انواع دندان مصنوعی | معرفی پروتز دندان ثابت و متحرک

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی (پروتز دندان) یکی از راه‌های جایگزینی برای مشکل بی دندانی است. به عنوان یک اندام مصنوعی نیز شناخته می‌شود. در برخی  پروتز دندان به عنوان راهکار مناسب برای داشتن دندان‌ در موقعیت بی دندانی است. دندان مصنوعی عضوی متحرک است که از جنس فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود. پروتز دندان انواع مختلفی دارد که بصورت کامل و  تکه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از پروتز دندان می‌توانید تمامی مشکلات صحبت کردن یا غذا خوردن ومشکلات ظاهری افتادگی گونه و لب ها را از بین ببرید.

 انواع دندان مصنوعی | بهترین دندانپزشکی تهرانپارس

دندان مصنوعی کامل (پروتز کامل) : این نوع پروتز دندان به دو صورت معمولی و فوری آماده سازی می‌شود. پروتز دندان کامل، بعد از کشیدن همه دندان‌ها و بهبود لثه‌ها، بعد از ۸ تا ۱۲ هفته در دهان جای می‌گیرد. در مواقعی به محض کشیدن دندان‌ها، پروتز دندان در دهان قرار داده می‌شود که زمانی برای بهبود لثه‌ها نخواهد بود. در این روش که راه حل موقتی است پروتز دندان نیاز به دستکاری و تنظیم بیشتری دارد. زیرا استخوان‌های لثه در زمان بهبود خود منقبض می‌شوند و ممکن است پروتز دندان در دهان لق بزند.
دندان مصنوعی تکه‌ای (پروتز پارسیل) : این نوع پروتز دندان بسیار ظریف و متحرک است. به صورت تکه ای  بر روی قسمتی از فک که دارای یک یا چند دندان است قرار داده می‌شود. ساختمان این پروتز همرنگ لثه و به شکل صورتی رنگ است. دارای بدنه فلزی است که در دهان و در قسمت لثه نگه داشته میشود.

نکاتی در مورد استفاده از پروتز دندان | پروتز دندانی در شرق تهران

در روزهای اولیه استفاده ، کنار آمدن با عضوی بیگانه در دهان ممکن است کمی سخت باشد. چندین هفته زمان لازم است تا فرد به آن عادت کند. بهتر است برای غذا خوردن زمان بیشتری صرف کنید و غذاهای خود را به تکه‌های کوچک تر میل کنید. در روزهای اولیه ممکن است میزان ترشح بزاق دهان افزایش یابد. اما به مرور زمان حالات دهان به حالت اولیه خود بازمیگردد. استخوان لثه و فک به مرور زمان ممکن است تغییر شکل دهند و باعث آزردگی بافت لثه شوند.هرگونه مشکل و تغییر را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

طول عمر دندان مصنوعی چقدر است؟ | بهترین دندانپزشکی تهرانپارس

در طول مدت زمان استفاده طولانی، ممکن است دندان‌های شما مورد سایش قرار گیرند. این مستلزم تمیز شدن و بازسازی مجدد و یا ساخت دوباره دندان است. ساخت دوباره دندان ممکن است نیازمند تعویض پایه‌های جدید و استفاده از همان دندان‌های قدیمی باشد. افزایش سن موجب بروز تغییراتی در فک و دهان و در نهایت گشاد شدن قالب دندان میشود. در نتیجه بهتر است سالیانه یکبار به دندانپزشکی مراجعه کنید.

دریافت نوبت آنلاین جهت مشاوره

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *