مشکلات رایج دهان و دندان اطفال

بی‌ اهمیتی به‌ بهداشت دهان و دندان اطفال و عدم مراقبت از دندان ها یا پشت گوش انداختن مراجعات و معاینات دندانپزشکی توسط والدین هنگام رویش دندان های کودکان یکی از شایع ترین علت های به وجود آمدن مشکلات دندانی در دوران کودکی است. تقریبا اکثر افراد در طول زندگی خود دچار مشکلاتی دندانی شده اند که برخی از این مشکلات ممکن است به دوران کودکی فرد و عدم رعایت اصولی بهداشت مربوط باشد. در سنین کودکی اگر از دندان ها به درستی مراقبت شود و رعایت بهداشت دهان و دندان به گونه ای صحیح انجام شود، مشکلات به سن بزرگسالی نمیرسند. مراقبت صحیح از لثه، دهان و دندان اطفال جز مهم ترین نکات است. به طور مثال قبل از رویش دندان در نوزادان، مادر باید لثه های کودک را بعد از خوردن شیر و یا غذا تمیز کند و با آرامی روی لثه را پاکسازی کند. سن رویش دندان کودکان از شروع 6 ماهگی تا سن 2 سالگی است. در زمانی که دندان های کودک رشد میکند والدین باید مراقبت از دهان و دندان اطفال خود، ایجاد عادتِ مسواک زدن و مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال را شروع کنند.

رعایت بهداشت دهان و دندان اطفال

آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان

شروع هرگونه عادات سالم از خانواده است. به همین علت بهتر است والدین بهترین روش آموزشی در جهت حفظ سلامت دهان و دندان اطفال خود را بیاموزند و آموزش دهند. اگر کودک را به دندانپزشکی ببرید به حفظ سلامت دندان های او در آینده کمک کرده اید. دندان های شیری دندان هایی هستند که مدت زمان کوتاهی در دهان کودک هستند و بعد از مدتی می افتند اما نقش مهمی در جویدن مواد غذایی، صحبت، لبخند، اعتماد به نفس رشد دندان های دائمی و سلامت بدن کودک ایفا میکنند. بنابراین آموزش رعایت بهداشت دندان توسط والدین به کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان اطفال

مشکلات رایج دهان و دندان اطفال کدامند ؟

مشکلات دهان و دندان اطفال  ممکن است والدین را نگران کند اما باید بدانند که این مشکلات توسط متخصص دندانپزشک اطفال قابل پیشگیری و درمان هستند. مشکلات رایج دهان و دندان اطفال شامل:

 • پوسیدگی دندان ها ناشی از استفاده شیشه شیر: 

قرار گرفتن طولانی مدت دندان ها با مایعات قندی باعث پوسیدگی دندان کودک میشود. باکتری های دهانی با وجود مواد قندی در دهان رشد کرده و باعث پوسیدگی دندان کودک میشود. اگر کودک با دهانی پر از شیر مادر به خواب رود احتمال پوسیدگی دندان در او بالا میرود و رشد دندان های دائمی را دچار مشکل میکند.
راه حل: از دادن مایعات قندی به کودک خودداری کنید و به جای آن از آب نوشیدنی استفاده کنید. پستانک را به هیچ مواد قندی یا شکر و عسل آغشته نکنید. کودک را با دادن هیچ نوع مایع قندی نخوابانید.

پوسیدگی دندان اطفال
 • مکیدن انگشت شست:

  این حرکت در کودک تا زمان رشد دندان های دائمی مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اگر کودک هنگام رشد دندان های دائمی مکیدن انگشت شست را ادامه دهد ممکن است رویش دندان های او به شکل ناهموار باشد و باعث بروز مشکلاتی در صحبت کردن او شود.
  راه حل: بهتر است برای ترک عادت مکیدنِ انگشت شست، از پاداش و جایزه دادن استفاده کنید. با صحبت کردن با او سعی بر پیدا کردن دلیل کارش داشته باشید ممکن است این عادت دلیلی مرتبط با استرس، اضطراب و مشکلات آزار دهنده داشته باشد.

مکیدن انگشت شست
 • از دست دادن زود هنگام دندان از مشکلات دهان و دندان اطفال:

  پوسیدگی دندان، آسیب دیدگی و یا عدم وجود فضای کافی در فک از دلایل از دست دادن زودهنگام دندان در کودکان است که ممکن است برای رشد دندان دائمی مشکل ساز بوده و باعث رشد کج یا فضای اندک برای رشد در دندان اصلی باشد. از مشکلات دندان کج میتوان به مشکلات در صحبت کردن، جویدن و یا ایجاد اختلال در کارکرد مفصل گیجگاهی شود.
  راه حل : با مراجعه کودک به متخصص دندانپزشکی اطفال با نصب یک فضا نگهدار توسط متخصص دندانپزشکی کودکان که جنس پلاستیک یا فلز دارد تا زمان رشد دندان اصلی، کودک را در انجام کارها و عادات روزمره کمک کند.
از دست دادن دندان
 • دندان قروچه :

این عادت یکی از دلایل به وجود آمدن مشکلات در دهان و دندان اطفال است که به دلیل احساس ناراحتی در فک و رشد دندان های اولیه ممکن است دندان قروچه کنند. عادت دندان قروچه در کودکان باعث آسیب به مینای دندان شده و باعث پوسیدگی دندان در کودکان و یا باعث حساسیت در دندان میشود.
راه حل: با مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال و ساخت یک محافظ دندان شبانه برای دندان ها موجب کاهش و ترک عادت دندان قروچه کودک شوید..
دندان قروچه از مشکلات دهان و دندان اطفال
 • تغییر رنگ دندان کودک:

به وجود آمدن زردی یا لکه های قهوه ای رنگ روی دندان ها به دلیل عدم استفاده از مسواک و یا استفاده نادرست از مسواک بعد از خوردن وعده های غذایی است. از دیگر دلایل تغییر رنگ دندان کودک میتوان به: مصرف دارو، ضعیف شدن مینای دندان، مصرف بیش از حد فلوراید و یا بیماری اشاره کرد.
راه حل: با آموزش درست مسواک زدن و عادت او به این کار از شر لکه های زرد روی دندان خلاص شوید. مسواک زدن اصولی در ابتدای صبح و بعد از صرف شام را تبدیل به یک عادت در کودک خود کنید.
تغییر رنگ دندان کودک از مشکلات دهان و دندان اطفال

توصیه های مراقبتی در جهت آموزش بهداشت دهان و دندان اطفال:

 • تمیز کردن لثه ها بعد از مصرف شیر یا هرگونه غذا مانند فرنی یا پوره. به این صورت که سعی کنید به آرامی یک گاز استریل را روی لثه ها بکشید.
 • شروع عادت مسواک زدن برای کودک بعد از رویش دندان ها و تشویق و تثبیت مسواک زدن با یک مسواک مناسب و زیبا همراه با آب ولرم.
 • به محض مشاهده هرگونه پوسیدگی دندان، حفره، سوراخ و هر نوع آسیبی به دندان سریعا کودک را نزد متخصص دندانپزشکی کودکان ببرید.
درنهایت در نظر داشته باشید که کودکان عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند و وظیفه آموزش درست رعایت بهداشت دندان بر عهده والدین است. عادات مناسب مانند رعایت بهداشت دندان و چک آپ دائمی دندان ها با مراجعه به دندانپزشکی مجهز به جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات دندانی کمک میکند.

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *