ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم کشی

بسیاری از افرادی که مشکل بهم ریختگی دندان دارند به علت نمای ارتودنسی و وجود سیم روی دندان از درمان ارتودنسی و مرتب کردن دندان‌ها سرباز می‌زنند. در ارتودنسی ثابت که یکی از روش‌های مرتب کردن دندان هاست، براکت‌های فلزی به همراه کش‌های رنگی ارتودنسی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. اما روشی دیگر برای مرتب کردن دندان‌ها وجود دار که به آن ارتودنسی نامرئی می‌گویند. در این روش ارتودنسی بدون سیم دیگر خبری از براکت‌های فلزی رنگی روی دندان نیست و کسی متوجه درمان ارتودنسی شما نخواهد شد. در ادامه نحوه درمان این روش از انواع ارتودنسی دندان را توسط متخصص ارتودنسی بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

ارتودنسی بدون سیم چیست؟

در روش ارتودنسی بدون سیم کشی با استفاده از بریس‌های نامرئی به مرتب کردن دندان‌ها پرداخته می‌شود. ظاهر این نوع ارتودنسی، شبیه به‌ تری بلیچینگ (قالب سفید‌کننده دندان) است، اما با مواد متفاوت، و صرفاً فقط برای درمان ارتودنسی بدون سیم طراحی و آماده‌سازی می‌شود. از گرافیک رایانه‌ای سه بعدی برای طراحی و ساخت این قالب‌ها استفاده می‌شود که طراحی آن مخصوص به هر فرد و باتوجه به موقعیت و شکل دندان و همچنین فک او است.

نحوه درمان ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

در روش ارتودنسی بدون سیم، هر ست طراحی شده توسط لابراتوار، معمولاً باید دو هفته روی دندان‌ها بماند. این نوع ارتودنسی بدون رنگ روزانه باید ۲۰ تا ۲۲ ساعت روی دندان‌ها قرار گیرد و فقط برای مسواک زدن و یا غذا خوردن از دهان خارج می‌شود. ارتودنسی نامرئی بدون سیم با نیروی سبکی که به دندان وارد می‌کند باعث می‌شود تا دندان‌ها به جایگاه درست خود برگردند و با فشار کنترل شده نظم خود را به دست بیاورند. این فشار به نوعی است که باعث تحلیل ریشه دندان و یا لقی دندان نخواهد شد. این درمان با ۳ روش لینگال (پشت دندان)، براکت‌ های همرنگ دندان و پلاک‌های شفاف بسته به تشخیص متخصص ارتودنسی و درمان مورد نیاز شما انجام می‌شود.

ارتودنسی بدون سیم
در این روش ارتودنسی بدون سیم، هر ست طراحی شده توسط لابراتوار، معمولا باید دو هفته روی دندان ها بماند.

معایب ارتودنسی بدون سیم چیست؟

یکی از بزرگترین معایب در روش ارتودنسی نامرئی این است که برای دندان‌هایی با شدت بهم ریختگی کمتر و سبک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتودنسی بدون سیم برای دندان‌هایی با شدت بهم ریختگی زیاد استفاده نمی‌شود. دیگر معایب این درمان شامل موارد زیر می‌شود:

  •  هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به دیگر روش‌های بیشتر است.
  • احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.
  • نتیجه دهی بهتر این درمان نیاز به همکاری خود شخص دارد.
  • بسیاری از مشکلات شدید و ناهنجاری‌های شدید دندان با این روش ارتودنسی نامرئی بدون سیم قابل درمان نیست.
  • هنگامی که پلاک ارتودنسی شفاف در دهان شما قرار دارد نمی‌توانید جز آب چیز دیگری بخورید و برای غذا خوردن باید آن را از دهان خارج کنید.
  • تمیز کردن پلاک ارتودنسی نامرئی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید تمامی اصول دندانپزشک متخصص ارتودنسی خود را برای نتیجه‌گیری بهتر به کار بگیرید.
ارتودنسی بدون سیم
یکی از بزرگترین معایب در روش ارتودنسی نامرئی این است که برای دندان هایی با شدت بهم ریختگی کمتر و سبک تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل ارتودنسی نامرئی

مراحل درمانی این نوع ارتودنسی به شکل زیر است:
در ابتدا از دندان‌های شما قالب تهیه شده و به لابراتوار ارسال می‌شود. در لابراتوار توسط دستگاه‌های کامپیوتری طراحی شده و در مرحله ساخت قرار می‌گیرد.
بعد از شروع درمان لازم است که تمامی مراحل درمانی توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی زیر نظر گرفته شود تا روند جابه جایی و حرکت دندان‌ها به دقت بررسی شود.

هزینه ارتودنسی بدون سیم

قیمت این نوع ارتودنسی بسته به میزان بهم ریختگی دندان‌ها توسط تشخیص متخصص ارتودنسی مشخص خواهد شد که هزینه ارتودنسی نامرئی بعد از بررسی کلی و کامل در کلینیک سبز خدمت شما اعلام خواهد شد.

در صورت نیاز برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *