای رشد آنها وجود دارد و این موضوع باعث فشار دندان عقل به دندانهای مجاور است و در نهایت کج شدن دندان های دیگر و بهم خوردن ترتیب و ردیف قرار گیری آنان و معضلات جدی‌تری مانند دردهای شدید در ناحیه فک،گوش ،چشم و سر باعث میشود تا تمام متخصصان به مراجعان خود،کشیدن دندان عقل را پیشنهاد دهند.

 

چرا باید دندان عقل را کشید
چرا باید دندان عقل را کشید

دو نکته مهم

۱_هنگامی که در حال بررسی پاسخ های احتمالی به پرسش«چرا باید دندان عقل را کشید»میباشیم مسلما با این موضوع مواجه میشویم که چرا نباید اقدام به کشیدن دندان عقل را به ۲۰سالگی یا سنین بالاتر موکول کرد؟

شما باید حتما به این موضوع دقت کنید که با بالاتر رفتن سن اصولا ریشه ی دندان ها کلفت تر میشود و ممکن است کشیدن دندان بسیار سخت‌تر از سنین جوانی یا نوجوانی باشد.

از طرفی هم احتمال شکسته شدن استخوان در سنین میانسالی بسیار شایع است و افراد نیز به دلیل شرایط سنی ممکن است تحمل درد کمتری داشته باشند.

۲_به طور یک قاعده کلی می‌توان گفت که دندان های عقل اصولا استعداد بالایی در ایجاد شرایط عفونی و رشد انواع باکتری ها دارند و به دلیل قرار گیری آنان در قسمت تحتانی دهان نیز شرایط بسیار مناسبی برای پوسیدگی دارند.

بنا بر این یکی دیگر از پاسخ های که میتوان برای پرسش «چرا باید دندان عقل را کشید»در نظر داشت آن است که ممکن است مواد غذایی و باکتری ها در فاصله ی میانی گوشت اضافی پشت دندان عقل و خود دندان رشد کنند و در این محیط مناسب باعث ایجاد عفونت قوی و دردناکی شوند که حتی بوی دهان را نیز عوض میکنند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس