ارتودنسی برای چیست: معرفی 6 نوع آن

ارتودنسی

بهم ریختگی دندان ها و یا فاصله غیرعادی میان دندان ها که به شکل بد فرمی داخل دهان قرار گرفته است، علاوه بر ظاهر نا زیبا، میتواند مشکلات دهانی و مشکلات سلامتی بسیاری را به وجود آورد. این نکته تاثیر مستقیمی روی اعتماد به نفس فرد دارد. چاره تمامی این دردها و رهایی از آن ها انجام درمان ارتودنسی دندان است.

ارتودنسی برای چیست؟  نوعی علم تخصصی در دندانپزشکی است که به رفع مشکلات مربوط به مرتب شدن و چینش دندان ها در جایگاه مناسب خود می پردازد، همچنین برای اصلاح ناهنجاری های فکی در هر دو فک بالا و پایین به کار میرود.

اگر بخواهیم بگوییم ارتودنسی چگونه است؟ باید گفت این درمان علاوه بر صاف و مرتب کردن دندان ها، میتواند انواع مشکلات فکی مثل عقب یا جلو بودن فک و یا دیگر ناهنجاری های فکی را نیز درمان کند. این درمان یکی از پر تقاضا ترین درمان ها و همچنین اصولی ترین روش برای مرتب کردن دندان ها و قرار گرفتن دندان ها در جای درست و مناسب خود است و برای تمام سنین قابل انجام می‌باشد.

ارتودنسی برای چیست: مرتب کرن دندان ها با ارتودنسی

در زمانی که دندان ها به شکل نامرتب و بهم ریخته درکنارهم قرار گرفته اند، فشار زیادی را به یکدیگر وارد میکنند، این فشارعلاوه برآسیب به ساختار دندان باعث آسیب به لثه، عفونت لثه، بیماری های لثه و فشاربه مفصل های فک می شود. دندان های بهم ریخته باعث ایجاد اختلال در جویدن و صحبت کردن میشوند و ظاهر نازیبایی را در لبخند به وجود می آورند.

دراین شرایط درمان ارتودنسی به صورت کاملا تخصصی به شناخت انواع ناهنجاری های فکی (جلو بودن فک، عقب بودن فک و یا انحراف فک) و همچنین به برطرف کردن انواع اختلالات بایت، یعنی عدم انطباق صحیح دندان های بالا و پایین روی هم میپردازد. اگر دندان ها مرتب نباشند و به درستی روی همدیگر قرارنگرفته باشند، دسترسی به آن ها جهت رعایت بهداشت سخت خواهد بود که عدم رسیدگی به آن ها نیز باعث میشود تا به راحتی پوسیده شوند.

ارتودنسی برای این است که دندان های بهم ریخته، نامرتب و یا فاصله دار را با ابزارهای تخصصی و روش های اصولی مرتب کنیم. بعد از مرتب شدن دندان ها تمامی مشکلات حل میشوند و فرد به راحتی میتواند عمل جویدن غذا را انجام دهد، به درستی کلمات را ادا کند و لبخندی زیبا با دندان های مرتب داشته باشد.

ارتودنسی برای چیست؟

ارتودنسی چگونه است؟

اینکه این درمان چگونه انجام میشود برعهده پزشک متخصص ارتودنسی است. تشخیص اینکه درمان ارتودنسی چگونه میتواند انواع اختلالات و بهم ریختگی مخصوص به دندان شما را درمان کند و یا کدام روش میتواند مشکل فکی شما را برطرف کند بعد از بررسی دقیق و پزشکی متخصص  انجام میشود.

طول مدت زمان ارتودنسی کاملا بسته به میزان نامرتبی دندان ها، اختلالات فکی و سن شما دارد. این درمان برای تمامی افراد با هر سنی قابل انجام است اما شرط انجام آن دندان ها و فک سالم است.

مراحل ارتودنستی دندان به چه صورت است؟

مراحل این درمان به این صورت است که بعد از ویزیت اولیه و انجام معاینات لازم جهت بررسی میزان بهم ریختگی دندان ها و ناهنجاری های فکی، براکت های ارتودنسی روی دندان شما چسبانده میشود و با توجه به روش درمانی مخصوص به شما، یکی از فک ها در یک جلسه و چند ماه بعد روی فک دیگر براکت های ارتودنسی چسبانده میشود.

چکاپ منظم حین درمان

نکته قابل توجه در این میان این است که درمان ارتودنسی دندان لازمه نظارت و چکاب ماهیانه توسط پزشک شما است. بنابراین یکی از ملزومات این درمان، بررسی وضعیت حرکت دندان ها و سلامت آن هاست (یعنی بررسی میزان جا به جایی و برطرف شدن نامرتبی دندان ها) و این امر حتما باید هرماه توسط پزشک متخصص ارتودنسی بررسی شود. چکاب ماهانه یکی از مهمترین فاکتورهای درمان است و پشت گوش انداختن مراجعات منظم در روند درمان و مرتب شدن دندان ها اختلال ایجاد میکند.

طول درمان ارتودنسی بسته به میزان بهم ریختگی دندان ها از 4 تا 6 سال متغیر است. بنابراین جهت درمان و نتیجه بخشی باید کاملا صبور بوده و نکات ذکر شده توسط پزشک را به دقت و مو به مو اجرا کنید.

ارتودنسی برای چیست

روش های مختلف ارتودنسی دندان

  • ثابت : رایج ترین و اثر بخش ترین روش مرتب شدن دندان ها استفاده از روش ارتودنسی ثابت است. این روش برای بهم ریختگی های شدید و پیچیده مورد استفاده قرار میگیرد . در طول مدت استفاده از این نوع روش فرد میتواند به راحتی به امور روزمره خود رسیدگی کند ولی محدودیت مصرف خوراکی های سفت مثل آبنبات ، آجیل ، آدامس و انواع مواد غذایی خشک و سفت را دارد. زیرا ممکن است در صورت مصرف، براکت های ارتودنسی بشکند و در درمان شما اختلال ایجاد شود.

همچنین توجه داشته باشید که ازانجام انواع ورزش و تحرکات سنگینی که ممکن است به دهان شما برخورد کند و منجر به آسیب به براکت های ارتودنسی شما شود خودداری کنید.

  • متحرک: همانطور که از اسمش پیداست قابل جا به جایی در دهان است و برای مرتب کردن بهم ریختگی های خفیف دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • دیمون: روش جدیدیدر درمان ارتودنسی است که دیگر نیاز به براکت و کش های رنگی نیست که نوع خاصی از براکت ها هم استفاده میشود که میتوانند باز و بسته شوند. با این روش فرد به راحتی میتواند بهداشت دندان های خود را در طول درمان رعایت کند.
  • نامرئی: یکی دیگر از روش های ارتودنسی است که از سیم ها و براکت های فلزی استفاده نمیشود. براکت های شفاف در این روش روی دندان ها قرار میگیرند که قابلیت جدا شدن از دندان را برای غذا خوردن یا تمیز کردن دارند. ارتودنسی نامرئی نیز برای بهم ریختگی های خفیف دندانی مورد استفاده قرار میگیرد.
  • لینگوال : در این روش برعکس دیگر روش ها، براکت های ارتودنسی پشت دندان ها چسبیده میشوند قابل مشاهده نیستند. در حال حاضر این روش در ایران قابل انجام نیست زیرا نیازمند دستگاه ها و لابراتوراهای پیشرفته است.
  •  فانکشنال : این نوع روش دارای دو نوع دستگاه ثابت و متحرک است که تجهیزات ارتودنسی به شکل ثابت روی قوس فکی قرار میگیرند یا میتوان دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج یا جا به جا کرد.

ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

باید گفت هزینه آن با توجه به تمامی گزینه های گفته شده مخصوص به شرایط دندانی شما برآورد میشود. باید گفت این درمان تخصصی است و نیازمند استفاده از تجهیزات خاص درمانی توسط دندانپزشک متخصص و چکاب ماهیانه می‌باشد.

این درمان طبیعتا هزینه زیادی خواهد داشت اما نتیجه این درمان یعنی به دست آوردن سلامت کامل دهان، دندان ها، سلامت بدن، زیباتر شدن لبخند و همچنین بازگشت اعتماد به نفس، اما توجه داشته باشید که شرایط پرداخت اقساطی در دندانپزشکی در شرق تهران یعنی کلینیک دندانپزشکی سبز برای شما مراجعه کنندگان عزیز فراهم است.

بنابراین نتیجه ای که از درمان ارتودنسی خواهید گرفت کاملا ارزش پرداخت هزینه و صرف وقت را خواهد داشت. برای تعیین وقت و انجام درمان میتواند با بخش پذیرش دندانپزشکی تخصصی در شرق تهران تماس حاصل فرمایید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *