جراحی دندان عقل چگونه است؟ | مراقبت های بعد از جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل با جراحی

جراحی دندان شاخه‌ای در دندانپزشکی است که شامل جراحی ریشه دندان عقل، دهان و لثه می‌شود. دندان عقل دندانی است که در انتهای لثه شروع به رویش می‌کند. به آنها دندان های آسیاب سوم نیز می‌گویند. دندان های عقل که به تعداد 4 عدد هستند در گوشه های فک قرار دارند. دندان عقل آخرین دندانی است در دهان رشد می‌کند. رشد دندان عقل در برخی از شرایط ممکن است با آسیب زدن به دندان های مجاور همراه باشد و فضای کافی برای رشد بقیه دندان‌ها باقی نگذاشته باشد. در این صورت انجام عمل جراحی دندان عقل توسط دندانپزشک، متخصص جراحی دهان فک و صورت و یا متخصص جراحی لثه توصیه می‌شود.

چرا باید دندان عقل را بکشیم؟

کشیدن دندان عقل با جراحی یکی از روش‌های درمانی است که در دندانپزشکی وجود دارد. در این فرآیند دندانپزشک با بررسی عکس رادیولوژی از دندان تشخیص می‌دهد که دندان به راحتی کشیده نمی‌شود و نیاز به جراحی دارد.

این دندان به عنوان یک دندان دائمی است، در برخی مواقع به صورت کامل رشد نمی‌کند و به صورت دندان عقل نهفته یا دندان عقل نیمه نهفته در لثه قرار می‌گیرد. در این مواقع تنها راه درمان، جراحی است که به علت عدم وجود فضای کافی برای رشد به شکل نیمه نمایان می‌شود.

چه زمانی باید جراحی کنیم؟

چه زمانی نیاز به جراحی دندان عقل داریم؟

در مواقعی که رشد دندان عقل با مشکل مواجه شود و به صورت صحیح رشد کند، باعث بروز مشکلاتی می‌شود. محل رویش دندان عقل در انتهای دهان است و ممکن است در این ناحیه باعث بروز درد و ناراحتی شود. موارد دیگری هم وجود دارد که هیچگونه درد و ناراحتی ایجاد نمی‌کند اما ممکن است با تشخیص دندانپزشک نیاز به جراحی دندان باشد. زیرا ممکن است به دندان‌ های مجاور و ریشه دندان‌ های دیگر اختلال وارد کند.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان عقل

مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل موارد زیر می‌باشند:

  • تا ۱ ساعت بعد از جراحی گاز استریل را از روی دندان برندارید.
  • تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی دندان ، مسواک نزنید، تنها دهان خود را با محلول آب نمک بشوئید.
  • در روزهای اولیه جراحی بهتر است از خوردن غذاهای سفت و جویدنی پرهیز کنید.
  • بعد از جراحی از کشیدن سیگار، نوشیدن الکل و مایعات گرم پرهیز کنید.
  • در صورت احساس درد از مسکن‌ها استفاده کنید.

بهترین متخصص جراحی دهان، فک و صورت در شرق تهران

کلینیک تخصصی دندانپزشکی (سلامت دهان و دندان) سبز، مجهزترین مرکز در شرق تهران (مناطق رسالت، نارمک، تهرانپارس) با 10 یونیت دندانپزشکی در بخش های تخصصی ارتودنسی، ترمیمی و زیبایی، پروتزهای دهان و دندان، جراحی دهان فک و صورت، درمان ریشه دندان، دندانپزشکی کودکان و نوجوانان، دندانپزشکی تحت بیهوشی و آرام بخشی، تشخیص و آسیب شناسی بیماری های دهان و فک و صورت، جراحی لثه، ایمپلنت و لیزر همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۹ شب در خدمت بیماران گرامی می باشد.

در کلینیک دندانپزشکی سبز می‌توانید تمام مراحل درمان جراحی دندان عقل خود را با بهترین تجهیزات و متخصصین انجام دهید. برای تعیین وقت و مشاوره با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

مقالات پیشنهادی برای مطالعه:

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *