بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

شاید برای شما هم سوال باشد که بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

همان طور که می‌دانید دندان ها جزو با ارزش ترین دارایی های هر فرد به حساب می‌آیند و رسیدگی و مراقبت از آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اما گاهی بر اثر حوادث یا شرایطی ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای دندان‌ها به وجود بیاید که در نهایت مجبور به کشیدن آن‌ها شویم.

ما در این مطلب از کلینیک تخصصی سبز می‌خواهیم به مبحث کشیدن دندان و به خصوص مراقبت های بعد از کشیدن دندان بپردازیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که طبق تجویز پزشک باید این درمان را انجام دهید پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را مطالعه نمایید.

چرا باید دندان را کشید؟ | چه عواملی باعث می‌شود تا یک دندان کشیده شود؟

دلایل زیادی وجود دارد که باعث کشیدن دندان شود، اما به طور کلی زمانی که مقدار آسیب دیدگی و تخریب ساختار دندان به قدری باشد که با انجام دیگر درمان های دندانپزشکی امکان ترمیم آن وجود نداشته باشد، در این صورت متخصص و جراح دندانپزشک، کشیدن دندان را تجویز می‌کند.

اما دلایل دیگری هم برای تجویز کشیدن دندان وجود دارد، برای مثال گاهی ممکن است دندانی اضافه در دهان وجود داشته باشد که موجب آسیب دیدن دندان‌های دیگر شود و یا در بعضی از موارد به دلیل نبودن فضای کافی در دهان متخصص جراح دندانپزشک ممکن است کشیدن دندان عقل را توصیه کند.بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

مراقبت های بعد از کشیدن دندان | بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

  • حداقل تا یک ساعت بعد از کشیدن دندان در محل دندان کشیده شده گاز استریل گذاشته و کمی فشار دهید.
  • تا ساعاتی بعد از جراحی دندان از صحبت کردن خودداری کنید تا گاز استریل جا به جا نشود و خونریزی بند بیاید.
  • حتما آب دهان خود را قورت داده و از خارج کردن آن صرف نظر کنید.
  • سعی کنید محل دندان کشیده شده را زبان نزنید و یا آن را با دست تحریک نکنید.
  • بعد از کشیدن دندان و از بین رفتن اثر بی حسی، معمولا درد خفیفی را تجربه خواهید کرد که با گذشت یک الی دو روز رفع می‌شود. در صورت برطرف نشدن آن با کلینیک تماس گرفته و مشکل را مطرح کنید.
  • مشاهده خون آبه یا خونریزی کم در روز‌های اول بعد از کشیدن دندان طبیعی است و توصیه می‌شود که آنرا قورت داده وخارج نکنید. اما اگر این امر به نظرتان ناخوشایند بوده و قادر به انجام آن نیستید بدون هیچ فشاری و به آرامی آن را خارج کنید.
  • تا 48 ساعت بعد ازجراحی کشیدن دندان از مسواک کشیدن در محل مورد نطر خودداری کنید. اما از روز های بعد می‌توانید این کار را به آرامی انجام دهید.
  • دارو‌های تجویز شده توسط پزشک را به محض از بین رفتن درد یا خونریزی خودسرانه قطع نکنید و مصرف آن‌را تا پایان دوره درمان تکمیل کنید.
  • بعد از گذشت یک روز با مشورت پزشک دهانتان را با آب نمک شست و شو دهید.

بعد از کشیدن دندان چی بخوریم؟

به مدت یک یا دو روز از خوردن غذاهای داغ، سفت، تند و یا هر غذایی که باعث تحریک آن ناحیه شود خودداری کرده و از مواد غذایی نرم، خنک و مایع مانند شیر، سوپ خنک، بستنی و… استفاده کنید. از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا چند روز بعد از جراحی کشیدن دندان امتناع کنید. بعد از کشیدن دندان چه باید کرد، اقدامات بعد از کشدن دندان

کلام آخر مقاله ” بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟ “

همان طور که اشاره کردیم محافظت و رسیدگی به دندان ها اهمیت بالایی دارد و چکاپ های مرتب دندانپزشکی باعث می‌شود تا از وضعیت دندان هایمان با خبر شده و از بروز بسیاری از اتفاقات جلوگیری کنیم. با وجود همه این موارد گاهی ممکن است لازم باشد تا درمان کشیدن دندان را انجام دهید، در این صورت لازم نیست نگران باشید و تنها کافی است به متخصص دندانپزشک خود اعتماد کنید تا با طی شدن روند درست درمانی خود، حال خوب خود را بازیابید.

شما می‌توانید در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز به همراه بهترین و حرفه ای ترین پرسنل و متخصصان جراح دندانپزشک، درمان جراحی دندان خود را بدون هیج نگرانی انجام دهید. برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

مطالب بیشتر

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *