ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی روش دیگری از درمان ارتودنسی است که جدیدترین نوع درمان در رده درمان های ارتودنسی در دندانپزشکی می‌باشد. این نوع درمان برای افرادی مناسب است که نسبت به ظاهر دندان‌ها برای وجود سیم حساس بوده و تمایلی به استفاده از سیم‌ها و براکت‌ ارتودنسی ندارند. بریس‌های شفاف با استفاده از تکنولوژی‌های کامپیوتری که جا به جایی دندان را تخمین می‌زنند ساخته شده است. از همین طریق نیز میتوان دندان‌ها را مرتب سازی کرد. در ادامه انواع درمان‌ با روش ارتودنسی نامرئی را در بهترین کلینیک دندانپزشکی شرق تهران خواهیم گفت.

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

  • براکت‌های سرامیکی
  • الاینر‌های شفاف
  • بریس‌های درونی
انواع ارتودنسی

براکت‌های سرامیکی

براکت های سرامیکی اولین نوع از ارتودنسی نامرئی می‌باشد که از کامپوزیت ساخته شده‌اند و شفاف هستند. جنس آن‌ها ضعیف‌تر و شکننده‌تر از بریس های فلزی است. اندازه براکت‌ سرامیکی از براکت‌های فلزی بزرگتر است و نحوه اتصال آنها روی سیم‌هایی با جنس پلاستیکی است. این سیم‌ها هرماه قابل تعویض هستند. بریس‌ها تا انتهای طول درمان به دندان متصل هستند ولی به اندازه نوع فلزی محکم نیستند و نیاز به مدت زمان بیشتری برای ماندگاری روی دندان نسبت به نوع فلزی دارند. این نوع بریس‌ها گران قیمت‌تر و شکننده‌تر هستند و نیازمند مراقبت بیشتری می‌باشند.

براکت سرامیکی

الاینرهای شفاف، یکی دیگر از انواع ارتودنسی نامرئی

در این نوع درمان که یکی از انواع ارتودنسی نامرئی می‌باشد، از یک قالب همتراز کننده شفاف و بیرنگ استفاده می‌شود. این قالب ها با دندان‌ها انطباق پیدا می‌کنند و دارای کمترین نوع درد هستند. در این نوع ارتودنسی هیچ نوع شکستن یا ضرب دیدگی وجود نخواهند داشت. می‌توانید آن را هنگام غذا خوردن، نوشیدن و مسواک زدن از دهان خارج کنید. در نوع الاینرهای شفاف دندانپزشک یک قالب 3 بعدی از دندان‌های شما تهیه خواهد کرد.

انواع ارتودنسی

بریس‌های درونی

آخرین نوع از ارتودنسی نامرئی، بریس‌های درونی می‌باشد. در این نوع درمان ارتودنسی نامرئی، براکت‌ها به پشت دندان می‌چسبند و از دید پنهان هستند. برای ساخت این بریس ها از تصاویر داخل دندان استفاده می‌کنند. براکت‌ها در این نوع روش به قسمت‌های درونی دندان می‌چسبند و قابل حرکت و جابه جایی نیستند. این روش در درمان ارتودنسی روش جدیدی است که قیمت آن نسبت به دیگر روش‌ها بالا است. در این نوع درمان ممکن است صحبت کردن، رعایت بهداشت دندان‌ها و برداشتن پلاک کمی چالش برانگیز باشد.
بریس های درونی

مدت زمان مورد نیاز برای ارتودنسی نامرئی

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی بسته به نوع بریس‌های مورد استفاده و شرایط مصرف آنها، بین 12 تا 18 ماه و گاهی طولانی‌تر است. بریس‌های فلزی نسبت به نوع سرامیکی آن کارکرد بهتری دارند زیرا جنس آنها سخت‌ تر است. در بریس‌ های سرامیکی مدت زمان درمان طولانی‌ تر است و باید مدت بیشتری روی دندان بمانند زیرا استحکام کمتری دارند. بریس‌ های درونی نیز مدت زمان بیشتری را برای درمان احتیاج دارند. الاینرهای شفاف بین 9 تا 15 ماه زمان برای درمان احتیاج دارند و گاها ممکن است بین 12 تا 24 ماه نیز متغیر باشد. این مدت زمان، بستگی به میزان نامرتبی دندان‌ها دارد.
طول درمان ارتودنسی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *