آیا دندان شیری ریشه دارد: نکاتی که باید بدانید

آیا دندان شیری ریشه دارد؟

امروزه یکی از پر تکرار ترین سوالات والدین این است که آیا دندان شیری ریشه دارد؟ به دلیل اینکه بسیاری از والدین بر این باورند که دندان شیری کودکشان چون قرار است بیافتد، پس نه ارزش خاصی دارد و نه ریشه دارد! اما این باور آن ها غلط بوده. ما قصد داریم در این مطلب به این سوالات پاسخ داده و به طور کلی به شما اطلاعات کاملی درباره اهمیت دندان شیری کودکان بدهیم. پس اگر شما نیز جزو افرادی هستید که نگران دندان های شیری کودک خود هستند و لازم میدانید اطلاعاتی در این مورد کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.آیا دندان شیری ریشه دارد؟

ساختاردندان شیری چگونه است؟ چرا وقتی دندان شیری کودکم می‌افتد در آن ریشه ای نمیبینم؟

از آن جهت که دندان های شیری دندان های ناپایداری هستند بسیاری از والدین متوجه اهمیت بالای آن نیستند و فکرمیکنند که این دندان ها ریشه ندارند و نیاز به توجه و رسیدگی نیز ندارند. اما دقیقا عکس این موضوع صحت دارد.بعد از اینکه یک دندان شیری لق شده و می‌افتد، چون والدین ریشه ای در آن مشاهده نمیکنند خیال میکنند که این دندان ها ریشه ندارند، اما ریشه آن در اثر فشاری که دندان دائمی زیرش به آن وارد کرده است تحلیل میرود تا خودش رویش پیدا کند، به گونه ای که بعد از افتادن اینگونه به نظر میرسد که این دندان اصلا ریشه نداشته است. در ادامه بیشتر درباره سوال آیا دندان شیری ریشه دارد توضیح خواهیم داد.

آیا دندان شیری عصب دارد؟

بار ها پیش آمده که والدین برای معاینه دندان های کودک خود به دندانپزشکی اطفال مراجعه میکنند و بعد از معاینه پزشک به آنها میگوید که دندان کودکشان دچار پوسیدگی شده و یا به عصب کشی نیاز دارد در این شرایط والدین ممکن است برایشان این سوال پیش بیاید که آیا دندان های شیری کودک هم به عصب کشی نیاز دارد؟ با توجه به اطلاعاتی که تا این لحظه به شما دادیم باید بگویم  بله، از آنجایی که دندان هایی شیری کودکان ریشه دارند پس عصب نیز دارند. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان شیری و یا عصب کشی آن مراجعه به دندانپزشک کودکان به صورت منظم لازم است.

اهمیت مراقبت از دندان های شیری کودک و نحوه مراقبت از آن

طبق تحقیقات آکادمی اطفال آمریکا مراقبت از دندان های شیری کودکان نیز بسیار حائز اهمیت است. از آن جهت که اگر از آنها مراقبت نشود لایه خارجی دندان در اثر پوسیدگی از بین میرود و اگر این پوسیدگی عمیق تر شود آن دندان به عصب میرسد. مصرف زیاد و طولانی خوراکی های شیرین مانند انواع آبمیوه ها و شیر و …باعث پوسیدگی دندان شیری و یا عفونت آن میشود.

راهکار های مراقبت از دندان های شیری کودک

در این بخش از مقاله ” آیا دندان شیری ریشه دارد ” به معرفی راهکار هایی برای مراقبت از دندان های شیری میپردازیم.

  • کودک خود را عادت دهید که بعد از هر وعده غذایی مسواک بزند
  • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید
  • مصرف خوراکی ها و غذا های شیرین را تا حد امکان کاهش دهید و یا به صورت کنترل شده و با مشورت دندانپزشک اطفال مصرف آن را مدیریت کنید
  • قبل از خواب از نوشیدن شیر یا آبمیوه های شیرین پرهیز شود
  • مراجعه به دندانپزشک اطفال را به طور منظم حتما جزو برنامه های کار های خود قرار دهید.

آیا دندان شیری ریشه دارد؟

سخن آخر | آیا دندان شیری ریشه دارد؟

همانطور که تا اینجای مطلب درباره اهمیت رسیدگی به دندان های شیری کودکان صحبت کردیم مشخص است که والدین کودک باید روی این موضوع دقت بیشتری نشان دهند و به طور مرتب برای معاینه و چکاب به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز،مجهز ترین کلینیک دندانپزشکی در تهران است که در بخش اطفال این کلینیک به طور ویژه و تخصصی به وضعیت سلامت دندان های کودک شما رسیدگی میشود. شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با پزشکان این مجموعه پیج اینستاگرام این مجموعه را دنبال  کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *