علت زخم روی زبان چیست؟ | درمان سریع زخم دهان

علت زخم شدن زبان

زبان انسان به عنوان یک عضو حیاتی و اساسی در بدن، نقش مهمی را در سلامت جسم و زندگی او ایفا میکند. بهداشت کامل دهان و سلامت تمامی دندان ها باعث میشود تا سلامت هریک از اعضای بدن نیز به خوبی برقرار باشد. در مقابل، در صورت وجود هرگونه زخم روی زبان، جوش روی زبان و یا تاول و سوختگی زبان، سلامت کلی فرد دچار اختلال میشود. هر شخص در طول زندگی ممکن است به انواع زخم روی زبان و جوش زبان مبتلا شود، نکته ی مهم در این راستا، علاوه بر درمان زخم زبان این است که به دنبال علت جوش زدن زبان و یا به دنبال علت زخم شدن و سوزش زبان باشیم. در برخی شرایط ممکن است هرگونه علائم و ضایعه مشکوک روی زبان، منشا یک بیماری و اختلال مهم در بدن باشد. بنابراین مهمترین اقدام به محض احساس یا مشاهده هرگونه ضایعه، زخم و یا جوش روی زبان مراجعه به پزشک متخصص بیماری های دهان فک و صورت، جهت بررسی کامل وضعیت سلامت دهان و دندان ها و انجام آزمایشات پاتولوژی و نمونه برداری از هرگونه زخم و ضایعه مشکوک روی زبان است. اگر شما هم دچار زخم روی زبان شده و مکررا به دنبال درمان زخم دهان و زبان هستید، با این راهنمای جامع درباره علت زخم روی زبان و درمان زخم روی زبان همراه ما باشید تا جواب سوال شما “برای زخم زبان چی خوبه” را پاسخ دهیم.

بروز زخم روی زبان یا احساس درد بیشتر مواقع ممکن است ناشی از دلایلی مثل ورود نوعی ضربه، آسیب و یا جراحت باشد. در شرایطی دیگر علت زخم روی زبان می‌تواند به دلیل بروز جوش های قرمز روی زبان، یا به وجود آمدن دانه های قرمز روی زبان بر اثرعفونت و عوامل ویروسی یا باکتریایی باشد. ایجاد زخم روی زبان و لکه‌های قرمز روی زبان، سفیدی روی زبان و دانه های متورم ته زبان در بیشتر مواقع خوش خیم هستند. در ادامه بیشتر به بررسی به علت زخم روی زبان و سوزش زبان و همچنین درمان سریع زخم دهان توسط بهترین متخصص بیماری های دهان، دکتر علی لطفی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی میپردازیم.

عکس جوش روی زبانزخم دهان چیست؟

هر نوع آسیب، جراحت، برآمدگی، توده و جوش در نواحی زبان، روی زبان، کنار زبان و داخل لپ همگی با نام زخم دهان نام برده میشوند. زخم های دهانی دردناک و آزاردهنده هستند و ممکن است تا روزها باعث اختلال در زندگی روزمره فرد شوند. بعضی از زخم ها ممکن است خونریزی داشته باشند که بر اثر برخورد با جسم تیز مانند زخم زبان بر اثر تیزی دندان به وجود آمده است. برخی دیگر بر اثر چرک و عفونت متورم شده و یا چرکی از آن خارج شود. نکته مهم در برابر مشاهده هرگونه زخم روی زبان این است که در ابتدا باید به دنبال علت زخم روی زبان و بعد از آن درمان جوش کنار زبان یا هر ناحیه از دهان باشید. برخی از زخم ها سطحی بوده و خود به خود التیام پیدا میکنند اما برخی دیگر جدی هستند و نیازمند نمونه برداری و درمان مداوم و اصولی، توسط متخصص پاتولوژی بیماری های دهان فک و صورت است.

علت زخم روی زبان

انواع زخم های روی زبان

در برخی شرایط وجود هرگونه زخم روی زبان، جوش روی زبان و یا دانه های قرمز روی زبان، نشانه های خطرناکی نیستند اما لازم است شناسایی شوند و در صورت لزوم فرآیند نمونه برداری یا درمان توسط پزشک متخصص آسیب شناسی بیماریهای دهان، فک و صورت انجام شود. بعضی از دانه های روی زبان هرکدام نشانه بیماری نیستند، به طور مثال تعدادی دانه های قرمز انتهای زبان که بعضی افراد به عنوان جوش ته زبان از آن نام میبرند و به دنبال علت دانه های متورم ته زبان هستند، باید بدانند که این دایره های قرمز رنگ انتهای زبان، بیماری یا زخم روی زبان نیستند و جوانه های چشایی زبان هستند. اگر شما هم به دنبال این موضوع هستید که جوش ته زبان نشانه چیست باید بدانید که زبان تمام افراد دارای جوش دانه های انتهای زبان می‌باشد، اما برای برخی از افراد قابل مشاهده نیست ولی برخی دیگر میتوانند دانه های قرمز انتهای زبان خود را مشاهده کنند. بنابراین نگران نشوید و به دنبال درمان دانه های متورم ته زبان خود نباشید اما برای اطمینان از این موضوع و برای اینکه خیالتان راحت شود به پزشک متخصص بیماری های دهان فک و صورت جهت معاینه و بررسی، مراجعه کنید. بعضی دیگر از زخم های کنار زبان  بر اثر عاملی به وجود آمده اند، یعنی بر اثر برخورد با یه جسم تیز، مثل تیزی دندان باشد. در این حالت بررسی دندانپزشک و بعد آن، از بین بردن عامل زخم میتواند باعث درمان زخم کنار زبان شود. یا در شرایطی دیگر ممکن است این سوال پیش بیاید که جوش نوک زبان نشانه چیست، این مشکل ممکن است بر اثر برخی خوراکی ها یا زخم شدن زبان با دندان شکسته افتاده باشد، که در این صورت با مراجعه به دندانپزشکی دندان شکسته ترمیم شده و لبه ی تیز آن اصلاح خواهد شد. به همین ترتیب درمان زخم زبان بر اثر تیزی دندان را انجام داده اید. اما برخی از عارضه‌ها، زخم های مهم زبان هستند و به دنبال آن، این سوال پیش می آید که جوش سفید روی زبان چیست. این نوع زخم های مشکوک که عاملی باعث به وجود آمدن آنها نشده و شما متوجه یک ضایعه برآمده کنار زبان شده اید، نیازمند مراجعه به پزشک متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت در اولین فرصت هستند. ممکن است وجود هرگونه زخم سفید کنار زبان یا دهان نشانه ای از وجود بیماری جدی باشد.

برخی از رایج‌ترین زخم های روی زبان + عکس تاول زبان، عکس زخم دهان، عکس جوش ته زبان، عکس جوش روی زبان

آفت دهان : این نوع زخم جز شایعترین زخم های دهان است و ممکن است هر فرد در طول زندگی دچار آن شود. آفت دهان نوعی زخم دردناک است که در نواحی مختلف دهان، زبان، لثه و گونه ها به وجود می آید. آفت دهان زخم مسری نیست ولی ممکن است چند هفته تا التیام کامل آن طول بکشد. آفت دهان تبخال دهان : این نوع زخم ویروسی نیز جز شایعترین زخم های دهان است که روی لب و لثه و یا در سقف دهان و هر ناحیه از صورت ایجاد میشود. تبخال مسری است و از طریق مخاط و بزاق و پوست آلوده منتقل میشود. ظاهر تبخال به شکل زخم قرمز رنگ است و گاها به شکل زخم های سفید چرکی نیز دیده میشود. نوع پیشرفته این بیماری میتواند باعث تب و درد عضلانی در فرد شود. برفک دهان : این نوع زخم های قارچی در کودکان یا سالمندان دیده میشود که به علت سیستم ایمنی ضعیف بدن و یا بر اثر استفاده از سایر داروهای خاص در دهان به وجود می آید. ظاهر این زخم همانطور که از اسم آن پیداست به شکل جوش سفید روی زبان دیده میشود. تبخال دهان و لب لکوپلاکیا : این نوع زخم  که در دهان ایجاد میشود نوعی واکنش نسبت به محرک هایی است که موجب زخم و اختلال در بهداشت و مراقبت از دهان شده اند. ظاهر این بیماری به شکل دانه های سفید روی زبان و دانه های ریز سفید داخل دهان یا در سقف دهان است. لکوپلاکیا نوعی واکنش نسبت به عامل آزاردهنده در دهان است. لکوپلاکیا بدون درد می‌باشد اما پیدایش این نوع زخم در دهان نیازمند مراجعه به پزشک متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان، فک و صورت است، این نوع بیماری دهانی ممکن است نوعی حالت پیش سرطانی باشد. لکوپلاکیا دهان لیکن پلان : نوعی بیماری خود ایمنی که بر اثر ضعف سیستم ایمنی ایجاد میشود. لیکن پلان به شکل زخم های خطی سفید یا تاول روی زبان است که بعد از مشاهده آن سوال برایتان پیش می آید که علت تاول زدن انتهای زبان چیست؟ معمولا با مراجعه به پزشک متخصص بیماری های دهان، فک و صورت و با انجام یک نمونه برداری که تنها با تزریق بی حسی و سراپایی انجام میشود به آزمایشگاه پاتولوژی جهت انجام آزمایشات متعدد برای نتیجه قطعی بیماری ارسال میشود.

درمان زخم کنار زبان

  زبان جغرافیایی: این نوع تغییرات روی زبان یا نواحی اطراف دهان، داخل لب ها و داخل گونه ها دیده میشود. زبان جفرافیایی همانطور که از نامش پیداس در برخی نواحی داخل دهان به شکل نقشه جغرافیایی پدیدار میشود و ممکن است مکان آن تغییر پیدا کند. این نوع عارضه زخم نیست و نیازی به درمان ندارد. معمولا بر اثر خوراکی های تند ایجاد میشود و به شکل زخم سفید روی زبان و دهان قابل تغییر شکل است. بنابراین در این مورد نیاز به درمان قرمز شدن زبان نباشید.

زبان جغرافیایی

زخم روی زبان با چه علائمی همراه است؟

زخم ها معمولا با درد و سوزش و بسته به نوع آن با خونریزی همراه هستند. برخی از آن ها باعث متورم شدن لثه شده و ظاهری مثل جوش قرمز روی زبان یا دانه های سفید داخل دهان دارند. زخم های سفید داخل دهان یا پلاک های سفید ممکن است باعث گلو درد و خشکی دهان شوند که بسته به نوع آن و محل به وجود آمدن زخم در دهان، علائم شایعی مثل موارد زیر دارند :
 • اندازه آن ها از 13 میلی متر بیشتر باشد.
 • این زخم ها مکررا در نواحی مختلف دهان و زبان به وجود می آیند.
 • زخم های دهانی که باعث درد در مفاصل شوند.
 • تب
 • باعث درد در مفاصل شوند.
عکس جوش روی زبان

عکس جوش روی زبان

عکس جوش ته زبان

عکس جوش ته زبان

عکس زخم دهان

عکس زخم دهان

علت زخم شدن زبان چیست؛ علت زخم روی زبان

زخم شدن زبان هم میتواند علت های مختلفی داشته باشد و هم بر اثر واکنش های خود ایمنی بدن، به وجود آید. به طور مثال نیز برخی افراد ممکن است به دنبال علت دانه های قرمز روی زبان در طب سنتی یا علت جوش روی زبان باشند که در ادامه به آن میپردازیم، شایع تر علت ایجاد زخم روی زبان، موارد زیر است :
 • عفونت های ویروسی یا قارچی مثل تبخال روی لب یا در هر ناحیه از دهان و صورت یا تاول های دهان.  برای اکثر افراد این سوال پیش می آید که علت تاول زدن انتهای زبان چیست، در پاسخ باید گفت حساسیت، استرس، هورمون ها و همچنین عدم وجود ویتامین های مورد نیاز بدن از عوامل ایجاد تاول روی زبان و زخم های کنار زبان هستند.
 • حساسیت بر اثر مصرف یا تماس برخی از مواد خوراکی مثل سبزیجات یا میوه ها
 • آسیب یا بریدگی بر اثر برخورد با اجسام تیز یا گاز گرفتن
 • برخی از درمان های دندانپزشکی
 • زخم های دهان و یا زخم لثه و زخم زبان که ممکن است به علت استفاده از دندان مصنوعی باشد.
 • ابتلا به بیماری های خود ایمنی که باعث ایجاد زخم روی زبان میشوند؛ مثل لیکن پلان و …
 • ابتلا به بیماری های لثه و عفونت لثه که باعث خونریزی، تورم و قرمز شدن دائم لثه ها شوند و همین بیماری پریودنتال یکی از علت های موثر در ایجاد زخم روی زبان است
 • غذاها یا نوشیدنی های داغ
 • کمبود برخی از ویتامین ها و یا آهن و کم خونی
 • ابتلا به بیماری سرطان دهان که باعث بروز زخم کنار زبان، زخم داخل گونه ها یا زخم سفید روی زبان میشود. سرطان دهان ممکن است با ظهور زخم کوچک در دهان طولانی مدت بماند و به مرور باعث بی حسی در دهان، بی حسی در صورت و گردن و یا ایجاد اختلال هنگام صحبت کردن، جویدن یا بلع داشته باشد.
 • در برخی شرایط ممکن است ویروسHPV  دهان یا ویروس پاپیلومای انسانی با بیماری سرطان دهان مرتبط باشند، به همین علت ممکن است به دلیل ترس یا هر دلیل دیگر از مراجعه به پزشک متخصص بیماری های دهان منصرف شوید. توجه داشته باشید که این ترس نباید باعث عدم مراجعه شما شود؛ زیرا تشخیص به موقع بیماری سرطان دهان قابل درمان است.
 • عادت دندان قروچه؛ که باعث سایش دندان ها روی هم شده و ممکن است داخل گونه و نواحی داخلی زبان نیز با گاز گرفتن های کوچک هنگام دندان قروچه زخم شوند.
 • مصرف برخی داروهای خاص؛ مثل آسپرین که با خاصیت اسیدی که دارد میتواند باعث به وجود آمدن زخم سفید روی زبان شود.

زخم شدن زبان

علت زخم دهان کودک چیست؟

علاوه بر بزرگسالان، ممکن است کودکان نیز دچار برخی از زخم های دهانی شوند، به طور مثال یکی از سوالات والدین این است که علت دون دون شدن زبان کودک چیست؟ در ابتدا باید گفت وضعیت دهان، زبان و دندان کودک حتما باید توسط پزشک متخصص بیماری های زبان بررسی شود تا علت و نوع بیماری، در صورت وجود تشخیص و درمان شود. در تشخیص ممکن است دانه های قرمز روی زبان کودک به علت بیماری مخملک باشد، در شرایطی دیگر ممکن است علت جوش زدن زبان کودک بر اثر خوردن یک غذا یا نوشیدنی داغ باشد. آفت دهان کودک نیز علت دیگر زخم کنار زبان یا یک علت زخم روی لب کودک باشد. در نهایت نکته مهم مراجعه به پزشک متخصص زخم های دهان و زبان جهت بررسی و تشخیص صحیح نوع زخم است.

علت زخم دهان کودکرفع سریع زخم دهان و زبان

وجود هرنوع عارضه مشکوک داخل دهان ممکن است در مرحله اول برای فرد عادی تلقی شود و یا به مرور بهبود یابد. اما در شرایطی دیگر اگر زخم های روی زبان و داخل دهان که علائمی ازبیماری های دهان هستند، بیشتر از یک هفته ماندگار شوند و یا با خونریزی وهمراه شوند، حتما باید نزد متخصص بیماری های دهان، متخصص ضایعات دهان و متخصص سرطان دهان معاینه شوید تا وضعیت بیماری دهانی شما بررسی شود. تشخیص نوع ضایعات دهانی برعهده متخصص بیماری های دهان فک و صورت است. در این شرایط متخصص بیماری‌های دهان با هدف تشخیص علت زخم روی زبان، درمان سریع زخم های دهان و با انجام نمونه برداری از نوع ضایعه در دهان یا ضایعه روی زبان و ارسال به آزمایشگاه آسیب شناسی بیماری های دهان به بررسی و شناخت بیماری زبان و دهان می‌پردازد.

جمع بندی و نتیجه گیری

زخم های دهان و به طور کلی بروز هرنوع زخم، ضایعه، تغییر رنگ و تغییر شکل روی زبان و اطراف زبان مهمترین نشانه جهت وجود نوعی آسیب اختلال یا بیماری در بدن است. نکته حائز اهمیت در این میان مراجعه به موقع به پزشک متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان، فک و صورت است. با تشخیص به موقع و درست، نمونه برداری و شروع روند درمان میتوانید باعث بهبودی زود هنگام و به موقع شوید و بیماری و اختلال موجود در دهان را از بین ببرید. شناسایی به موقع بیماری های جدی و پشت گوش ننداختن درمان، سلامتی را هرچه زودتر به شما باز می گرداند. در این میان نیز لازم است بگوییم که با مشاهده کوچکترین زخم در دهان نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید و با مراجعه به پزشک متخصص بیماری های دهان، خیال خودتان را راحت کنید. در کلینیک دندانپزشکی سبز می‌توانید توسط بهترین متخصص بیماری های دهان دکتر علی لطفی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان فک و صورت معاینه شوید و هرچه سریعتر جهت رفع سریع زخم دهان اقدام کنید.

در صورت نیاز می‌توانید برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

 


برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:   104 دیدگاه برای “علت زخم روی زبان چیست؟ | درمان سریع زخم دهان

  1. شاهرخ گفته:

   سلام‌من کنار زبانم سمت راست احساس سوزش و درد میکنم حتی باعث شده که زبانم را موقع حرف زدن به سختی حرکت بدم و سنگین تر چرخش میدم با درد و سوزش .قرمز هم شده و یهو بوجود اومد ته گلوم هم همزبان احساس گلودرد خفیف دارم.

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  2. Ranjbar گفته:

   سلام خدمت شماه من حودودن سه سال میشه زبانم مشکل داره همه نو آز مایش گرفتم ولی خوب نشده ماهای اول سوزش داشت ولی الان درد داره من خودم آلمان هستم اگر منو را هنمای کنید معمنون میشم

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  3. بهروز گفته:

   سلام من نزدیک سه تا چهار ماه است که روی زبانم دایره های سفید بدون هیچ حسی وجود دارد و کناره های دهانم ریشه های سفید کشیده شده است این چه نوع بیماری ممکن است باشد؟

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    دایره های سفید انتهای زبان، جوانه هاي چشايي انتهاي زبان هستند .
    به تعداد ٨ تا ١١ عدد و طبيعي هست و همه دارند ولي چون عقب هست نميبينند.
    جاي نگراني نداره ….

  4. بهروز گفته:

   سلام من نزدیک سه تا چهار ماه است که روی زبانمدایره های سفید بدون هیچ حسی است و کناره های دهانم ریشه های سفید کشیده شده است این چه نوع بیماری ممکن است باشد؟

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  5. سپهر گفته:

   سلام وقت بخیر

   من امزوز متوجه شدم روی نوک زبانم دونه ای ریز قرمز داره
   و ته زبانم هم حالت زرد رنگ شده علتش چی هست و با چی خوب میشه

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

   • حسین گفته:

    سلام خسته نباشید مادرم چند وقته کنار زبانش زخم شده از دهان شویی استفاده کرده مرتب قرقره انجام میده خوب نمیشه محل زندگی ما استان گیلان هستیم لطفاً راهنمایی بفرمایید به کدام دکتر متخصص مراجعه کنیم

    • بهار یعقوبی گفته:

     سلام. وقت بخیر🌹
     دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
     از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
     در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  6. سپهر گفته:

   سلام وقت بخیر
   امروز تو اینه متوجه جوش های قرمز بسیار ریزی روی زبانم شدم بدون درد می باشد علتش چی میتونه باشه

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  7. علی گفته:

   سلام من زبونم زخم شد حساس شده بود بعد دون دون های قرمز هم شدید نمایان شده بود
   رفتم دکتر گفت که برای ویروسه جدید
   شربت و نیستات دادند
   یکم بهتره شده ولی نوک زبون هنوز اون قرمزا هست و وسط زبون هم داره ولی دون دون کم قرمز یکمم حساسند
   چیکارکنم؟ ممنون از لطفتون‌و زحمتتون

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  8. میثم گفته:

   سلام زبان و دهانم آفت و زخم های مکرر میزنه و کمتر از دو هفته باز همین طور تکرار میشه پیش دکتر رفتم آفتین ژله ،وقطره آفت و حتی کپسول و دهان شویی استفاده کردم ولی خوب نشد تا الان پیش سه پزشک رفتم ولی خوب نشدم اگه امکان داره راهنمایی کنید.

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت :
    سلام وقت بخیر
    لطفاً برای اینکه بتونیم دقیقتر راهنماییتون کنیم بفرمایید چند سالتون هست و این زخم ها از چه سنی شروع شده، آیا در خانواده ی درجه یک شما (پدر و مادر) هم سابقه ی چنین زخم هایی وجود داره؟ آیا چنین زخم هایی فقط در مخاط دهان شماست؟

  9. ه گفته:

   سلام من نوک زبونم آفت زده یک هفته ای میشه خوب نشده تا چه مدت اگه خوب نشه نیاز به معاینه پزشک داره؟
   چون جایی هست که به دندون برخورد میکنه موقع غذا خوردن خیلی اذیت میکنه

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

    • مرضیه گفته:

     سلام تقریبا یک سال هست زبانم سفید میشه و با دست تقریبا کنده میشه، چنتا تاول کوچک هم انتهای زبانم هست
     داروی آفت و عفونت هم پزشک بهم داده ولی تاثیری نداشته
     ممنون میشم راهنمایی کنید

     • بهار یعقوبی گفته:

      سلام. وقت بخیر🌹
      دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
      از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
      در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

     • بهار یعقوبی گفته:

      سلام برای تمیز کردن پرزهای زبان وسیله های مخصوصی هست که میتونید از داروخانه تهیه کنید به اسم tongue scraper یا با پشت مسواک تمیز کنید. تجمع مواد غذایی و کراتین و باکتری باعث ایجاد زبان با پوشش سفید میشود. تاول هایی که می‌فرمایید هم احتمال زیاد جوانه های چشایی نرمال زبان هستند

    • بهار یعقوبی گفته:

     سلام وقت بخیر
     بعد از استفاده از آفتین ژل سیگار ممنوع هست و حداقل تا 4 و 5 ساعت نباید بکشید.

  10. لیلا گفته:

   با سلام و عرض ادب
   من یکماه پیش کنار زبانم زخم شد و دردناک هم بود بعد از چند روز خوب شد الان دوباره همان مکان زخم شدیدتری زده دردناک هست و همینجور سوز میده و درد میکنه. باید چکار کنم؟
   دندون اون قسمت یعنی سمت چپ پایین دندان وسط رو دوسال پیش کشیدم

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی(متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان):
    سلام
    جدي نيست
    احتمالا اگر دوباره زخم شده اونجا مشگلي هست كه بايد مراجعه كنند و بررسي و درمان بشن.

    • بهار یعقوبی گفته:

     سلام. وقت بخیر🌹
     دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
     از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
     در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  11. سارا گفته:

   سلام وقت شما بخير
   من ٢ روزي هست متوجه شدم سر زبونم يه حالت سفيد شدن داره انگار سوخته وسطش پوستش رفته دورش سفيد شده
   ب نظرتون چي ميتونه باشه

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ بیمار دکتر علی لطفی (متخصص بیماری های دهان) :
    سلام
    يا افت هست و يا در اثر برخورد جسمی این اتفاق افتاده..
    در هر حال جدي نبايد باشه و خوب ميشه

  12. لیلا گفته:

   با سلام و عرض ادب
   من یکماه پیش کنار زبانم زخم شد و دردناک هم بود بعد از چند روز خوب شد الان دوباره همان مکان زخم شدیدتری زده دردناک هست و همینجور سوز میده و درد میکنه.

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام. وقت بخیر🌹
    دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
    از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
    در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  13. مهرداد گفته:

   سلام دو روز هست ک انتهای زبانم چهار تکه مثل جوش و ضایعه پوستی ایجاد شده هیچ دردی هم ندارد

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
    سلام
    اونها جوانه هاي چشايي انتهاي زبان هست .
    به تعداد ٨ تا ١١ عدد و طبيعي هست و همه دارند ولي چون عقب هست نميبينند.
    جاي نگراني نداره و ضايعه نيست….

  14. امیرحسین گفته:

   سلام وقت بخیر، من معمولا افت زیاد میزد رو لثه هام و فکر می‌کنم بخاطر استرس زیاد بود
   الان تقریبا دو هفتس اضطراب شدید دارم و جلوی زبونم لکه های سفید میزنه شبیه افت نیست درد هم نمیکنه ولی تو این دو هفته این لکه ها میاد و هی میره دلیلش چی میتونه باشه میتونه بخاطر این استرس شدید باشه و اینکه روی زبونمم توی این مدت چند بار مسواک زدم

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی (متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان):
    ميتواند زبان جغرافيايي باشد كه اهميتي ندارد و جاي نگراني نيست.
    صلاح دونستند مراجعه كنند.

  15. رضا سلیمانی گفته:

   سلام نزدیک به ۴ هفته است که روی زبان من سفید شده جوش های ریز هم زده هر روز بد تر میشه جوری پیش درفته که ته زبانم زخم شده ولی دردی احساس نمی کنم

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی(متخصص بیماری های دهان) :
    معمولا اين تغييرات جدي نيست و جاي نگراني ندارن و پرزهاي طبيعي زبان يا بار زبان هستند.
    براي بررسي بيشتر مراجعه كنند.

  16. فاطمه گفته:

   سلام دخترم ۱۴سالشه امروزصبح ازخواب بلندشده وسط زبونش انگار زخم شده چندروزه سرماخورده گلودرده ولی امروز وسط زبونش زخم شده چیکارباید بکنم

   • طاها راعی گفته:

    سلام خسته نباشید،زبانم و زیر گردنم ۱۰ روز پیش دونه های قرمز داد بالا و از درون احساس گرمای شدید میکنم و با خوردن چیزهای سرد فقط برای مدتیخنک می‌شود،زیر گردن با مصرف پماد خوب شده اما زبان همچنان دونه های قرمز دارد از درون احساس گرما میکنم لطفا راهنمایی کنید

    • بهار یعقوبی گفته:

     سلام. وقت بخیر🌹
     دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
     از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
     در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  17. مانی گفته:

   سلام من چند روز پیش دوتا جوش کوچیک در انتهای زبانم دیدم بعد از اون امروز که نگاه کردم دیدم تعداشون زیاد شده مثلا چهار پنج تا و یه سری دون دون های قرمز هم اطرافشون هست میخواستم ببینم علت چیه

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
    سلام
    اونها جوانه هاي چشايي انتهاي زبان هست .
    به تعداد ٨ تا ١١ عدد و طبيعي هست و همه دارند ولي چون عقب هست نميبينند.
    جاي نگراني نداره و ضايعه نيست….

    • سمیه گفته:

     سلام ته زبان همسرم سفید شده و جوش های قرمز زده میخواستم بدونم علتش چیه و چیکار باید بکنه بهتر بشه

     • بهار یعقوبی گفته:

      سلام. وقت بخیر🌹
      دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
      از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
      در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  18. حسن زاده گفته:

   سلام من نزدیک یک ماهه که کنار زبانم یه جوش زده …از موقع جوش زدن هم درد زیادی احساس میکنم…دوبار هم رفتم پزشک ولی نتیجه ای نگرفتم..موقع بلع مشکل ندارم…ولی تو کنار زبانم احساس درد دارم

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
    سلام
    اگر حالت جوش دردناك داشته باشه احتمالا در اثر زخمي هست كه ايجاد شده و علتي داره…
    اگر ١٠-١٥ روز طول كشيد و خوب نشد بايد مراجعه كنند…

  19. هادی گفته:

   سلام و وقت بخیر
   من چند سالی هست که درگیر این مشکلم
   هر ماه ۲ یا ۳ بار هر دفعه به مدت تقریبا یک هفته تا ده روز کناره های زبان ویا زیر زبان و یا لپ از داخل ویا لب از داخل آفت میزنه
   لطفا راهنمایی بفرمایید.

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
    سلام
    اين سير و تاريخچه ممكنه افت نباشه و بيماري ديگري بنام ليكن پلان باشه، و يا حتي اگر افت زياد و عود كننده هم باشه بهتر هست مراجعه بكنند تا معاينه و درمان اصولي انجام بشه.

  20. سمیه حسن زاده گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   من تقریبا ۳ روز احساس می کنم ته زبان و سقف دهانم آفت زده تو آینه نگاه کردم سقف دهان یه مقدار قرمزه و نصف زبانم سفید شده و حالتی که آفت بزنه میسوزه ولی آفتی رو زبان نمیبینم چیکار باید کنم؟

  21. یگانه گفته:

   سلام ببخشید من دندان عقلمو میخواستم بکشم خورد شد و تراشیدن و دراوردن بعد از اون الان ۵روزه کنار زبونم نزدیک همون دندان ک کشیدم چندتا دونه قرمز زده میسوزه حیلی و گلومم تا اب دهنمو قورت میدم درد میگیره و همون روز خود دکتر بهم قرص اموکسی سیلین و مترانیدازول هم دادن که عفونت نکنه و عفونت فکر نگنم باشه ولی مشکل چیه چیکار کنم

   • بهار یعقوبی گفته:

    پاسخ پزشک دکتر علی لطفی:
    سلام
    احتمالا زخم شده.
    جدي نيست.
    ابنمك رقيق غرغره كنند…
    در عرض يك هفته خوب ميشه

  22. عارفه گفته:

   سلام .وقتی ک بستنی میخورم سمت راست زبونم متورم میشه و درد میگیره تا چند روز .دقیقا همون طرف آفت میزنه قبلا مولتی ویتامین ک میخوردم خوب میشد الان نه .میخاسم بدونم دوباره باید برم دکتر؟

  23. امیر گفته:

   سلام من زبانم رو چند روز پیش گاز گرفتم و الان جاش یه نقطه سیاه شده و به شدت درد می‌کنه ، هرچی که به اون نقطه برخورد میکنه درد شدیدی داره ، حتی آب هم میخورم درد میکنه ، لطفا راهنماییم کنید

   • بهار یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    مشکل جدي نيست…
    اب نمك رقيق غرغره كنین
    استامينوفن بخورین
    سفيدي زخم هست و خوب ميشه…
    اگر پس از ١٠ روز خوب نشد مراجعه كنین

   • فاطمه کمالی وحید گفته:

    سلام و عرض ادب
    مادرم دندان مصنوعی دارد. کنار زبانش در انتها یه جوش بزرگ مثل یه دمل قرمز رنگ زده که خیلی درد می کند. چند وقت پیش هم پوست روی زبانش ترک خورده شده بود. می خواستم علت را بدانم. ممنون

    • بهار یعقوبی گفته:

     پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
     سلام
     اون دمل نيست و برجستگي طبيعي جوانه چشايي زبان هست. و آنطرف زبان هم دارد.
     فقط شايد زخمي شده درد ميكنه.
     ترك هم مهم نيست.
     بعضي زبانها ترك دار هستند…
     اب نمك رقيق و كم نمك غرغره كنند.خوب ميشن.

  24. رویا گفته:

   سلام من برجستگی ای روی زبانم ایجاد شده حدود ۳ سالی میشه که از بین نرفته اما جدیدا احساس میکنم بزرگتر شده و همچنین قرمز رنگ شده درد یا خونریزی نداده اما خیلی میترسم که سرطان باشه میشه راهنماییم کنین

  25. ساناز صیادی گفته:

   سلام وقت بخیر
   مادر من میگه زبونم درد میکنه و گاهی وقتا نوک زبونش ترک های عمیقی داره و زبونش قرمز میشه و میگه درد و سوزش داره ایندفعه نوک زبونش دانه های سفید رنگ زده و میگه ته زبونم ته حلقم درد میکنه هرچی قورت میده درد داره یعنی این ویروس یا آفت دهان هستش یا چیز دیگه ای عست؟

  26. . گفته:

   من انگار آخر زبونم یه چیز شده که همش آب دهنمو قورت میدم یه حسی هم هست تو زبونم وقی آب هم میخورم حس اون جا هست

   • بهار یعقوبی گفته:

    اگر در نگاه كردن چيزي ديده نميشود و فقط حس هست.
    روزي ٣ بار اب نمك رقيق غرغره كنین و ٣ بار اب نسبتا داغ و جوش بخورید که بايد بهتر شوید.
    اگر پس از يك هفته خوب نشدید براي معاينه و چك شدن مراجعه كنین.

   • امیر گفته:

    سلام وقتتون بخیر، من ۳ روز پیش داشتم پفیلا میخوردم یهو دیدم از قسمت سمت راست زبون داره خون میاد چک کردم دیدم که پاره شده انگار یک قسمت از سمت راست زبونم و بعد از اون اتفاق پوست نازک اون قسمت از زبونم کنده شد و یکم متورم شده اون ناحیه الان موقع تکون دادن زبونم و یا غذا خوردن و بلع و یا حرف زدن زبونم درد میگیره، آیا نشونه ی خطرناکیه؟ و تا کی باید صبر کنم تا خوب بشه؟

    • بهار یعقوبی گفته:

     پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
     سلام، با توجه به تاریخچه ای که گفتید به نظر زخمی هست که به وجود اومده و طبیعی هست که با تحریک یا تکان خوردن این زخم باعث احساس درد میشه. مسئله جدی ای نیست و جای نگرانی وجود نداره.
     تا یک هفته نهایتا بهبود حاصل میشه، در غیر اینصورت اگر درد یا اذیت ادامه داشته باشه حتما نکته ای وجود داره که مانع بهبود زخم میشه که باید بررسی و اصلاح بشه. آب نمک رقیق و کم نمک حتما به صورت مداوم در روز چندین بار غرغره کنید و اگر درد داشتید قرص مسکن مصرف کنید.

  27. معصومه حاج قلی گفته:

   سلام وقتتون بخیر
   حدودا دو روز پیش متوجه درد روی ناحیه زبونم شدم
   مثل یه خراش بود انگار که چاقو دستتو میبره روی زبونم بود و درد میکرد
   امروز رفتم جلوی آیینه دیدم انگار زخمه باز شده
   آیا بخاطر خیسی زبون هست که بازش کرده
   بگم که من حساسیت خیلی دارم و دهنم به شدت آف میزنه توی تابستون و بهار کلا آف دهن دارم
   ولی این کامل مشخصه که زخم شد۷!
   آیا بخاطره مسواک هست؟! یا چی؟!

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    در ابتدا باید تشریف بیارید تا وضعیت زخم توسط متخصص بیماریهای دهان کاملا بررسی شه بعد از معاینه ماهیت زخم مشخص و شناسایی میشه.
    سپس درمان مناسب با توجه به نوع زخم خدممتون توضیح داده میشه.

    • ایلین گفته:

     سلام،هر چند ماه پرز روی زبانم کنده میشه اما هیچ درد یا سوزش نداره،ممکنه بخاطر مصرف زیاد ترشیجات باشه؟علتش چیه
     اگه راهنمایی کنین ممنون میشم

     • بهاره یعقوبی گفته:

      سلام
      اين همان زبان جغرافيايي هست.
      كه منشا ژنتيكي و مادرزادي داره….
      مشکلي براي بيمار نداره.
      اذيتي نخواهد كرد…
      جاي هيچ نگراني نداره…
      كاري هم باهاتون نداره…
      ويژگي این نوع زبان هم رفت و امد ضايعه هست…
      درمان هم نميخواد.
      خيالتون راحت.

      • امیر گفته:

       سلام و خسته نباشید ، من چند روزه زبونم رو گاز گرفتم و اون موقع فقط خون اومد و هیچ دردی نداشتم ، ولی فردا صب اون روز درد شدیدی دارع و نمیتونم چیزی بخورم ، جاش هم سفید شده ، ممنون میشم کمک کنید

      • بهار یعقوبی گفته:

       سلام وقت بخیر
       مشکل جدي نيست…
       اب نمك رقيق غرغره كنین
       استامينوفن بخورین
       سفيدي زخم هست و خوب ميشه…
       اگر پس از ١٠ روز خوب نشد مراجعه كنین

   • سپهر گفته:

    سلام
    سال گذشته یه کرونا خیلی خفیف گرفتم ولی بعد از اون نوک زبونم دانه های ریز قرمز ایجاد شد که گاهی کناره های زبونم هم قرمز میشه و چند روز بعد رفع میشه
    ولی دانه های قرمز نوک زبونم یک ساله ایجاد شده و رفع نمیشه
    تقریبا شبیه عکس آخر همین مقاله
    خیلی کم هم سوزش داره
    ممنون میشم راهنماییم کنید

    • بهار یعقوبی گفته:

     سلام وقت بخیر
     اين نقاط قرمز ريز و برجسته پرزهاي زبان هستند كه معمولا با داغي و تندي يا هر چيز ديگري ممكنه تحريك بشن و كمي هم سوزش داشته باشد.
     جدي نيست
     درمان خاص نميخواد…
     اب نمك رقيق و كم نمك غرغره كنید.

  28. اهورا گفته:

   سلام
   یکسال پیش ، بعد از خوردن بنه کوهی صبح که از خواب بیدار شدم ، زبان و پشت لبم ۲ لکه آفت دهان درآمد همراه با درد شدید هنگام غذا آب خوردن یا حرف زدن ، بعد دو هفته درد تمام شد ولی آفتی که روی زبانم بود گوشت زبانم رو نرم کرده بود و ازش گوشت زد بیرون و الان مثل دونه شده ولی الان اصلا درد نداره ، آیا به خوردن بنه مربوط بود؟ آیا این سرطان زبان است ، با توجه به اینکه دردی نداره؟

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    باید حتما توسط متخصص بیماری ها و زخم های دهانی (دکتر علی لطفی) ویزیت بشید تا وضعیت دهان و زخم های که میفرمایید بررسی بشن تا درمان مورد نظر خدمتتون توضیح داده بشه.

  29. nabz گفته:

   سلام
   من زبونم خیلی درد میکنه
   اولا کناره های زبونم یکی دوتا جوش بود الان بیشتر شده و انگار زخمه
   حدود دوماهه خوب نشده
   نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنبن??

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    بهتر هست وضعیت زبان و دهان شما توسط متخصص بیماری های دهان (دکتر علی لطفی) معاینه بشه تا از طریق درمان اصولی بهبود پیدا کنه.
    برای تعیین وقت ویزیت با پذیرش کلینیک تماس بگیرید
    77808045

  30. ایرسا گفته:

   من قره قروت و کشک رو خیلی دوست دارم میخورم میخورم متوجه نمیشم بعد که درشو میبندم احساس درد و زخمی شدن بدی روی زبون و سقف دهنم کردم حتی حس میکنم نزدیک زبون کوچیکمم زخمی شده. چیکار میتونم بکنم؟

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    احتمالا به یکسری خوراکی ها حساسیت دارید و به همین علت هست که احساس درد و زخم در زبان رو دارید.
    برای اطمینان بهتر هست با متخصص زخم های دهانی (دکتر علی لطفی) ویزیت بشید تا علت و درمان این نوع حساسیت مشخص بشه.

  31. شیرین میرزاتقی گفته:

   سلام وقت بخیر من به تازگی روی نکه زبونم یه ترکه خیلی کوچولو دیدم که خیلی ترسیدم چون کلا ادمیم بهداشته دهان و دندانو خیلی رعایت میکنم مسواکم به موقس حتی تا روی زبانمو با قسمته مخصوص میشورم
   واینکه گاهی مواقع نمیدونم انگار بسته به اینکه شبش چه چیزی خورم کناره های زبانم دوتا دونه قرمز میزنه که کمی درد میکنه میشه راهنمایی کنید لطفا ?

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    باتوجه به علائمی که گفتید بهتر هست در ابتدا تشریف بیارید توسط متخصص بیماری های دهان دکتر علی لطفی، ویزیت بشید وضعیت دهان و زبان بررسی بشه تا درمان مناسب انجام بشه.

  32. .. گفته:

   من هروقت خوراکی های ترش مزه مثل لواشک و چیپس و گوجه فرنگی و توت فرنگی و..میخورم کنار زبونم زخم میشه و تا سه چهار روز اذیتم می کنه نمی‌دونم چرا

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    در ابتدا باید تشریف بیارید متخصص زخم و بیماری های دهانی (دکتر علی لطفی) زخم موجود در دهان رو بصورت کامل بررسی کنند و با توضیحات علت به وجود آمدن زخم (مصرف مواد خوراکی مصرفی شما) درمان مورد نظر رو برای شما تجویز کنند.

  33. علی گفته:

   سلام خدمت شما من چند سالی میشه که از این مریض یا زخم های که روی زبان به وجود میاد رنج می برم یعنی به هر شو درمانی که کردم نتیجه‌ای نداد میشه یک راهنمایی دقیق کنید که دقیقان باید چیکار های باید انجام بدم تا که از این مریض رهایی

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    باید حتما توسط متخصص بیماری ها و زخم های دهانی ویزیت بشید تا وضعیت دهان و زخم های که میفرمایید بررسی بشن تا درمان مورد نظر خدمتتون توضیح داده بشه.

  34. محمد گفته:

   سلام وقت به خیر من بعضی وقتها یعنی یکی دو بار در ماه زبونم یه زخم خیلی کوچکی در میاد بعد یه هفته خوب میشه علتش چیه با افتین ژل میزنم خوب میشه سریع خواستم علتش رو بدونم ک چشه

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    بهتر هست در ابتدا توسط متخصص بیماری ها و زخم های دهانی ویزیت بشید تا وضعیت زخم مورد معاینه قرار بگیره تا هم علت و هم درمان مناسب انجام بشه.

   • مشعود گفته:

    سلام،،جناب دکتر خسته نباشید،،من هر وقتی که ویتامین سی،،۱۰۰۰میخورم،کنار زبانم سمت،چپ،قرمز رنگ میباشد و احساس سوختگی در زبانم دارم،،لطفا علت و درمانش را برایم بگویید،،متشکرم

    • بهاره یعقوبی گفته:

     سلام وقت بخیر
     بهتر هست وضعیت کامل زبانتون توسط متخصص بیماری های دهان کاملا بررسی شه تا علت و درمان مشخص شود.

     • مائده گفته:

      سلام وقت بخیرممنون از سایت و پزشکانعالیتون ، من هر چند وقت یبار دقیق نمیتونم بگم چقدر اما درسال شاید ماهی یک یا دوبار,پرزهای زبونم بی دلیل ورم میکنه بشدت هم دردناک میشه طوری که کاملا حس میشه ودردش تا عمق زبونم هست من قبلا آفت دهان میزدم اما الان نزدیک ۱۰ ساله نزدم بجاش این مشکل برام پیش اومده علت چیه؟ واینکه دارویی برای رفع زودترش هست چون هر بار ۳ ۴ روز عذابم میده

      • بهار یعقوبی گفته:

       سلام. وقت بخیر🌹
       دیدگاه شما دریافت شد و در حال پیگیری است.
       از اینکه صبورانه منتظر پاسخ دهی پزشک مربوطه هستین ممنونیم.
       در چند روز آینده با مراجعه مجدد به همین صفحه پاسخ خود را میتوانید مشاهده کنید🙏🏼😊

  35. رحمانی گفته:

   سلام من در شیردهی هستم یکساله که سوزش زبان و دهان دارم فقط یک بار دکتر عمومی رفتم گفت از کمبود ویتامین هست دو بار هم سقف دهانم تو این مدت آفت خیلی بدی زده خیلی ضعیف و لاغر شدم ولی قرصهای ویتامین میخورم ول وومن دردم کم میشه ولی قطع نمیشه نمیدونم مشکلم چیه آزمایش ندادم بنظر شما ویروس هست یا بیماری خیلی ناراحتم

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    باید حتما توسط متخصص بیماری ها و زخم های دهانی ویزیت بشید تا وضعیت دهان و زخم های که میفرمایید بررسی بشن تا درمان مورد نظر خدمتتون توضیح داده بشه.

   • بهاره یعقوبی گفته:

    سلام وقت بخیر
    احتمالا به این میوه حساسیت دارید و به همین علت هست که احساس درد در زبان رو حس میکنید.

   • ع گفته:

    بنده وسط زبانم یه تیکه ازش انگار چالتر شده یا اون قسمت پرز نداره وه مث جای زخم که پوستش جمع میشه میباشه .درد و یاچیز مشکوکی نداره بنظر شما چیز بدیه یا مشکلی نداره البته سیگار میکشم احتمالش هست بخاطر سیگار چال شده باشه؟

    • بهار یعقوبی گفته:

     پاسخ پزشک دکتر علی لطفی :
     سلام
     چيز جدي نيست.
     زبان اطرافش بار داره و وسطش متفاوت بنظر ميرسه.
     اگر برطرف نشد شايد لازم باشه يه دوره داروي نيستاتين مصرف كنند….

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *