ایمپلنت دندان در بارداری: اجتناب از ایمپلنت

ایمپلنت در دوران بارداری

دوران بارداری دوران حساسی برای خانمها در طول زندگی آن‌ها محسوب می‌شود. در طول این دوران بدن دچار تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی می‌شود که ممکن است کوچکترین سهل انگاری، عوارض و خطرات مختلفی را برجای بگذارد. در مقابل درمان ایمپلنت نیز یک روش‌ایده‌آل برای جایگزین کردن دندان از دست رفته در تمام سنین برای هه افراد است. حال سؤال برخی از خانم‌ها این است که آیا ایمپلنت و بارداری در یک زمان امکان‌پذیراست و آیا ایمپلنت دندان در بارداری مشکل ساز نخواهد شد؟ در ادامه درباره خطرات ایمپلنت و عوارض ایمپلنت دندان در بارداری خواهیم گفت. با ما همراه باشید…

خطرات و عوارض ایمپلنت دندان در بارداری

دوران بارداری دورانی حساس برای سلامت دندان هاست، زیرا تغییرات هورمونی موجب می‌شود تا دندان‌ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرند، همچنین در این دوران احتمال بروز عفونت لثه و آسیب دندان در این دوران افزایش میابد و موجب می‌شود تا دندان از بین رود. در این شرایط بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته کاشت دندان با روش ایمپلنت است، اما ایمپلنت دندان در بارداری نیز دارای خطراتی برای سلامت جنین می‌باشد.

ریسک بالای ایمپلنت در دوران بارداری به علت موارد زیر است:

رادیولوژی: در این مرحله که قبل از شروع درمان ایمپلنت است، لازم است که ضخامت و تراکم استخوان فک توسط عکس رادیولوژی از دندان مورد بررسی قرار گیرد اما در این میان قرارگیری در معرض اشعه ایکس برای مادر و جنین هر دو ریسک بالایی دارد.

کمبود کلیسم در بدن: جنین در بدن مادر برای رشد و سلامت کافی به کلسیم نیاز دارد، بنابراین کلسیم مورد نیازش را از استخوان‌های مادر تأمین می‌کند. در مقابل ایمپلنت دندان درمانی است که جهت ترمیم استخوان و ماندگاری در استخوان فک به جذب کلسیم نیاز دارد. زمانی که استخوان فک کلسیم را جذب کند، جنین با کمبود کلسیم مواجه خواهد شد که این فرآیند خطرناک است و رشد جنین را با اختلال مواجه می‌کند.
داروی بی‌حسی: همانطور که می‌دانید انجام ایمپلنت دندان نیازمند تزریق داروی بی‌حسی است. داروی بی‌حسی نیز دارای عوارضی است که ممکن است برای سلامت جنین خطرساز شود.
بروز عفونت: یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است هنگام ایمپلنت دندان در بارداری رخ دهد به وجود آمدن عفونت و تورم لثه است  که وجود عفونت در بدن نیز برای جنین خطرناک است.
در انتها چنانچه دندان خود را از دست داده‌اید که ظاهر ناخوشایندی در لبخند شما ایجاد کرده است می‌توانید نزد دندانپزشک مراجعه کرده تا از پروتز موقت برای ناحیه دندان از دست رفته استفاده کند.

ایمپلنت دندان در بارداری

از ایمپلنت دندان در دوران بارداری اجتناب کنید

همانطور که عوارض ایمپلنت دندان در بارداری را خواندید بهتر است از انجام ایمپلنت دندان در بارداری اجتناب کرده و آن را به بعد از به دنیا آمدن کودک موکول کنید. توجه داشته باشید درابتدا با مشورت با پزشک متخصص زنان و مشورت با دندانپزشک به سلامت دندان های خود اهمیت دهید تا از پیشرفت پوسیدگی و وخیم تر شدن وضعیت دندان ها جلوگیری کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *