راهنمای انواع بیماری های دهان | متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت

بیماری های دهانی یکی از مهمترین و شایع ترین بیماری های عفونتی هستند. بیماری های شایع دهانی ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شوند. به توجهی به رعایت بهداشت دهان و سلامت دندان ها، تغییر عادات رژیم غذایی و یا وجود اختلال در کارکرد یک یا چند عضو از اندام های بدن و دهان موجب ایجاد بیماری و زخم های دهان میشوند. در ادامه انواع این بیماری ها را نام میبریم. در صورت مشاهده علائم میتوانید با مراجعه به دندانپزشکی سبز توسط بهترین متخصص بیماری های دهان دکتر علی لطفی معاینه و درمان شوید. 

بیماری های دهانی

تبخال | بهترین متخصص عفونت های دهان | دکتر علی لطفی متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان فک و صورت

تبخال از مجموعه بیماری های دهانی است که به آن تاول تب هم میگویند. تبخال یکی از شایع ترین بیماری هایی است که ممکن است اکثر افراد به آن مبتلا شوند. این ویروس بوسیله سرما خوردگی یا تب به وجود نمی آید اما سرما خوردگی یا تب میتواند آن را تحریک کند. تبخال از طریق ظروف مشترک یا تماس نزدیک با افرادی که دارای این ویروس هستند منتقل میشود. درمان تبخال بوسیله کِرِم یا پماد های مخصوص امکان پذیر است اما در صورت ابتلای مکرر و طولانی مدت باید توسط بهترین متخصص ضایعات دهان معاینه شوید.

تبخال لب

برفک دهان | بهترین متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت

بیماری برفک دهان به شکل لکه های کوچک سفید در دهان، سفید شدن سطح زبان، سفید شدن پاپیلای زبان و سفید شدن زبان و تلخی دهان یا برجستگی های خاکستری رنگ در مخاط دهان به وجود می آید. در صورت کندن و دستکاری، زخم ها ممکن است دچار خونریزی شوند. علت به وجود آمدن برفک دهان از بین رفتن باکتری های مفید در دهان است. از بین رفتن باکتری مفید، زمینه مناسبی را برای رشد قارچ فراهم میکند. رشد بیش از حد قارچ ها در دهان، بصورت برفک مشاهده میشود. برای درمان برفک دهان باید توسط متخصص زخم های دهان معاینه شده و با مصرف داروهای مخصوص، بیماری را کنترل و درمان کنید.

برفک دهانی

پرزهای تیره روی زبان | بهترین متخصص سرطان دهان | دکتر علی لطفی متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان فک و صورت

ایجاد پرزهای سیاه روی زبان زمانی اتفاق می افتد که باکتری روی سطح زبان رشد میکنند. در برخی مواقع در اثر مصرف بلند مدت قرص های آنتی بیوتیک دار زبان دارای برجستگی هایی به شکل پرزهای تیره میشود. در ابتدا باید توسط متخصص بیماری های دهان معاینه شوید.

پرز سیاه روی زبان
آفت دهان | متخصص زخم های دهان | دکتر علی لطفی متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت
یکی دیگر از بیماری های دهان، آفت زدن در قسمت های مختلف دهان است. آفت دهان دلایل مختلفی دارد که میتواند بر اثر استرس، کبود ویتامین یا اختلالات هورمونی باشد. زبان و اطراف گونه ها محل شایع به وجود آمدن آفت دهان هستند که مدت زمان درمان آنها معمولا بین یک یا دو هفته است. به محض مشاهده آفت داخل دهان و برای درمان آفت باید به دکتر زخم های دهان مراجعه کنید.
افت دهانی
لوکوپلاکیا | متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان فک و صورت
بیماری لکوپلاکیا به شکل زخم های سفید داخل دهان و سفید شدن زبان است. لوکوپلاکیا در قسمت مخاطی دهان به وجود می‌آید و آن را درگیر میکند. در صورت مشاهده طولانی مدت و تغییرات ظاهری لکوپلاکیا باید به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید.
لکه سفید داخل دهان
بیماری زبان جغرافیایی | متخصص بیماری های دهان و فک | دکتر علی لطفی متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت
زبان جغرافیایی نوعی اختلال ظاهری در سطح زبان است. نمای ظاهری آن به صورت برجستگی های کوچک و سفید در سطح زبان و یا سفید شدن سطح زبان و کناره های زبان به شکل نقشه جغرافیایی است. زبان جغرافیایی در طولانی مدت، تغییر در شکل و اندازه روی سطح زبان ایجاد میکند. با مراجعه به متخصص انواع بیماری های دهان میتوانید از داروهای تجویز شده استفاده کنید.
اختلال زبان جغرافیایی
بیماری لثه | بهترین متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان فک و صورت
اگر لثه به صورت متورم و قرمز رنگ باشد نشان دهنده وجود بیماری لثه است. بیماری لثه باعث لق شدن دندان ها میشود. رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان باعث جلوگیری از بیماری لثه میشود. با مراجعه به دندانپزشک و متخصص بیماری های دهان میتوانید بیماری لثه را درمان کنید. وجود اختلال در دهان میتواند یک علت جدی برای وجود اختلال در کارکرد یکی از اندام های بدن باشد. با مراجعه به متخصص بیماری های دهان و متخصص زخم های دهان دکتر علی لطفی هرچه زودتر آنها را درمان کنید و از مشکلات بزرگ تر و پر هزینه تر جلوگیری کنید.
بیماری های لثه

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *