بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ 5 عامل موثر

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد

تجربه داشتن یک لبخند زیبا با دندان های سفید و درخشان امروزه تبدیل به یکی ازنقاط قوت و اعتماد به نفس در افراد شده است. در این میان روش بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها یکی از پرطرفدارترین و بدون آسیب ترین روش های زیبایی در دندانپزشکی است که با دو روش مختلف بلیچینگ در کلینیک (office bleaching) و بلیچینگ در خانه (home bleaching) انجام می شود. ممکن است برای افرادی که قصد انجام بلیچینگ دندان را دارند سوال های متفاوتی پیش بیاید که یکی از این سوال ها این است که بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ و یا چه مدت زمانی دندان ها بعد از انجام بلیچینگ سفید باقی خواهند ماند؟!  دراین مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد و درباره مراقبت های بعد از بلیچینگ در جهت ماندگاری طولانی تر آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

چه زمانی به بلیچینگ دندان نیاز است؟

بلیچینگ زمانی انجام میشود که دندان ها فرم و ظاهر مناسب و مرتبی دارند اما بر اثر عواملی مثل سیگار یا مواد غذاییِ رنگی، دچار تغییر رنگ، زردی و یا بد رنگی شده اند. مانند شرایط زیر :

 • تغییر رنگ دندان ها بر اثر تغییرات طبیعی و افزایش سن.
 • زرد شدن دندان ها به علت مصرف قهوه، چای و نوشیدنی های رنگی.
 • تغییر رنگ دندان ها بر اثر مواد غذایی رنگ دار.
 • زرد شدن دندان ها به علت مصرف دخانیات مثل قلیان و سیگار.

 بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

در درجه اول باید بدانید که نتیجه بلیچینگ دندان و سفید شدن دندان ها با بلیچینگ دائمی نیست و بعد از مدتی دندان ها مجددا دچار تغییر رنگ خواهند شد، اما این مدت زمانِ تغییر رنگ دندان ها، وابسته به مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان است که میتوانید مدت زمان تغییر رنگ دندان ها را طولانی تر کنید. اگر میخواهید بدانید که بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد باید در نظر داشته باشید که مهم ترین نکته برای ماندگاری بلیچینگ دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان، یعنی جلوگیری از تجمع پلاک و جرم به منظور عدم جذب رنگدانه های مواد خوراکی است.

در پاسخ به سوال اینکه بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ باید گفت بازه زمانی ماندگاری بلیچینگ دندان در مدت زمان 6 ماه تا یکسال است و اگر شما به طور دقیق مراقبت های بعد از بلیچینگ را انجام داده و بعد از انجام آفیس بلیچینگ (سفید کردن دندان ها در کلینیک)، روش هوم بلیچینگ(سفید کردن دندان ها در خانه) را ادامه دهید میتوانید نتیجه بهتری گرفته و ماندگاری بلیچینگ را طولانی تر کنید.

عوامل موثر در ماندگاری بلیچینگ

اگر میخواهید بدانید که بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد، باید گفت ماندگاری بلیچینگ کاملا به مراقبت های بعد از آن و اجتناب از خوردن مواد غذایی رنگی یا شست و شوی دندان ها بعد از مصرف مواد غذایی رنگی است. بعد از بلیچینگ دندان، رعایت عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

 • شست و شوی مرتب دندان ها بعد از مصرف مواد غذایی رنگی و کشیدن نخ دندان به طور مرتب
 • استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت
 • عدم مصرف نوشیدنی ها و غذاهای رنگی تا 24 ساعت و یا مسواک زدن بلافاصله بعد از مصرف
 • عدم مصرف دخانیات و سیگار تا 24 ساعت اول بعد از بلیچینگ دندان
 • مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت بررسی وضعیت سلامت دندان ها

راهکارهایی جهت افزایش طول عمر بلیچینگ دندان

ماندگاری بلیچینگ دندان را میتوان با رعایت نکات ساده ای طولانی تر کرد و شما نیز با دانستن نکات مهم درباره اینکه بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد میتوانید نسبت به انجام این درمان مصمم تر شوید. ساده ترین اقدام در جهت افزایش ماندگاری بلیچینگ دندان رعایت بهداشت منظم دهان و دندان است. مسواک زدن منظم و کشیدن نخ دندان باعث حذف پلاک و جرم ها میشود. کاهش مصرف نوشیدنی های رنگی مثل چای و قهوه و نوشابه به سفید ماندن دندان ها بعد از بلیچینگ کمک میکند. توجه داشته باشید که بعد از مصرف نوشیدنی های رنگی حتما دندان های خود را مسواک بزنید. مراجعه مرتب به دندانپزشکی و رعایت راهنمایی های پزشک میتواند ماندگاری بلیچینگ دندان را افزایش دهد.

 بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد

سوالات متداول

آیا بلیچینگ به دندان ها آسیب میزند؟

بلیچینگ دندان آسیبی به دندان ها وارد نمی کند ولی در صورت استفاده از مواد نامرغوب ممکن است باعث ایجاد حساسیت دندانی و آسیب به مینای دندان و آسیب به لثه ها شود.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه بلیچینگ دندان بسته به روش انجام و نوع آن متفاوت است. این هزینه به صورت یک فک یا هر دو فک برای شما محاسبه میشود.

چه کسانی نباید بلیچینگ دندان انجام دهند؟

افرادی که دچار بیماری های لثه هستند.
افرادی که دچار پوسیدگی دندان هستند.
افرادی که دندان های حساسی دارند.
افرادی که به ماده سفید کننده در بلیچینگ حساست دارند.
زنان باردار و یا مادران شیرده.

نتیجه گیری و جمع‌ بندی

بلیچینگ یک روش موثر برای سفید کردن و از بین بردن زردی و بدرنگی دندان هاست که طی فرآیند درمان پزشکی، رنگدانه های نفوذ کرده به دندان را از بین میبرد. نکته حائز اهمیت در بلیچینگ دندان مراقبت های بعد از بلیچینگ و رعایت نکات مراقبتی گفته شده توسط دندانپزشک است که نتیجه آن افزایش مدت زمان ماندگاری بلیچینگ دندان است.

برای اینکه بدانید بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد باید گفت ماندگاری بلیچینگ تا حد زیادی به مراقبت های بعد از آن بستگی دارد که میتوانید با عایت آن ها از سفید بودن دندان های خود لذت ببرید. توجه داشته باشید که احتمال حساس شدن دندان ها طی فرآیند بلیچینگ وجود دارد که این اتفاق یک واکنش طبیعی نسبت به غلظت ماده بلیچینگ و مدت زمان انجام آن است. اگر دچار حساسیت دندان بعد از بلیچینگ شدید نگران نباشید زیرا واکنش طبیعی دندان است و ممکن است گاها تا چند روز ادامه داشته باشد.

با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی سبز، انواع درمان های مربوط به دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی خود را با استفاده از روش ها و تجهیزات تخصصی و پیشرفته توسط متخصص ترمیمی و زیبایی بصورت کاملا حرفه ای انجام دهید. جهت تعیین وقت ویزیت با بهترین متخصص دندانپزشکی زیبایی در تهران با پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز تماس بگیرید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *