جرم گیری دندان در شرق تهران

جرم گیری دندان در رسالت

جرم گیری دندان چیست؟، در هنگام لبخند افراد، اولین ناحیه ای که به چشم میخورد دندان ها هستند. سفیدی و درخشان بودن دندان ها نه تنها باعث جذابیت میشود، بلکه نشانه ای از تمیزی، سلامت و بهداشت فردی است. اما با گذشت زمان و استفاده مداوم از غذاها و نوشیدنی های رنگی، مصرف دخانیات و سیگار و همچنین از همه مهمتر عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان ها، به تدریج موجب به وجود آمدن لکه ها و جرم هایی روی دندان میشود.

لکه هایی که روی دندان ایجاد میشود، هم سلامتی و هم زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار میدهد و اینجاست که اهمیت جرم گیری دندان به وضوح مشخص میشود. شاید فکر کنید جرم گیری دندان ساده ترین اقدام یا درمان در دندانپزشکی است و انجام به موقع جرمگیری را پشت گوش بیندازید.

لازم است بدانید هنگامی که غذا میخورید باکتری های موجود در دهان با ذرات مواد غذایی ترکیب شده و این ذرات را به نوعی اسید تبدیل میکند و هنگامی که با بزاق دهان مخلوط میشود باعث ایجاد پلاک روی دندان میشود.جرم گیری فرآیندی است که موجب بهبود ظاهر دندان ها میشود و از مشکلات جدی تر دهان و دندان ها مثل عفونت لثه و یا بیماری شدید لثه جلوگیری میشود.

هر شخص به طور میانگین هر 6 ماه یکبار نیاز به جرمگیری دندان دارد. البته این مدت زمان در شرایط خاص ممکن است کوتاه تر باشد، مثل زمانی که فرد دارای ارتودنسی یا ریتینر است و یا شرایط دهان و دندان ها مستعد به وجود آمدن جرم هستند. در این مقاله به بررسی اهمیت جرم گیری دندان میپردازیم و اینکه اگر قصد انجام جرم گیری دندان در شرق تهران را دارید شما را به طور کامل درباره نحوه جرم گیری دندان آشنا خواهیم کرد.

کلیه خدمات تخصصی در زمینه جرم گیری دندان در شرق تهران در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز با پیشرفته ترین تجهیزات و توسط دندانپزشک متخصص جراحی لثه و یا در بخش تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی در شرق تهران انجام میشود. جهت تعیین وقت ویزیت برای جرم گیری دندان در نارمک فرم انتهای این مقاله را با اطلاعات تماس خود پر کنید.

علت به وجود آمدن جرم دندان چیست؟

همانطور که گفته شد جرم دندان از تجمع پلاک ایجاد میشود. زمانی که غذا میخورید و فضای دهان را به طور کامل پاکسازی و عاری از ذرات غذایی نمیکنید، باکتری داخل فضای دهان همراه با ذرات غذایی پلاک دندان و بعد جرم را به وجود می آورد. جرم دندان یا تارتار رسوبات زرد رنگی در اطراف دندان هستند که وقتی ایجاد شوند دیگر به راحتی از بین نمیروند. جرم دندان میتواند مشکلات بسیاری را برای دندان ها و لثه ایجاد کند و باعث بوی بد دهان شود.

همچنین وجود جرم در دهان عفونت را ایجاد میکند که این عفونت میتواند در بدن گسترش یابد و سلامت کلی بدن را تهدید کند. نکته مهمی که در این میان باید به آن توجه داشته باشید این است که زرد بودن دندان را نمیتوان ملاک و نشانه ای برای وجود جرم در نظر گرفت، زیرا برخی افراد به طور مادر زادی دارای دندان های زرد رنگ هستند. به وجود آمدن جرم میتواند علت های مختلفی داشته باشد که میتواند جز عوامل زیر باشد :

 • رعایت بهداشت نامناسب و ناکافی دهان و دندان ها : عدم استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان که باعث تجمع پلاک و انباشته شدن مواد غذایی در فضای بین دندان ها و به وجود آمدن جرم میشود.
 • مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی قند : میزان قند بالا و اسید درون نوشیدنی ها و مواد غذایی، باعث فراهم شدن محیطی برای فعالیت باکتری شده که هم به مینای دندان آسیب میزند و هم باعث تشکیل جرم دندان میشود.
 • عدم مراجعه به دندانپزشکی : مراجعه منظم به دندانپزشکی و انجام جرمگیری هر 6 ماه به طور منظم.
 • مصرف دخانیات : سیگار کشیدن باعث به وجود آمدن باکتری شده که فعالیت باکتری نیز پلاک و جرم دندان را به وجود می آورد.
 • افزایش سن : بالا رفتن سن یکی از عواملی است که به مرور باعث از بین رفتن مینای دندان میشود.
 • بزاق دهان : یکی از عواملی است که به خودی خود باعث ایجاد جرم میشود بزاق دهان است، بنابراین مسواک زدن و پاکسازی دندان ها حتی در زمانی که غذا نخورده اید هم نباید کنار گذاشته شود.

جرم گیری دندان در شرق تهران

جرمگیری دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

درمان جرم گیری دندان در دندانپزشکی یک روش اصولی برای از بین بردن تمامی پلاک ها و جرم های انباشته شده است. جرم های سختی که باعث بروز عفونت و بیماری لثه شده اند با روش جرم گیری که توسط دستگاه مخصوصی انجام میشود به طور کامل از دندان جدا شده و فضای اطراف لثه و دندان را به طور کامل پاکسازی و عاری از هرگونه جرم میکند. زمانی که جرم گیری دندان را به موقع انجام میدهید، هم موجب حفظ سلامت دندان های خود میشوید و هم زیبایی ظاهری دندان ها را بهبود میبخشید. همچنین به طور موثری از بروز بوی بد دهان نیز جلوگیری کرده اید. علاوه بر اینها جرم گیری دندان مزایای دیگری نیز دارد :

 • جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و از بین رفتن دندان
 • از بین بردن لکه های روی دندان
 • جلوگیری از ایجاد التهاب لثه، عفونت لثه و بیماری لثه

اهمیت جرم گیری در حفظ بهداشت دهان و دندان؛ چرا باید جرمگیری کنیم؟

شاید در وهله اول جرم گیری دندان یک اقدام ساده به نظر برسد اما با اینکار تمامی پلاک و عوامل میکروبی را که باعث ایجاد جرم و تجمع آن و همچنین ایجاد بوی بد دهان میشوند را به طور کامل از بین میبرد. بوی بد ناشی از انباشتگی جرم در دهان علاوه بر بروز عفونت لثه موجب میشود سلامت بدن دچار اختلال شده و خطر ابتلا به بیماری قلبی را هم افزایش میدهد. بنابراین لازم است جرم گیری دندان را به عنوان یک درمان اصولی و حیاتی، برای رعایت سلامت دهان و دندان و همچنین سلامت بدن، همزمان با چکاپ های منظم دندانپزشکی انجام دهید.

تحلیل لثه به علت وجود جرم و درمان جرمگیری

جرم گیری دندان چگونه انجام میشود؟

در اکثر مواقع جرم گیری درد ندارد مگر اینکه میزان نفوذ جرم به ناحیه پاکت لثه زیاد باشد و باعث خونریزی لثه شود. در این شرایط برای فرد بی حسی تزریق میشود. جرم گیری دندان فرآیندی است که با استفاده از تکنیک روت پلنینگ یعنی پاکسازی عمیق فضای کامل دندان ها و بین لثه ها انجام میشود.جرم گیری دندان با دستگاه اولتراسونیک و با حرکات لرزشی برای تمامی نواحی دندان ها انجام میشود.

بعد از اتمام جرمگیری دندان و در زمانی که به طور کامل تمامی پلاک ها و جرم های انباشته از بین رفت، دندانپزشک با فرآیند بروساژ دندان که به شکل پرزهایی بُرسی شکل است، سطح زبر دندان را صاف و صیقلی میکند که این عمل همراه با ماده ای مخصوص در دندانپزشکی به نام خمیر پالیش جرمگیری انجام میشود. بروساژ باعث از بین رفتن لکه های روی سطح دندان که به واسطه مصرف مواد غذایی رنگی به وجود آمده اند میشود. بعد از اتمام فرآیند جرمگیری و بروساژ دندان دندانپزشک به طور کامل فضای داخل دهان را شست و شو میدهد.

اگر شما هم قصد جرم گیری دندان در تهرانپارس را دارید میتوانید با تماس با بخش پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز نسبت به جرم گیری تخصصی دندانهایتان اقدام کرده و بعد از آن تمامی درمان های تخصصی خود را توسط دندانپزشکان متخصص این مجموعه به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی انجام دهید.

فیلم جرم گیری دندان

تفاوت جرمگیری و بروساژ چیست ؟

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن جرم های سخت و سفید یا زرد رنگی میشود که به اطراف دندان ها و نزدیک لثه چسبیده اند و به راحتی کنده نمیشوند. این جرم های سخت فقط با دستگاه اولتراسونیک جرمگیری و طی یک عملیات درمانی دندانپزشکی از بین میروند. اما بروساژ دندان که یک سَری به شکل مویی و برسی دارد باعث صیقل دادن سطح دندان و از بین بردن زبری سطح دندان میشود. بروساژ دندان فقط باعث از بین رفتن لکه های رنگی روی دندان که بر اثر مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی ایجاد شده اند میشود. بروساژ دندان سطح دندان را صاف و صیقلی میکند اما جرم گیری لایه های سخت جرم را از بین میبرد.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

بسیاری افراد از نحوه انجام این دو درمان اطلاعی ندارند و فکر میکنند که جرم گیری، دندان را سفید میکند. این نظریه اشتباه است و این دو روش درمانی کاملا با هم تفاوت دارند، جرمگیری لایه های سفت جرم که در اطراف دندان هست را از بین میبرد، اما بلیچینگ با مواد مخصوص و لیزر باعث از بین رفتن رنگدانه های نفوذ کرده به دندان میشود که این عمل در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی نوعی روش اصلاح طرح لبخند محسوب میشود.

خدمات جرم گیری دندان در رسالت و بلیچینگ در شرق تهران در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز با تجهیزات پیشرفته برای شما انجام میشود. برای تعیین وقت ویزیت میتوانید فرم انتهای این مقاله را با مشخصات کامل و شماره تماس خود پر کنید، همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت.

آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب میزند ؟

باور غلطی که در میان اکثر افراد وجود دارد این است که جرم گیری ضرر دارد. لق شدن دندان بعد از جرمگیری اتفاقی است که به علت وجود جرم اتفاق می افتد نه عمل جرمگیری. نحوه کار دستگاه جرم گیری به صورت لرزشی است و نمیتواند به دندان و مینای دندان آسیبی وارد کند. جرم های انباشته شده ای که باعث تحلیل لثه و تخریب استخوان شده اند به طور کامل از بین میرود و چون اطراف دندان خالی شده پس احساس لق شدن دندان میکنید.

وجود جرم بین لثه و دندان ها فاصله انداخته و باعث تخریب لثه و استخوان زیر لثه میشود. با برداشتن جرم این فاصله و تخریب لثه و لق شدن دندان به طور کامل مشخص میشود. در این موقعیت است که افراد فکر میکنند جرمگیری دندان را ضعیف میکند و طبق این نظریه اشتباه و عدم انجام به موقع جرمگیری در نهایت باعث از دست رفتن دندانهایشان میشوند.

جرم گیری دندان در تهرانپارس

هر چند وقت یکبار باید جرمگیری دندان انجام شود ؟

برای تعیین زمان جرمگیری دندان نمیتوان زمان دقیق و مشخصی را در نظر گرفت اما بهتر است جرم گیری دندان هر 6 ماه یکبار و نهایتا سالی یکبار انجام شود. به طور کل زمان انجام جرمگیری دندان در هر فرد با توجه به شرایط دهان و دندان و میزان رعایت بهداشت متفاوت است و ممکن است برای برخی افراد با شرایط دهانی خاص که سرعت تشکیل پلاک و جرم بیشتر باشد را افزایش دهد.

عوارض جرمگیری دندان چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض جرمگیری دندان حساس شدن دندان به دمای سرد و گرم است. زمانی که جرم و پلاک در اطراف دندان و خط لثه ایجاد میشوند، باعث التهاب لثه و خونریزی لثه شده که همین عامل موجب بروز حساسیت دندان به دمای سرد یا گرم میشود. دلیل این حساسیت مشخص شدن بخشی از ریشه دندان بوده که تا چند هفته ممکن است ادامه دار باشد ولی از بین میرود. درد بعد از جرم گیری دندان نیز به همین علتِ از بین رفتن جرم در فضای اطراف لثه است که با عنوان عوارض جرمگیری دندان در نظر گرفته میشود.

نتیجه گیری

جرم گیری دندان یکی از مهم ترین و در عین حال ساده ترین اقداماتی است که میتوانید برای سلامت دهان، دندان و لثه ها در جهت پیشگیری از ایجاد بسیاری از بیماری های دهان و دندان، مثل پوسیدگی، بیماری لثه، عفونت لثه و درمان بیماری پریودنتال انجام دهید.

جرم گیری درد ندارد اما اگر میزان جرم انباشته شده در دهان زیاد باشد و التهاب لثه و خونریزی لثه را به وجود آورده باشد با تزریق بی حسی میتوان با آرامش و دقت که به واسطه همکاری بیمار ایجاد میشود جرم گیری دندان را انجام داد. عوارض جرم گیری دندان مثل حساسیت به دمای سرد یا گرم ممکن است تا یک هفته بعد از جرم گیری دندان ادامه داشته باشد اما به مرور از بین میرود. هر 6 ماه یکبار بسته به شرایط دهان و دندان ها لازم است جرم گیری دندان انجام شود تا سلامت دهان و دندان را به طور همیشگی حفظ شود.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  سوالات متداول

  آیا جرمگیری دندان درد دارد؟

  میزان جرم موجود در دهان تعیین کننده میزان دردی است که هر فرد ممکن است حین جرمگیری دندان آن را احساس کند، اما با این حال پزشک میتواند با تزریق بی حسی جرمگیری دندان را انجام دهد ولی بدون بی حسی نیز درد جرمگیری دندان زیاد نبوده و قابل تحمل است.

  آیا جرم دندان باعث بوی بد دهان میشود؟

  وجود جرم یکی از عوامل ایجاد بوی بد دهان است و ممکن است عوامل دیگری مثل دندان پوسیده، بیماری لثه و بیماری های دهان باعث ایجاد بوی بد دهان شوند.

  آیا جرم گیری دندان به مینای دندان آسیب میزند؟

  متاسفانه این باور رایج و اشتباهی است که میان اکثر افراد وجود دارد و حتی گفته شده جرم گیری دندان را نازک میکند، این نظریه کاملا اشتباه است زیرا در وهله اول دستگاه جرمگیری توان از بین بردن مینای دندان را ندارد و با حرکات لرزشی جرم موجود را از بین میبرد. بنابراین در پاسخ به سوال آیا جرم گیری دندان را خراب میکند باید گفت وجود جرم است که باعث ایجاد پوسیدگی دندان، بیماری لثه، بیماری های دهان و در نهایت از بین رفتن دندان میشود نه درمان جرمگیری دندان!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *