بهترین متخصص پروتزهای دندانی در شرق تهران

اوردنچر

پروتز به معنی یک عضو مصنوعی برای هر یک از اندام های بدن است. در دندانپزشکی نیز پروتزهای دندانی یعنی دندانی که به عنوان جایگزین به جای دندان از دست رفته ساخته شده و در دهان قرار میگیرد. پروتزهای دندانی هم به زیبایی و هم به عملکرد دندان ها کمک میکنند و زمانی که دندان طبیعی به دلایل مختلفی مثل پوسیدگی، شکستگی یا از دست رفتن، نیاز به جایگزین داشته باشند میتوان با روش روکش دندان یا کاشت دندان، آن را جایگزین کرد.

پروتز دندان هم میتواند به صورت کلی جایگزین شود و هم به صورت جزئی. با کمک پروتزهای دندانی هم میتوانید ظاهر لبخند را طبیعی کنید و هم عملکرد دهان را بهبود ببخشید، مثل صحبت کردن، جویدن و … در این مقاله قصد داریم انواع پروتزهای دندانی را برای شما معرفی کنیم و اگر نیاز به پروتزهای دندانی دارید میتوانید با مشورت متخصص پروتز‌های دندانی در شرق تهران و در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز بهترین درمان که مناسب و مخصوص به دندان ها و شرایط شماس را با بهترین مواد و تکنیک های روز دنیا انجام دهید.

متخصص پروتز‌های دندانی در شرق تهران

پروتزهای دندانی به چند روش انجام میشود؟

پروتزهای دندانی بسته به شرایط دهان و دندانی، شرایط سنی و دیگر شرایط مورد نیازِ پزشک متخصص پروتز دندان، انواع متفاوتی دارد که به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم میشوند :

 • پروتز ثابت : همانطور که از اسم آن مشخص است پروتز ثابت نوعی روکش های دندانی هستند که با چسب های مخصوص روی دندانی که تاج آن تخریب شده و برای محافظت از دندانی که احتمال شکستن آن وجود دارد قرار میگیرد. پروتز ثابت همانند یک دندان طبیعی در دهان عمل میکند و ظاهر و رنگ طبیعی همانند دیگر دندان ها در دهان دارد. پروتز ثابت نسبت به پروتز متحرک محبوب تر است و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.
 • پروتز متحرک : زمانی انجام میشود که نتوان از پروتز ثابت یا ایمپلنت برای جای خالی دندان از دست رفته استفاده کرد. در چنین شرایطی متخصص پروتز های دندانی از انواع پروتز متحرک بسته به شرایط دهان و سن فرد برای جایگزین کردن جای خالی دندان استفاده میکند. پروتزهای متحرک همانطور که از اسمشان پیداست قابل جا به جایی هستند و میتوان به راحتی در دهان گذاشت یا برداشت. پروتز متحرک برای سالمندان و افرادی که شرایط استخوان فک نامناسبی دارند بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

پروتز ثابت انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر است :

پروتز روکش یک دندان : این نوع پروتز دندان که روکش های تک واحدی دندان محسوب میشود پروتز ثابت است و زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که میزان آسیب دیدگی و تخریب دندان زیاد باشد. روکش دندان همچنین برای دندان هایی مناسب است که به علت عصب کشی و پرکردن های زیاد، دچار تغییر رنگ شده اند. روکش دندان برای محافظت و استحکام دندان و همچنین بهبود ظاهر دندان انتخاب مناسبی است.

روکش تک واحدی دندان

بریج دندان : یا پل دندانی که نوعی پروتز ثابت محسوب میشود در شرایطی استفاده میشود که یک یا چند دندان از دست رفته باشند. بریج دندان در هر قسمتی که دهان که دندان وجود نداشته باشد قابل انجام است. در بریج یا پل دندان، همانطور که از اسم آن مشخص است، دندان های مجاورِ دندان خالی تراشیده شده و به شکل پایه برای قرار گرفتن بریج دندان در می آیند. به این ترتیب بریج جای خالی دندان را میپوشاند و با ظاهر و عملکردی همانند یک دندان طبیعی در دهان عمل میکند.

 

بریج دندان

پروتز متحرک دارای انواع مختلفی است که بسته به شرایط دهان، سن فرد و نیاز دهان، با مشورت پزشک مناسب ترین نوع آن انجام میشود :

پروتز متحرک پارسیل: این نوع پروتز متحرک، بسته به شرایط دهان و شرایط جسمی و سنی هر فرد در دو نوع تمام آکریل و یا کروم کبالت مورد استفاده قرار میگیرند.

پروتز پارسیل تمام اکریل به عنوان یک درمان موقت و برای مدت زمان خاص انجام میشود.
پروتز کروم کبالت در شرایطی که نشود از پروتز ثابت یا ایمپلنت استفاده کرد از پروتز پارسیل کروم کبالت استفاده میشود. همچنین پروتز پارسیل کروم کبالت در شرایطی انجام میشود که تعدادی دندان سالم در هر ردیف وجود باشد که بتوان قطعه ای که کارایی آن مانند گیره باشد را به این دندان ها متصل کرد.

پروتز پارسیل کروم کبالت

پروتز کامل یا دست دندان : این نوع روش بیشتر برای افراد مسن در شرایطی که هیچ دندانی در دهان وجود ندارد انجام میشود . این پروتز متحرک که قابل گذاشتن و برداشتن در دهان است و هزینه کمتری نسبت به روش های دیگر دارد.
پروتز کامل دندان اوردنچر : یک نوع پروتز دست دندان کامل است اما متکی بر چند پایه ایمپلنت، که پایه ها درون استخوان فک قرار میگیرند و دست دندان نیز روی این پایه ها قرار میگیرد.

اوردنچر

تمامی روش های پروتزهای دندانی با توجه به شرایط دهانی و سن هر فرد بعد از بررسی کلی و کامل متخصص پروتز‌های دندانی در تهرانپارس در کلینیک دندانپزشکی سبز برای شما انجام میشود. بنابراین اگر قصد ویزیت با متخصص پروتز‌های دندانی در شرق تهران را دارید با بخش پذیرش کلینیک سبز تماس گرفته و یا فرم تماس با ما در انتهای این مقاله را پر کنید.

مراحل درمانی پروتز دندان به چه صورت است؟

پروتز درمانی است که نیازمند چندین مرحله از آماده سازی تا تحویل نهایی روکش یا هر نوع پروتز ثابت و متحرک است، بنابراین مهم ترین نکته ای که در درمان پروتز وجود دارد، صبر و همکاری شما تا آخرین مرحله درمان یعنی تا تحویل نهایی پروتز دندانتان است.

فرآیند شروع درمان پروتز دندان به صورت زیر است :

 1. مشاوره و بررسی : در این مرحله دندانپزشک در ابتدا وضعیت دهان و دندان را بررسی کرده و با توجه به شرایط دهان و دندان و بررسی دیگر شرایط سنی طبق نیاز دهان و دندان، درمان پروتز مناسب را برای شما آغاز میکند.
 2. آماده سازی شرایط دندان ها برای انجام پروتز : در ابتدا شرایط دندان ها کاملا بررسی میشود و در صورت وجود هرگونه آسیب درمان انجام شده و برطرف میشود.
 3. قالبگیری : در این مرحله با استفاده از تری و مواد قالبگیری و یا با روش اسکن دیجیتال، اندازه فک، قوس فکی و یا اندازه دیگر دندان ها در قالبگیری مشخص شده و قالب تهیه شده برای آماده سازی روکش یا هر نوع پروتز متحرک به لابراتورار ارسال میشود.
 4. تست پروتز آماده شده : در این مرحله روکش یا پروتزی که از سمت لابراتوار ارسال شده، در دهان تنظیم و تست میشود و در صورتی که تناسب نداشته باشد و مناسب فضای دهان و دندان نباشد مجددا به لابراتوار ارسال میشود تا نواقص آن برطرف شود.
 5. تحویل روکش و مرحله پایانی : بعد از آماده سازی نهایی و ارسال از سمت لابراتوار، متخصص پروتزهای دندانی روکش یا پروتز آماده شده را در دهان قرار میدهد و با مواد مخصوص آن را ثابت میکند.

توجه داشته باشید در صورتی که پروتز قسمتی از دهان یا لثه را زخم کند میتوانید با کلینیک تماس گرفته و برای مراجعه با پزشک و برطرف کردن تیزی یا بلندی پروتز خود اقدام کنید.

پروتزهای دندانی

ماندگاری پروتز دندان چقدر است؟

عمر پروتز دندان با مراقبت و نگهداری صحیح طولانی مدت خواهد بود این ماندگاری در هر فرد متفاوت است اما در صورت مراقبت صحیح میتوانید تا مدت طولانی از پروتز دندان خود استفاده کنید.

مزایای استفاده از پروتزهای دندانی

پروتز دندان یک جایگزین مناسب برای جای خالی دندان از دست رفته است. پروتز دندان هم عملکرد مناسبی را در دهان ایفا میکند و هم از لحاظ ظاهری همانند یک دندان طبیعی باعث زیباتر شدن لبخند میشود. توجه داشته باشید که انتخاب یک پزشک مناسب برای انجام پروتز دندان اهمیت بالایی دارد زیرا در درجه اول عملکرد و راحتی و در درجه بعد ظاهر پروتز نقش مهمی را در کیفیت زندگی و میزان اعتماد به نفس دارد.

اگر شما هم قصد انجام پروتز دندان به هر یک از روش های بالا را دارید میتوانید در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز تمامی درمان های تخصصی خود را زیر نظر دندانپزشک متخصص پروتز‌های دندانی در شرق تهران، از مشورت تا درمان و مراقبت های بعد از درمان انجام دهید.

عوارض پروتزای دندانی چیست

در درمان پروتز، به دلیل اینکه یک جسم خارجی در دهان قرار دارد، ممکن است لثه و یا دیگر نواحی اطراف آن را دچار زخم و التهاب کند بنابراین انجام پروتزهای دندانی دارای عوارض زیر خواهد بود :

 • ایجاد آلرژی و حساسیت
 • ایجاد مشکلات مختلف ولی کوتاه مدت برای دهان
 • ایجاد تورم و التهاب در دهان
 • عدم سازگاری با لثه یا استخوان فک

روش های مختلف پروتزهای دندانی بسته به شرایط دهانی و دندانی فرد راه حل مناسبی برای جبران جای خالی دندان از دست رفته است، بنابراین اگر دچار بی دندانی و جای خالی دندان های از دست رفته هستید نگران نباشید، تمامی درمان های دندانپزشکی راه حال های مناسبی را جهت جبران این مشکل دارد. پروتز های دندانی، انواع ثابت و متحرک آن میتوانند لبخند زیبایی را برای شما ایجاد کنند .

در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز همراه با پزشکان مجرب و متخصص پروتز‌های دندانی در نارمک میتوانید با طرح درمان مناسب و مخصوص به شما و به کار گیری بهترین مواد دندانپزشکی روز دنیا، یک لبخند زیبا را به خود هدیه دهید. برای تعیین وقت با متخصص پروتز‌های دندانی در رسالت با بخش پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز تماس بگیرید یا فرم تماس با ما را در انتهای این مقاله پر کنید.

متخصص پروتز‌های دندانی در تهرانپارس

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  سوالات متداول

  آیا میتوان با پروتز یا دندان مصنوعی متحرک به راحتی غذا خورد؟

  بله، با وجود هر نوع پروتز دندان در دهان به راحتی میتوانید هر نوع غذایی را با مراقبت میل کنید و ممشکلی برای بلع ایجاد نخواهد شد.

  آیا با وجود پروتز دندان به راحتی میتوان خوابید؟

  بله، در صورت استفاده از پروتز متحرک این امکان برای شما وجود دارد ک با پروتز در دهان بخوابید اما بهتر است آن را از دهان خارج کرده و بعد بخوابید. زیرا استفاده از پروتز متحرک در دهان ممکن است به لثه ها و استخوان فک فشار ایجاد شود ولی بهتر است ناحیه دهان در طول شب استراحت کند.

  آیا استفاده از دندان مصنوعی یا پروتز متحرک روی گفتار تاثیر میگذارد؟

  در برخی از افراد هنگام استفاده از هرنوعت پروتز متحرکی ممکن است برخی از کلمات به خوبی تلفظ نشود ولی با تمرین و تکرار میتوان نحوه گفتار را اصلاح کرد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *