روش های سفید کردن دندان

از مهمترین دلایل زرد شدن دندان‌ها عادات بد غذایی و روزمره است که می‌تواند تأثیر بسزایی در زردی دندان‌ها داشته باشد. نوشیدن چای، قهوه ، نوشیدنی‌های رنگی مثل آبمیوه‌ها، غذا‌های رنگی، استعمال سیگار و.. نقش مهمی در تغییر رنگ دندان دارند. افراد بسیاری به دنبال روش های مختلفی برای از بین بردن زردی دندان‌ها هستند. خوشبختانه با راهکار‌های دندانپزشکی و به کمک دندانپزشک متخصص ترمیمی می‌توان اقدامات بسیاری را در راستای انتخاب بهترین روش برای سفید کردن دندان‌ها انجام داد. معمولاً افراد به دنبال سریع‌ترین روش های سفید کردن دندان‌ها، سفید شدن دندان در خانه و یا به دنبال راهکاری جهت سفید شدن دندان‌ها در یک روز هستند که در ادامه تمامی این روش‌ها را برای شما بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چرا دندان‌ها به زردی تغییر رنگ می‌دهند؟

لایه خارجی دندان که مینای دندان نامیده می‌شود، سفید رنگ است و از ساختمان دندان محافظت می‌کند. در زیر مینای دندان عاج قرار دارد که رنگ متفاوتی نسبت به مینای دندان دارد. زمانی که مینای دندان نازک شده و یا از بین می‌رود رنگ دندان‌ها زرد به نظر می‌رسند. غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی به مرور زمان می‌تواند باعث آسیب به مینای دندان شوند. سایر دلایل تغییر رنگ مینای دندان و زرد شدن دندان شامل موارد زیر نیز می‌شود:

• ژنتیک
• بیماری‌های سرطانی
• مصرف دارو‌های خاص
• فلوراید
• و…

روش های سفید کردن دندان

معرفی روش های سفید کردن دندان‌ها

در دندانپزشکی زیبایی روش‌های مختلفی در جهت سفید کردن و زیبایی دندان‌ها و ساختن یک طرح لبخند جذاب وجود دارد. در ابتدا باید با بررسی دندانپزشک به سلامت دندان‌ها و ریشه‌یابی نوع مشکل دندان رسیدگی شود و بعد از آن روش مناسب برای زیباسازی دندان را انتخاب کرد.
  • جرمگیری و پالیش دندان‌ها

عمل جرمگیری باعث از بین رفتن جرم‌های رسوب کرده به دندان لثه شده و باعث ازبین رفتن زردی و تیرگی‌های اطراف دندان و لثه که ناشی از رسوب جرم به دندان هستند، می‌شود.
  • بلیچینگ دندان‌ها – از سریع ترین روش های سفید کردن دندان ها

بلیچینگ نوعی روش سفید کردن دندان‌ها است که به عنوان سریع‌ترین روش سفید شدن دندان شناخته می‌شود. این روش سبب از بین رفتن رنگدانه‌های نفوذ کرده به دندان می‌شود. بلیچینگ به دو روش آفیس بلیچینگ و هوم بلیچینگ انجام می‌شود.

  • کامپوزیت دندان‌ها

کامپوزیت نوعی ماده در طیف‌های رنگ طبیعی دندان می‌باشد. بسته به شرایط دندان و تشخیص پزشک روی دندان‌ها فرم داده می‌شود. این ماده خمیری شکل باعث اصلاح بد رنگی، اصلاح فرم و زیبایی خط لبخند و سفید شدن دندان‌ها می‌گردد.

  • لمینیت دندان‌، یکی دگیر از روش های سفید کردن دندان ها

سفید شدن دندان با لمینیت روشی که است که طی آن پوسته نازک سرامیکی روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرد و باعث اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها می‌شود. برای انجام این روش در ابتدا باید با مراجعه به دندانپزشک در صورت وجود پوسیدگی سلامت دندان‌ها برقرار شود و پس از آن بعد از تراش جزئیِ سطح دندان‌ها، از دندان‌ها قالبگیری شده و قالب‌ها به لابراتوار جهت ساخت لمینیت ارسال شود.
  • روکش دندان

این روش برای دندان‌هایی که ظاهر نسبتاً از دست رفته‌ای دارد روش مناسبی است. در ابتدا با بدنه محکم از دندان محافظت کرده و با جنس سرامیکی که دارد جلوه لبخند را زیبا و سفید می‌کند. روکش‌های سرامیکی دندان درجهت زیبایی دندان‌ها توسط دندانپزشک قالبگیری شده و سپس در لابراتوار ساخته می‌شوند.
بلیچینگ دندان

سخن پایانی

افرادی که به دنبال روش‌های غیر حرفه‌ایی برای پیدا کردن بهترین سفید‌کننده دندان هستند و یا استفاده از روش‌هایی مثل استفاده از زردچوبه برای سفیدی دندان، سفید کردن دندان با زغال و… هستند می‌توانند باعث آسیب به مینای دندان و به خطر افتادن سلامت دندان شوند.
.
سوالات و نظرات خود را راجع به این مقاله در قسمت دیدگاه‌ها بنویسید .. حتما پاسخ خواهیم داد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *