بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

مراقبت بعد از کشیدن دندان
شاید برای شما هم سوال باشد که بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟، تجربه کشیدن دندان یکی از ناخوشایند ترین اتفاقاتی است که ممکن است هر فرد در طول زندگی خود آن را تجربه کند. کشیدن دندان معمولا به علت های متفاوتی رخ میدهد. به طور مثال پوسیدگی های وسیع دندانی و به دنبال آن عفونت دندان، عفونت لثه و ابتلا به برخی از بیماری های دهان از دلایلی است که در صورت درمان به موقع، موجب از دست رفتن دندان میشود. در برخی شرایط، برای مرتب شدن دندان ها با ارتودنسی و با توجه به تشخیص پزشک متخصص ارتودنسی  نیاز است دندان های اضافی از دهان خارج شوند.

بعد از کشیدن دندان مهمترین سوالی که ممکن است برای اکثر افراد پیش بیاید این است که بعد از کشیدن دندان چه باید کرد، مراقبت بعد از کشیدن دندان چه چیزهایی است و اینکه بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟!

بعد از کشیدن دندان اولین اتفاق، خونریزی شدید است که لازم است با اقدامات خاص اما ساده ای که انجام میدهید، آن را کنترل کنید.لازم است بدانید که مراقبت های بعد از کشیدن دندان اهمیت بسیاری دارند و عدم رعایت دستورالعمل های پزشک موجب عفونت جای خالی دندان کشیده شده، ایجاد حفره خشک و تاخیر در بهبودی زخم میشود که تمامی این موارد از عوارض کشیدن دندان هستند. توجه داشته باشید که نکته هایی که در ادامه خواهیم گفت در جهت مراقبت بعد از کشیدن دندان نقش حیاتی دارند. اگر سوال شما این است که بعد از کشیدن دندان چه قرصی بخوریم یا چه نوع آنتی بیوتیک بعد از کشیدن دندان مصرف کنیم، در این مقاله با ما همراه باشید …

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

چه دلایلی باعث میشوند تا دندان کشیده شود؟

کشیدن دندان ممکن است به علت های مختلفی برای شما تجویز شود. در اکثر مواقع معمولا دندان در شرایطی کشیده میشود که با درمان های دیگر قابل ترمیم و بازسازی نباشد ونتوان آن را در دهان نگهداری کرد.  در ادامه ، دلایلی وجود دارد که ممکن است منجر به کشیده شدن دندان شوند:

 1. دندانی که به علت پوسیدگی از بین رفته است و قابل ترمیم و نگهداری نیست. در این موارد تنها راه حل جهت حفظ سلامت دهان و دیگر دندان ها، کشیدن ریشه دندان است.
 2. دندانی که به علت آسیب شدید و صدمه به ریشه، باید کشیده شود.
 3. بهم ریختگی دندان ها و شلوغی دندان که برای انجام درمان ارتودنسی و بنا بر تشخیص پزشک متخصص ارتودنسی، دندان اضافه کشیده شود.
 4. بیماری های لثه (پریودنتال) و گسترش عفونت دندان و لثه که منجر به کشیدن دندان میشود.

کشیدن دندان باید در شرایط خاص و به عنوان یک راه حل نهایی توسط دندانپزشک تشخیص داده شود.

برای کشیدن دندان میتوانید با متخصص جراحی لثه در شرق تهران و یا متخصص جراحی دهان فک و صورت در شرق تهران در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز ویزیت شده و جهت کشیدن دندان خود اقدام کنید.

مراقبت بعد از کشیدن دندان چیست؟

 • اگر برای شما نیز سوال است که تا چند ساعت بعد از کشیدن دندان گاز استریل را برداریم، باید بدانید که حداقل تا یک ساعت بعد از کشیدن دندان گاز استریل را در محل جراحی نگه داشته و کمی فشار دهید.
 • برای مراقبت بعد از کشیدن دندان، تا ساعاتی بعد از جراحی دندان، از صحبت کردن یا خوردن خوراکی های سفت و سخت اجتناب کنید و یا گاز استریل را از محل خود جا به جا نکنید تا خونریزی بند بیاید.
 • حتما آب دهان خود را قورت داده و از تف کردن بپرهیزید.
 • اقدام مهم در جهت مراقبت بعد از کشیدن دندان این است که سعی کنید محل دندان کشیده شده را زبان نزنید و یا آن را با دست تحریک نکنید.
 • بعد از کشیدن دندان و از بین رفتن اثر بی حسی، معمولا درد خفیفی را تجربه خواهید کرد که با گذشت یک الی دو روز رفع می‌شود. در صورت برطرف نشدن آن با کلینیک تماس گرفته و مشکل را مطرح کنید.
 • مشاهده خونابه یا خونریزی کم در روز‌های اول بعد از کشیدن دندان طبیعی است، توصیه می‌شود آن را قورت داده واز تف کردن بپرهیزید. اما اگر این امر به نظرتان ناخوشایند بوده و قادر به انجام آن نیستید بدون هیچ فشاری و به آرامی آن را خارج کنید.
 • به عنوان مراقبت بعد از کشیدن دندان تا 48 ساعت بعد ازجراحی یا کشیدن دندان از مسواک کشیدن در محل مورد نظر خودداری کنید. اما از روزهای بعد می‌توانید این کار را به آرامی انجام دهید.
 • دارو‌های تجویز شده توسط پزشک را به محض از بین رفتن درد یا خونریزی خودسرانه قطع نکنید و مصرف آن‌ را تا پایان دوره درمان تکمیل کنید.
 • بعد از گذشت یک روز با مشورت پزشک دهانتان را با آب نمک رقیق شست و شو دهید.

  مراقبت بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان چی بخوریم؟

از مهم ترین نکات برای بعد از کشیدن دندان حتی مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل این است که به مدت یک یا دو روز از خوردن غذاهای داغ، سفت، تند و یا هر غذایی که باعث تحریک ناحیه جراحی شود خودداری کرده و از مواد غذایی نرم، خنک و مایع مانند: شیر، سوپ خنک، بستنی و… استفاده کنید. از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا چند روز بعد از کشیدن دندان امتناع کنید.

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

سوالات متداول

درد و تورم بعد از کشیدن دندان تا چند روز ادامه دارد؟

درد بعد از کشیدن دندان و تورم جای خالی دندان کشیده شده تا یک هفته طبیعی است که با مصرف مسکن ها و استفاده از کمپرس سرد میتوانید درد و تورم را تا کنترل کرده و کاهش دهید.

چه مراقبت های خاصی باید بعد از کشیدن دندان انجام دهیم؟

تا یک ساعت بعد از کشیدن دندان گاز را از محل زخم تکان ندهید. بستنی و خوراکی های خنک مصرف کنید تا خونریزی هرچه زودتر متوقف شود.

تا چند ساعت بعد از کشیدن دندان باید مسواک بزنیم؟

تا ۴۸ ساعت بعد ازجراحی یا کشیدن دندان از مسواک کشیدن در محل مورد نظر خودداری کنید. از دستکاری زخم پرهیز کنید تا موجب از بین بردن لخته ایجاد شده نشوید.

نتیجه گیری و جمع بندی

همان طور که اشاره کردیم محافظت و رسیدگی به دندان ها اهمیت بالایی دارد و چکاپ های مرتب دندانپزشکی باعث می‌شود تا از سلامت دندان ها با خبر شده و از بروز بسیاری از اتفاقات جلوگیری کنید. با وجود همه این موارد گاهی ممکن است لازم باشد تا درمان کشیدن دندان را انجام دهید، در این صورت لازم نیست نگران باشید و تنها کافی است به متخصص دندانپزشک خود اعتماد کنید و با انجام مراقبت بعد از کشیدن دندان به بهبودی هرچه زودترزخم و سلامت دندان ها دست یابید.

شما می‌توانید در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز به همراه بهترین متخصصان جراح فک و صورت و متخصصین جراحی لثه، درمان جراحی دندان و کشیدن دندان خود را بدون هیج نگرانی انجام دهید. برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *