بهترین مواد برای پر کردن دندان

بهترین مواد برای پر کردن دندان

استفاده از بهترین مواد برای پر کردن دندان تقریباً خواسته تمام کسانی است که دندان هایشان به پرکردن نیاز دارد. اما بهتر است بگوییم نمی‌توان مواد مشخصی را به عنوان بهترین مواد برای پر کردن دندان برای همه توصیه کرد و به اصطلاح یک نسخه برای همه تجویز نمی‌شود.
برای پر کردن دندانهایتان ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک پس از معاینه وضعیت و موقعیت دندان های بیمار و همچنین بررسی کامل شرایط جسمی و سن بیمار از بهترین و مناسب ترین مواد برای پر کردن دندان ها استفاده می‌کند.

چه زمانی به پر کردن دندان نیاز داریم؟

زمانی که دندان آسیب می‌بیند، پوسیده می‌شود، ترک می‌خورد و یا به طور کلی دچار نقص می‌شود. در این زمان اعصاب دندان تحریک و باعث احساس درد و یا انواع احساس ناخوشایند می‌شود. در این زمان برای ترمیم و بازیابی عملکرد دندان آن‌را پر می‌کنند.

بهترین مواد برای پر کردن دندان

قیمت پر کردن دندان با بهترین مواد چقدر است؟

قیمت پر کردن دندان در افراد با توجه به عوامل مختلفی از جمله: موقعیت، شماره و اندازه دندان، شرایط و میزان پر کردگی مورد نیاز آن، سن بیمار و عوامل دیگر تعیین می‌شود.
پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله قیمت پر کردن دندان را نیز مطالعه نمایید.

انواع مواد برای پر کردن دندان کدامند؟

 • طلا

طلا یکی از بهترین مواد برای پر کردن دندان است. از مزایای پر کردن دندان با طلا می‌توان به دوام و استحکام بالا و مقاومت آن در برابر خوردگی و تغییر رنگ اشاره کرد. هزینه بالا و یا طلایی رنگ بودن آن نیز از معایب آن هستند که باعث می‌شود عده‌ای از افراد از آن استفاده نکنند.

 • آمالگام
آمالگام چیست؟ این سوال عده ای از مردم است که این اسم به گوششان ناآشناست.

آمالگام به همان ماده نقره ای رنگی می‌گویند که بسیار در پر کردگی دندان رایج است. این ماده ترکیبی از فلزات و از قدیمی‌ترین مواد برای پر کردن دندان بوده و مقاومت بالایی دارد. معایب این ماده رنگ نقره‌ای آن بوده و به همین دلیل برای پر کردن دندان‌های عقب از آن استفاده می‌شود.

 • پر کردن دندان با مواد سفید یا کامپوزیت

کامپوزیت ماده ای همرنگ دندان بوده و ظاهری طبیعی به دندان می‌دهد. برای چسباندن کامپوزیت به دندان نیازی به تراشیدن قسمت سالم دندان نیست و فقط با تراشیدن آن مقدار کوچک خرابی دندان می‌توان آن‌را ترمیم کرد.

از معایب آن می‌توان گفت پر کردگی های کوچک و جزئی را پوشش می‌دهد و برای پر کردگی‌های عمیق دندان استفاده نمی‌شود.
 • سرامیک

سرامیک نیز مقاومت بالایی دارد و به مرور زمان دچار تغییر رنگ و یا لک نمی‌شود و نسبت به آمالگام و کامپوزیت هزینه بالا‌تری دارد.

.گلاس آینومر

این ماده نیز مانند کامپوزیت همرنگ دندان است و ظاهر دندان را به صورت طبیعی حفظ می‌کند اما توانایی تحمل فشار بالا را ندارد و شکنندگی آن نسبت به بقیه مواد پرکردگی، بالاتر است.

پر کردن دندان با لیزر

ترمیم یا همان پر کردن دندان با لیزر یکی از جدید‌ترین روش‌های پر کردن دندان در دندانپزشکی است. در این روش از بی‌حسی استفاده نمی‌شود زیرا انجام کار با روش پر کردن لیزری دندان باعث می‌شود هیچ دردی حس نشود و علاوه بر آن صدای دستگاه هندپیس تراش کاهش می‌یابد.

نکات لازم بعد از پر کردن دندان با بهترین مواد

درست مسواک زدن از نکات مهم و اساسی بعد از پر کردن دندان است، اما تنها با مسواک زدن نمی‌توان همه پلاک‌های بین دندانی را از بین برد و لازم است حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید تا دچار پوسیدگی دندان نشوید.

البته باید اشاره کرد معاینه توسط دندانپزشک حداقل سالی دوبار لازم است تا در صورت وجود مشکل از گسترش آن جلوگیری شود.

چه زمانی پر کردگی دندان می‌ریزد؟

پر کردگی دندان اگر قدیمی شده باشده باشد و یا دندان دچار تخریب و شکستگی شده باشد از بین می‌رود. همچنین کامل تمیز نشدن حفره و یا زیاد بودن فشار جویدن بر روی دندان می‌تواند باعث افتادن و یا ریختن پرکردگی دندان شود.

بهترین مواد برای پر کردن دندان

عمر دندان پر شده چقدر است؟

ماندگاری پر کردگی دندان نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به طور کلی ماندگاری طلا از همه بالاتر است به طوریکه عمر مفید پر کردگی طلا ۱۵ تا ۳۰ سال است. بعد از طلا آمالگام از ماندگاری خوبی برخوردار است و مدت زمان ماندگاری آن ۱۰ تا ۱۵ سال است. در درجه آخر به کامپوزیت می‌رسیم که مدت زمان کارکرد مفید آن زیاد نبوده و پس از گذشت ۵ تا ۷ سال نیاز به ترمیم خواهد داشت.

حرف آخر

برای پر کردن دندان مواد مختلفی وجود دارند ولی نمی‌توان یک یا چند ماده را به عنوان بهترین مواد برای پر کردن دندان مشخص کرد. بلکه هر شخصی نسبت به شرایطی که دارد یک ماده برای او بهترین است. اگر دندان شما نیاز به پر کردن دارد حتما با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن باشید او نسبت به شرایط شما بهترین ماده پر کردگی دندان را برایتان استفاده می‌کند.

کلینیک سبز با داشتن متخصصین حرفه ای و با تجربه میتواند در انجام این درمان و درمان های دیگر به شما و سلامتیتان کمک کند.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  2 دیدگاه برای “بهترین مواد برای پر کردن دندان

  1. امیر باقریان گفته:

   الان شما لیزر هم دارید یا فقط معرفی کردین
   و ایتکه عمر لیزر برای پر کردن چه مدت هست

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *