از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها: 8 راهکار

از بین بردن فاصله بین دندان ها

از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها: 0 تا 100
از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها با چه روش‌هایی انجام می‌شود؟،  تجربه یک لبخند با دندان های فاصله دار، ممکن است برای بسیاری از افرادی که دارای فاصله بین دندانی هستند ناخوشایند باشد. گاها شاید دیده باشید که افرادی که دارای فاصله بین دندان های پایین یا بالا هستند، هنگام خندیدن دستشان را جلوی دهانشان میگیرند تا فاصله دندان هایشان مشخص نشود.

علم دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی با روش های مختلفی میتواند باعث درمان فاصله دندان های جلو شود، اما در زمانی که این میزان فاصله کم باشد. در صورتی دیگر اگر از بین بردن فاصله دندان با کامپوزیت مقدور نباشد، باید با متخصص ارتودنسی درمان بستن فاصله بین دندان هایتان را انجام دهید. لازم است بدانید، علاوه بر مرتب کردن دندان ها، ارتودنسی برای فاصله دندان یک درمان استاندارد و اصولی است. حال اگر شما هم دارای فاصله بین دندان های بالا یا پایین هستید و قصد از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها را دارید، با این راهنمای کامل برای پاسخ به سوال “چگونه فاصله دندان را از بین ببریم”، با ما همراه باشید.

فاصله بین دو دندان جلو نشانه چیست؟

وجود فاصله بین دندان ها یا به نام علمی دیاستما ممکن است به دلایل متعددی به وجود بیاید. برخی از آنها شامل شرایط زیر هستند :

 • ژنتیک
 • فرنوم لب : فرنوم لیبال بافتی از لثه است که از لب بالا شروع شده و تا انتهای لثه ادامه دارد، در صورتی که فرنوم لب بزرگتر از حالت طبیعی باشد باعث فاصله دندان های جلو و در فک بالا میشود.
 • اختلال در تنفس و بلع نادرست : نفس کشیدن از طریق دهان و همچنین بلع نادرست که طی این فرآیند زبان به جا متمایل شدن به سمت کام به پشت دندان ها فشار وارد میکند و باعث ایجاد دیاستما و فاصله بین دندان ها میشود.
 • از دست دادن دندان ها
 • عدم برقراری تناسب بین دندان و فک : در این شرایط به دلیل عدم وجود توازن متناسب بین استخوان فک، فاصله میان دندان ها به وجود می آید، این اختلال در حالتی است که اندازه دندان ها بزرگ بوده و یا کوچک تر از شکل نرمال هستند. این عدم هماهنگی موجب ایجاد فواصل بین دندانی میشود.
 • بیماری های لثه و تحلیل لثه : بیماری های لثه موجب تحلیل لثه میشود که در این شرایط دندان ها نیز کج میشوند، به دنبال آن استخوان فک دچار صدمه و آسیب شده و فاصله میان دندانی یا دیاستما را ایجاد میکند.

روش‌های مختلف برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها

فاصله بین دندان‌ها، به خصوص دندان‌های جلو و یا فاصله بین دندان های پایین، یکی از مشکلاتی است که باعث نازیبا شدن ظاهر لبخند می‌شود. این فاصله بین دو دندان جلو باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد نیز شده است. علاوه بر ظاهر، فاصله بین دندان ها، باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری مثل گیر کردن مواد غذایی بین دندان ها و بروز پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه می‌شود.

از بین بردن فاصله بین دندان‌ هاعلاوه بر از بین بردن مشکلات و پوسیدگی دندان، باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد هنگام خندیدن و صحبت کردن می‌شود. در ادامه روش‌های از بین بردن فاصله میان دندان‌ها را در بهترین دندانپزشکی شرق تهران و مجهزترین دندانپزشکی تهرانپارس برای شما خواهیم گفت.

1. رفع فاصله دندان با درمان ارتودنسی : ارتودنسی یکی از درمان های اولیه و اصولی جهت بسته شدن فاصله بین دندان ها است. انجام درمان ارتودنسی جهت پرکردن فاصله دندان جلو، باید در ابتدا بعد از بررسی کامل وضعیت دندان ها و تشخیص دندانپزشک متخصص ارتودنسی انجام گیرد. ارتودنسی باعث حرکت دندان ها شده و فاصله بین دندان ها بعد از ارتودنسی کاملا از بین میرود.

از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها با ارتودنسی

2. اینویزیلاین Invisalign : روشی دیگر در ارتودنسی برای رفع فاصله دندان است که به شکل پلاک شفاف روی دندان ها قرار میگیرد و باعث رفع فاصله دندان می‌شود. این روش نیز باید توسط پزشک متخصص ارتودنسی تایید و انجام شود.

3. ریتنیر : این روش نوعی درمان است که بعد از ارتودنسی استفاده میشود تا در صورت ایجاد فاصله بین دندان ها بعد از ارتودنسی، آن را از بین ببرد. روش ریتینر برای همسان و  تراز شدن بین دندان های فک بالا و پایین مورد استفاده قرار میگیرد. هزینه درمان و از بین بردن فاصله بین دندان ها با ریتینر نسبت به دیگر روش ها مناسب تر است.

فاصله بین دندان ها بعد از ارتودنسی

4. ترمیم فاصله دندان جلو با کامپوزیت : در این روش که به نوعی پر کردن فاصله بین دندان ها با مواد است، با کامپوزیت همرنگ دندان ها، میتوان فاصله بین دو دندان را پر کرد. روش کامپوزیت دندانهای فاصله دار، معمولا برای پر کردن فاصله دندان جلو مورد استفاده قرار میگیرد که به نوعی باعث جذابیت طرح لبخند نیز میشوند.

5. قرار دادن دندان مصنوعی به عنوان روشی برای از بین بردن فاصله بین دندان ها : علاوه بر ایمپلنت دندان که یک روش اصولی و صحیح برای پر کردن فاصله میان دندان ها است، قرار دادن دندان مصنوعی روی بافت لثه و بین دندان ها و در فضای خالی در هر یک از فک ها میتواند موجب از بین رفتن فاصله بین دندان ها شود. دندان مصنوعی با روش های متفاوتی قابل جایگزین است :

 • بریج  دندان
 • دندان مصنوعی متحرک
 • اوردنچر بر پایه بافت لثه
 • بریج بر پایه ایمپلنت
 • و …

از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها

6. جراحی فرنکتومی : در صورتی که فاصله بین دندان های جلو بر اثر فرنوم لب باشد، میتوان از طریق جراحی فرنکتومی لایه فرنوم را برداشت و بعد از ترمیم لثه با کمک  روش های ارتودنسی، کامپوزیت، لمینیت، روکش و یا دیگر روش های مورد تایید پزشک، فاصله بین دندان ها را از بین ببرید.

7. از بین بردن عفونت لثه و درمان بیماری لثه : یکی از علل ایجاد فاصله بین دندان ها بیماری لثه  است که میتوان با درمان کامل بیماری، فاصله میان دندان های را به روش های مختلفی از بین برد. درمان بیماری لثه یک درمان تخصصی و بر عهده دندانپزشک متخصص جراحی لثه است.

8. از بین بردن فاصله دندان در خانه: یکی از روش هایی که ممکن است به گوشتان خورده باشد درمان فاصله دندان ها به روش خانگی و از بین بردن فاصله دندان ها در خانه است. ابزار براکت های DIY نوعی نوار دندان چسبی است که به دور دندانی که میخواهید آن را حرکت دهید می چسبانید.

اما قبل از انجام این  روش از خود سوال کنید آیا بافت سخت استخوانی دندان که با فشار براکت های فلزی ارتودنسی نیاز به زمان طولانی دارد، امکان جا به جا شدن با چسب را دارد؟!  یا اینکه آیا مواد مورد استفاده در چسب به سلامت دندان ها آسیب وارد نمی‌کند؟! جا به جا کردن دندان نیاز به روش‌های تخصصی دارد بنابراین ندانسته سعی نکنید که به دندان ها و یا به دنبال آن به لثه آسیب بزنید و باعث عفونت دندان و لثه شوید.

جمع بندی و نتیجه گیری

فاصله بین دندانی، علاوه بر نازیبا جلوه دادن لبخند و اختلال در اعتماد به نفس فرد، باعث ایجاد پوسیدگی های وسیع دندانی، عفونت دندان و لثه شده و سلامت کلی دهان و دندان ها را دچار اختلال میکند. امروزه روش های از بین بردن فاصله بین دندان ها در دندانپزشکی با درمان های متفاوتی انجام میشود. اگر شما هم دچار دیاستما و یا فاصله بین دندان های جلو فک بالا یا پایین هستید بهتر است توسط دندانپزشک ویزیت شده و بعد از بررسی کلی دندان ها و بررسی شرایط شما، طرح درمان مخصوص به شما برایتان انجام شود.

سوالات متداول

بهترین سن برای بستن فاصله های دندانی چقدر است ؟

برای از بین بردن فاصله بین دندان ها یا دیاستما بهترین زمان هنگامی است که رشد همه دندانها در فک بالا و پایین به اتمام رسیده باشد و در استخوان فک ثابت شده باشند، اگر دلیل فاصله افتادن بین دندان ها، فرنوم لب باشد میتوان قبل از رشد کامل دندان ها، فاصله را از طریق ارتودنسی و جراحی برطرف کرد.

آیا استفاده از نخ دندان باعث فاصله میان دندان ها میشود ؟

این باور یکی از اشتباه ترین و رایج ترین تصوراتی است که افراد با این عقیده از کشیدن نخ دندان سرباز میزنند. نخ دندان هیچگاه باعث ایجاد فاصله بین دندان ها نمیشود، بلکه استفاده از آن موجب افزایش بهداشت دهان و جلوگیری از بیماری های لثه میشود.

از بین بردن فاصله دندان ها و بستن فواصل دندانی چقدر طول میکشد؟

از بین بردن فاصله میان دندان ها بستگی به میزان فاصله و شرایط کلی دهان فرد بستگی دارد، مثل سلامت دندان های دیگر، سلامت بافت لثه، سن و شرایط فرد، تکنیک های مورد نیاز درمانی و … اما به طور کلی از بین بردن فاصله بین دندان ها با استفاده از روش های درمانی در دندانپزشکی حدود ۶ تا ۲۴ ماه زمان لازم دارد.

با مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز، میتوانید انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی خود را توسط دندانپزشکان مجرب و متخصصین ترمیمی و زیبایی بصورت کاملا تخصصی و با استفاده از تکنیک های روز دنیا و همچنین تجهیزات پیشرفته انجام دهید. جهت تعیین وقت ویزیت با بهترین متخصص دندانپزشکی زیبایی در تهران با پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز تماس بگیرید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *