علت خونریزی لثه چیست؟ | 8 دلیل مهم

خونریزی لثه حین مسواک

در حال مسواک زدن هستید که ناگهان متوجه خونریزی از لثه هایتان میشوید. صحنه ای که ممکن است بارها دیده باشید و شاید از آن تعجب نکنید. خونریزی لثه نوعی مشکل شایعی است که تقریبا برای اکثر افراد پیش آمده و مشاهده خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا خونریزی لثه هنگام نخ دندان کشیدن برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده است. علت خونریزی از لثه ممکن است متفاوت باشد و دلیل های بسیاری داشته باشد. در این مطلب به بررسی علت خون آمدن لثه میپردازیم. اگر میخواهید بدانید خونریزی لثه نشانه چیست در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

علائم خونریزی لثه چه موارد هستند؟

 • خونریزی هنگام کشیدن نخ دندان و مسواک زدن
 • بوی بد دهان
 • تحلیل لثه و عقب رفتگی لثه ها
 • التهاب و تورم لثه ها
 • عفونت و تغییر رنگ لثه
 • از دست دادن دندان ها

علت خونریزی لثه چیست؟

همانطور که گفتیم خونریزی لثه یک اتفاق شایع است و ممکن است چندبار آن را تجربه کرده باشید. خونریزی لثه به صورت موقت یا مزمن در افراد وجود دارد که یکی از عوامل زیر میتوانند دلیل خونریزی از لثه باشند :

 1. عدم رعایت یا رعایت نادرست بهداشت دهان و دندان: یکی از شایع ترین علت خونریزی لثه و بوی بد دهان، عدم رعایت صحیح بهداشت دندان هاست. عدم استفاده از نخ دندان و یا مسواک زدن غیر اصولی میتواند باعث خونریزی لثه میشود. استفاده نکردن از نخ دندان موجب باقی ماندن ذرات غذایی  میان دندان ها و نفوذ آن ها به خط میانی لثه ها شده و به مرور زمان  تجمع ذرات خوراکی ها و مواد غذایی  میان دندان ها باعث خونریزی لثه و بوی بد دهان میشود. خونریزی از لثه به مرور باعث بیماری لثه شده و ممکن است در بزاق خود خونریزی را مشاهده کنید. اگر دلیل خونریزی لثه شما عدم رعایت بهداشت دندان ها باشد، با کشیدن نخ دندان و رعایت بهداشت اصولی به مرور میتوانید آن را متوقف و از بین ببرید
 2. مصرف برخی از داروهای خاص مثل داروهای رقیق کننده خون: در این شرایط خونریزی از لثه در شرایطی اتفاق می افتد که داروهایی مثل آسپرین  یا داروهایی استفاده میکنید که باعث برهم زدن تعادل هورمون ها میشود.
 3. بیماری های سیستمیک بدن: مثل بیماری های قلبی، بیماری های فشار خون بالا و …
 4. التهاب لثه و تورم لثه: تورم لثه و قرمز شدن لثه ها زمانی اتفاق می افتد که باکتری و جرم ها به خط لثه نفوز میکنند و باقی ماندن آن ها به مرور باعث تورم لثه و خونریزی لثه میشود. در این شرایط بیماری لثه و پرودنتال اتفاق می افتد که باید با مراجعه به متخصص جراحی لثه و متخصص پریودنتال درمان مناسب را برای جلوگیری از پیشرفت عفونت لثه و تحلیل لثه انجام دهید.
 5. مصرف دخانیات: یکی از عوامل خونریزی لثه استفاده از سیگار و تنباکو هاست. در ماده تنباکو و سیگار نیکوتین، باعث منقبض شدن رگ ها شده و باعث کاهش فرآیند اکسیژن رسانی خون میشود .
 6. پوسیدگی دندان: پوسیدگی باعث خونریزی لثه شده و باعث ایجاد حفره درون دندان میشوند. مصرف بالای مواد قندی باعث بروز پوسیدگی و عدم برطرف شدن آن باعث آسیب دندان و دندان درد میشود.
 7. تحلیل لثه: یکی از دلایل خونریزی لثه تحلیل رفتن لثه است که باعث خونریزی از لثه شده و تحلیل لثه را به وجود می آورد. تجمع پلاک هایی که از بین نرفته اند، به مرور در زیر خط لثه جمع میشوند و تشکیل جرم را میدهند و همین عامل باعث عفونت لثه و متورم شدن لثه و قرمزی لثه ها میشود.
 8. کمبود ویتامین ها: کمبود ویتامین یکی از دلایل خونریزی از لثه است. به عبارتی یکی از دلایل خونریزی لثه وجود یک بیماری خاص نیست و ممکن است کمبود ویتامین هایی نظیر  ویتامین C یا ویتامین K باعث خونریزی از دندان های شما شود.

خونریزی لثه

علت خونریزی لثه در خواب چیست ، علت خونریزی لثه در اول صبح

یکی از اختلالاتی که ممکن است برخی افراد آن را تجربه کنند این هست که در زمان بیدار شدن، طعم خون را در دهانشان احساس میکنند. اصلی ترین علت خونریزی لثه در خواب یا علت خونریزی لثه در اول صبح، عادت دندان قروچه و فشار دادن دندان ها روی هم است. دندان قروچه زمانی اتفاق می افتد که شخص در حالت خواب عمیق است و متوجه این اتفاق نیست، دندان قروچه باعث سایش دندان ها روی هم شده و باعث تحلیل لثه و عقب رفتگی لثه میشود.

عقب رفتن لثه ها باعث تجمع پلاک و باکتری در شیارهای لثه میشود و همین امر پاسخ سوال شما دربرابر علت خونریزی لثه در خواب است. برای درمان دندان قروچه باید به دندانپزشک مراجعه کرده و با ساخت نایت گارد برای دندان ها، از سایش آنها و تحلیل لثه جلوگیری میشود.

درمان خونریزی لثه چیست ؟

در درجه اول بهترین راه درمان برای خونریزی لثه رعایت درست بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن و همچنین استفاده از نخ دندان، چرا که مسواک و نخ دندان اصولی و همچنین استفاده از دهانشویه میتواند پلاک دندان را از بین ببرد و ریسک ابتلا به بیماری پریودنتال و عفونت لثه را کاهش دهد. مراجعه به دندانپزشک برای معاینه وضعیت دهان و دندان و شستشو و جرمگیری تخصصی دندان ها برای از بین بردن جرم های عمیق اطراف دندان اقدامات لازم برای درمان خونریزی لثه است.

درمان خونریزی لثه

در کلینیک دندانپزشکی سبز، شناخت انواع آسیب‌های لثه، درمان بیماری‌های لثه و همچنین جراحی لثه توسط متخصص پریودانتیکس بصورت کاملا تخصصی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می‌شود. جهت تعیین وقت ویزیت با متخصص جراحی لثه می‌توانید با پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز تماس بگیرید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *