ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد: نکات مهم

ارتودنسی نامرئی

تقریباً هیچ راهی وجود ندارد که بتوان از طریق آن به طور دقیق گفت ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که قصد مرتب کردن دندان با ارتودنسی نامرئی را دارید و از طرفی هم اولین سؤالتان این است که ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟ این مطلب برای راهنمایی شماست. در ادامه برای یافتن پاسخ‌های سؤال‌های احتمالی خود، با ما همراه باشید.

همانطور که می‌دانید ارتودنسی درمان پیچیده و زمانبری بوده که نیازمند صبر، حوصله و از همه مهمتر همکاری خود شخص است.جابه جایی و حرکت دندان‌ها اتفاقی است که به مرور و به همراه تجهیزات مخصوص در درمان ارتودنسی صورت می‌گیرد. از این رو مدت زمان تعیین شده‌ای که بتوان از طریق آن پاسخ سؤال اینکه ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟ را داد، نیست.

مدت زمانِ طول کشیدن مرتب شدن دندان‌ها با ارتودنسی دندان در اولین قدم به میزان بهم ریختگی دندان‌های شما، اینکه با چه نوع روشِ ارتودنسی درمان انجام می‌شود و در قدم بعدی به هدف و نتیجه‌ای که قصد دارید به آن برسید بستگی دارد. به طور مثال اگر شدت بهم ریختگی دندان‌های شما زیاد است و دارای ناهنجاری فکی هستید: اولاً درمان ارتودنسی نامرئی برای شما مناسب نخواهد بود و ثانیاً اینکه مرتب شدن دندان‌ها با ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی ثابت طولانی‌تر است.

ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد

ارتودنسی دندان چگونه دندان‌ها را مرتب می‌کند؟

قطعاً افرادی که قصد انجام درمان ارتودنسی دندان را دارند، در درجه اول خواهان داشتن یک لبخند زیبا با دندان‌های صاف و یکدست هستند و دوم اینکه بتوانند به راحتی و آسانی بهدشت دندان و دهان را رعایت کنند.

نحوه جا به جایی دندان ها در روش ارتودنسی ثابت، از زمانی است که براکت‌ها روی دندان قرار می‌گیرد. فشار براکت‌ها باعث حرکت تدریجی دندان‌ها شده که در نتیجه‌ دندان‌ها در جای مناسب خود قرار می‌گیرند.

در اتودنسی نامرئی نیز الاینر یا پلاک شفاف که طبق دندان‌های شما در لابراتوار ساخته شده اند، در زمانی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد با اعمال نیرویی باعث حرکت تدریجی دندان‌ها می‌شود. استفاده از پلاک‌ها به تدریج و تا ۳ هفته، در صورت استفاده منظم، باعث جابه جایی دندان‌ها می‌شود. در ارتودنسی نامرئی تنها زمانی مجاز به برداشتن پلاک‌ها هستید که بخواهید مسواک بزنید یا غذا بخورید!

ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟

مرتب شدن دندان‌ها با ارتودنسی نامرئی کاملاً بستگی به میزان بهم ریختگی دندان‌ها دارد. از آنجایی که ارتودنسی نامرئی تنها برای موارد خاص و بهم ریختگی‌های جزئی دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً برای مرتب شدن دندان‌هایی که دارای میزان کمتری ناهنجاری یا بهم ریختگی هستند تجویز میشود.

در جواب اینکه ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟ باید گفت ارتودنسی نامرئی به مدت یکسال تنها با استفاده منظم اثر بخش است.

اما اگر میزان بهم ریختگی دندان‌ها شدیدتر باشد، باید با روش ارتودنسی سرامیکی یا ارتودنسی بی‌رنگ که همان براکت‌های سرامیکی روی دندان هستند، درمان مرتب کردن دندان‌ها را انجام داد. روش درمان با ارتودنسی سرامیکی و با براکت‌های شفاف همانند ارتودنسی ثابت است که به طور متوسط حدود دو سال طول می‌کشد.

ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد: عوامل تعیین کننده مدت زمان ارتودنسی

بهم ریختگی دندان‌ها و شرایط فکی در هر فرد متفاوت و منحصر به فرد است، بنابراین به طور دقیق نمی‌توان گفت که درمان مرتب شدن دندان‌ها با ارتودنسی نامرئی چقدر طول می‌کشد. عوامل متعددی در طول مدت زمان ارتودنسی نامرئی تأثیرگذار هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • میزان بهم ریختگی دندان‌ها و اختلالات فکی
 • سن شخص
 • نوع درمان ارتودنسی
 • نوع دستگاه ارتودنسی مورد استفاده
 • سلامت دندان و دهان
 • نحوه همکاری شخص در طو ل درمان و میزان مراقبت
ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟

آیا ارتودنسی نامرئی درد دارد؟

سوال بعدی مراجعین بعد از سوال اینکه ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد؟ این است که ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بدون سیم درد دارد؟ ارتودنسی نامرئی هیچگونه دردی ندارد و تنها احساس فشار در حد طبیعی و استاندارد را که به علت حرکت دندان ها است را حس خواهید کرد. برخی از افراد نیز ممکن است به علت اینکه جسم خارجی  یا همان پلاک را باید در دهان استفاده کنند، احساس ناخوشایندی  داشته باشند که این امر طبیعی و قابل تحمل است.

ارتودنسی نامرئی در شرق تهران | سخن آخر ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد

اگر قصد مرتب کردن دندان نزد بهترین دکتر ارتودنسی نامرئی را دارید میتواند جهت مراجعه به متخصص ارتودنسی در شرق تهران و در کلینیک ارتودنسی نامرئی، بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران با بخش پذیرش تماس حاصل فرمایید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  2 دیدگاه برای “ارتودنسی نامرئی چقدر طول میکشد: نکات مهم

  1. حنانه اکبری گفته:

   سلام دکتر وقتتون بخیر، ممنون از اطلاعات کاملتون،
   دکتر من مطلبی توی سایت اقتصاد آفرین میخوندم نوشته بود ارتودنسی نامرئی دوام بالایی نداره اکثرا، خواستم بدونم درسته این موضوع؟ راهی نیست که بشه ازش استفاده کرد و دوام بالایی داشته باشه؟؟ من واقعا از ظاهر ارتودنسی بدم میاد ولی فکم به ارتودنسی احتیاج داره 🤦‍♀️🤦‍♀️

   • بهار یعقوبی گفته:

    با سلام ، پاسخ پزشک متخصص ارتودنسی :
    دوام و ثبات نتایج در هر دو روش یکسان هست و در هردو لازم هست شما بعد از پایان درمان از نگهدارنده استفاده کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *