عصب کشی دندان شیری

ترس کودکان از عصب کشی دندان شیری

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا دندان های شیری کودکان هم نیاز به عصب کشی دارد؟ آیا عصب کشی دندان فقط برای دندان های دائمی بزرگسالان است؟ در این مقاله سعی می کنیم به طور کامل و ساده به این سوالات پاسخ دهیم.

اگر بخواهیم در یک کلمه پاسخ این سوالات را بدهیم، باید گفت بله ..! دندان های شیری هم می‌توانند نیاز به عصب کشی داشته باشند. به بیان دیگر نجات دندان های شیری کودکان بسیار مهم است، به همان اندازه که به نگهدای و رشد کامل دندان های دائمی اهمیت داده می‌شود. در ادامه مقاله با جزئیات بیشتری این موضوع را شرح میدهیم.

یکی از مشکلات رایج دهان و دندان اطفال پوسیدگی دندان است که می تواند عمیق یا سطحی باشد. شاید کودک احساس درد کند و شما با مراجعه به دندانپزشک متخصص اطفال انتظار ترمیم و کشیدن دندان را داشته باشد زیرا تصور شما این است که دندان شیری می‌افتد. اما بر خلاف انتظار شما پزشک ترمیم ریشه دندان شیری کودک را توصیه می کند.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری درباره ی عصب کشی دندان شیری هستید پیشنهاد میکنم مقاله مراحل عصب کشی دندان کودکان را مطالعه کنید.

عصب کشی دندان شیری
دندان های شیری کودکان هم گاهی نیاز به عصب کشی یا ترمیم ریشه دارد

دلایل عصب کشی دندان شیری

در سال های اخیر و با پیشرفت علم پزشکان به این نتیجه رسیده اند که نگهداری از دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی مهم است. در ادامه به مهم ترین دلایل عصب کشی دندان شیری اشاره می‌کنیم.

 • اختلال در جویدن : اگر دندان شیری زود تر از زمان خاصی کشیده شود باعث اختلال در جویدن می شود.
 • اختلال در حرف زدن و تکلم : اگر کودک دندان شیری خود را زود تر زمان معین از دست بدهد این احتمال وجود دارد که در تکلم او اختلال و مشکل ایجاد شود.
 • حفظ نظم دندان های دائمی : هر کدام از دندان های شیری به طور طبیعی در زمان خاصی می افتند. و این موضوع باعث حفظ نظم و زیبایی دندان های دائمی در آینده می‌شود. اما در صورتی که کودک زودتر از زمان طبیعی دندان شیری خود را از دست بدهد به نظم و زیبایی دندان های دائمی او آسیب وارد خواهد شد و احتمالا در آینده نیاز به درمان هایی مثل ارتودنسی دندان خواهد داشت.
دلایل ترمیم ریشه دندان شیری
از دست دادن زودهنگام دندان شیری باعث ایجاد مشکلاتی مثل اختلال در جویدن و تکلم می شود.

انواع عصب کشی دندان شیری

در جواب سوال اینکه آیا دندان شیری عصب دارد باید گفت بله، دندان شیری هم مانند دندان دائمی دارای عصب می‌باشد.

با توجه به تشخیص دندانپزشک متخصص اطفال، دو روش برای عصب کشی دندان شیری کودکان وجود دارد:

پالپوتومی درمان و خارج کردن عصب تاج می باشد ، پالپکتومی درمان و خارج کردن عصب تاج و ریشه دندان است و زمانی انجام می شود که التهابات شدید تر باشند.

نکات مهم برای پیشگیری از پوسیدگی و عصب کشی دندان شیری

 • استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان.
 • استفاده از فلوراید در فواصل 4 تا 6 ماه یکبار . که با مالیدن به روی دندان از پوسیده شدن دندان ها جلوگیری می کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله نگهداری و مراقبت از دندان های شیری را مطالعه کنید.

ترس کودک از عصب کشی

ممکن است کودک شما از دندانپزشکی بترسد. این مشکل حتی در بسیاری از بزرگسالان هم رایج می‌باشد. متخصص دندانپزشکی اطفال با روش های روانشناسی ترس کودک را از بین می‌برد ولی در صورتی که روش های روانشناسی موثر نبود از روش هایی مثل بیهوشی استفاده می‌شود. اگر شما نیز ترس از دندانپزشکی دارید پیشنهاد می کنیم مقاله مقابله با فوبیای دندانپزشکی را مطالعه کنید.

چه زمانی به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنیم ؟

 • احساس دندان درد و حساسیت به خوراکی های سرد و گرم در کودک.
 • ورم کردن که می‌تواند به علت بیماری های لثه باشد.
 • احساس بد مزه بودن دهان در کودک.
 • احساس درد دندان هنگام جویدن یا حتی لمس کردن دندان در کودک.
 • تغییر رنگ دندان یا مشاهده لکه در دندان کودک

و به طور خلاصه با مشاهده هر موردی که باعث احساس ناراحتی در دهان و دندان کودک می‌شود، باید به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کرد.

در کلینیک سبز می‌توانید انواع درمان‌های دندان کودکان خود را با بهترین خدمات انجام دهید. برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پرکنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید :  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *