ارتودنسی چیست؟ | متخصص ارتودنسی در شرق تهران

دندان‌های کج و نامرتب در ظاهر لبخند فرد و همچنین اعتماد به نفس او تاثیر بسیار زیادی دارند. نحوه قرار گیری نادرست دندان ها و نامرتب بودن دندان ها برای سلامت دهان، لثه و حتی سلامت عمومی بدن مضر است. تمیز نگه داشتن دندان ها و رعایت بهداشت دندان‌های نامرتب که امکان دسترسی به آن‌ها وجود ندارد، کار بسیار سخت و ناممکنی است. نامرتب بودن دندان ها به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان، عفونت لثه و انواع بیماری های لثه میشود. دندان های نامرتب علاوه بر ظاهر نا زیبا، مشکلاتی را درغذا خوردن و حتی تکلم فرد ایجاد میکنند. در این مواقع بهتر است با مراجعه به متخصص ارتودنسی در شرق تهران بهترین طرح درمان را برای بهبود بخشیدن به وضعیت دهان انجام دهید. در کلینیک سبز از بهترین دندانپزشکی شرق تهران میتوانید درمان ارتودنسی را بصورت ارتودنسی اقساطی در شرق تهران انجام دهید.
متخصص ارتودنسی دندان در شرق تهران

بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی است؟ | ارتودنسی در شرق تهران

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی در دوران کودکی است اما بزرگسالان نیز در سنین بالاتر می‌توانند برای مرتب کردن دندان ها اقدام کرده و مراحل ارتودنسی برگسالان را طی کنند. درمان ارتودنسی در کودکان به این صورت است که در ابتدا باید صبر کرد تا دندان‌ها و فک به طور کامل رشد کنند و بعد از شکل گرفتن کامل آن‌ها نسبت به آغاز درمان ارتودنسی اقدام کرد. بهترین زمان ارتودنسی در کودکان برای اینکه متوجه نامرتبی‌ها و بی نظمی دندان شوید، زمان ریختن دندان‌های شیری و رشد کامل دندان‌های دائمی است. به طور کلی کودک در سن ۸-۹ سالگی می‌تواند درمان ارتودنسی را شروع کند.
ارتودنسی دندان در شرق تهران

مزیت ارتودنسی دندان چیست؟ | بهترین متخصص ارتودنسی در شرق تهران

 • تجربه یک لبخند زیبا
 • تقویت و افزایش اعتماد به نفس در فرد
 •  برطرف شدن مشکلات دندان و حفظ بهداشت دهان و دندان
 • تکلم بهتر
 •  بهبود در عملکرد فک 
 • مراقبت آسان‌تر از دندان ها
 • ترمیم نا بهنجاری‌ های فک و دندان
متخصص ارتودنسی دندان در نارمک

ارتودنسی به چند روش انجام میشود؟ | انواع روش های ارتودنسی دندان ها

 ارتودنسی متحرک : در ارتودنسی متحرک بیمار می‌تواند دستگاه ارتودنسی متحرک را از دهان خارج کند و دوباره در محل خود قرار دهد. دستگاه ارتودنسی متحرک اغلب در دوره دندان شیری یا دائمی و عموما در کودکان کمتر از ۱۲ سال استفاده می‌شود. در این موقعیت متخصص ارتودنسی دندان تمامی آموزش های لازم و مهارت استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک را در دوره تحصیل خود فرا می‌گیرند.
ارتودنسی ثابت : به طور محکم به دندان‌ها متصل است و بیمار نمیتواند دستگاه ارتودنسی ثابت را از دهان خارج کند. نحوه قرار گرفتن براکت های ارتودنسی ثابت روی دندان و تنظیم این دستگاه فقط در دوره‌‌های تخصصی ارتودنسی آموزش داده می‌شود. درمان دندان های نامرتب با ارتودنسی ثابت ازنوع درمان‌های پیچیده محسوب می‌شوند که حتماً باید تحت نظر متخصصین ارتودنسی انجام شود.
ارتودنسی نامرئی : تعداد قابل توجهی از مراجعین برای درمان نامرتبی دندان با ارتودنسی، بزرگسالانی هستند که ترجیح می‌دهند اطرافیان متوجه دوره درمان مرتب شدن دندان ها با ارتودنسی نشوند تا بتوانند روابط اجتماعی خود را بدون مشکل دنبال کنند. بنابراین جای تعجب ندارد که محبوبیت روش‌های ارتودنسی نامرئی در بزرگسالان و نوجوانان رو به فزونی است.
ابزار ارتودنسی لینگوال (Lingual) پشت دندان‌ها قرار داده می‌شود و بنابراین عملاً ارتودنسی نامرئی است.
نحوه کار ارتودنسی لینگوال (پشت زبانی) و ارتودنسی فلزی یکسان است، با این تفاوت که سیم ‌کشی ارتودنسی این بار پشت دندان است. عادت کردن به بریس لینگوال زمان بیشتری می‌برد و هزینه آن نیز به دلیل ساخت سفارشی آنها بالاتر است، اما گزینه بهتری برای بیمارانی است که به هر دلیلی نمی‌خواهند دیگران متوجه درمان ارتودنسی‌ آنها بشوند.
ارتودنسی دندان در تهرانپارس

مراقبت‌های بعد از ارتودنسی دندان چیست؟ | متخصص ارتودنسی دندان ها در نارمک

اگر به دستگاه ارتودنسی که در دهان می‌‌باشد دقت شود یک اختلاف سطح باریک بین دستگاه فلزی یا براکت و دندان مشاهده می‌‌شود. این فضا با اینکه کوچک به نظر می‌رسد اما از لحاظ تجمع موادغذایی و میکروبی وایجاد پوسیدگی دندان منطقه بسیار مستعدی می‌‌باشد و همچنین تمیز کردن این ناحیه بسیار سخت‌تر از مناطق دیگر می‌‌باشد. غذاهای سخت مانند چیپس، آجیل، بلال، ذرت بو داده، ته دیگ و…. می توانند موجب آسیب به دستگاه های ارتودنسی شوند. برای خوردن بعضی از غذاهای سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرد. وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آنها می‌‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی دندان ها شود. هنگام انجام  ورزش هایی که احتمال آسیب به سر در آنها وجود دارد، از محافظ های مخصوص دهان باید استفاده شود. برای کودکان در حال ورزش نیز، باید از محافظ مخصوص دهان استفاده کرد.

نگهدارنده ارتودنسی دندان

آیا ارتودنسی می‌تواند مشکل بهم ریختگی دندان ها را حل کند؟ | آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

موقع گاز زدن دچار مشکل می‌شوم…

فضای خالی دندان هایم مرا آزار می‌دهد…

فرم دندان هایم مرا ناراحت می‌کند…

شنیدن جملاتی از این دست می‌تواند نشانگر نیاز فرد به ارتودنسی باشد.

ارتودنسی شاخه‌ای از رشته دندانپزشکی است که مشکلات ناشی از بدشکلی و ناهنجاری های فک و دهان دندان را بدون هیچ احساس دردی درمان میکند. تشخیص و درمان مشکلات ظاهری دندان و نیز عدم انطباق فک بالا و پایین و تمامی مسائل از این قبیل بر عهده متخصص ارتودنسی دندان و تشخیص درمان مناسب در این زمینه است. ارتودنسی با استفاده از سیم های مخصوصی به نام بریس یا براکت به درمان بدشکلی‌های فک و دهان می‌پردازد و مشکلات زیر را برطرف میکند:

 • مشکل در گاز زدن موقع خوردن غذا
 • عدم انطباق دندان‌ها با فک
 • وجود فضای نامناسب بین دندان‌ها
 • کج بودن و عدم تناسب ظاهری در برخی دندان‌ها
دکتر متخصص ارتودنسی دندان در شرق تهران

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی چگونه باید باشد؟ | بهترین متخصص ارتودنسی در شرق تهران

در روزهای اول درمان ممکن است جویدن بعضی مواد غذایی به دلیل گیرکردن غذا لا به لای سیم های ارتودنسی سخت و اذیت کننده باشد. سعی کنید در صورت ناراحتی از میل کردن خوراکی هایی چون میوه جات سفت، سبزیجات خام و سایر مواد غذایی سفت که جویدن آن ها برایتان راحت نیست خودداری کنید. معمولا بعد از سپری شدن ۳ تا ۵ روز، حساسیت به مواد غذایی کم تر شده و راحت تر می توانید با براکت های ارتودنسی غذا بخورید.

مرتب کردن دندانها با ارتودنسی دندان در شرق تهران

خطرات ارتودنسی چیست؟ | عوارض ارتودنسی دندان

آسیب دیدن بافت نرمباید مراقب لثه‌های خود در طول دوره درمان ارتودنسی باشید. چرا که ممکن است سیم‌ها به هر علتی شکسته و داخل لپ، گونه یا لثه فرو رفته و باعث آسیب دیدن بافت‌های نرم شوند.
ایجاد و بروز مشکلات دهان : ایجاد پوسیدگی دندان و جا ماندن لکه های همیشگی بر روی دندان ها بر اثر نظافت نادرست دندان ها در طول دوره درمان ارتودنسی، موضوع مهمی است که حتما باید آن را جدی گرفت. سعی کنید در طول روز دوبار و خصوصا بعد از میل کردن غذا، دندان‌های خود را بشویید.