کش یا اورینگ ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

کش ارتودنسی

ارتودنسی درمانی است که به کمک آن می‌توان ناهنجاری فکی و بهم ریختگی دندان‌ها را مرتب کرد. این روش با تشخیص شدت ناهنجاری و درمان توسط متخصص ارتودنسی قابل انجام است. درمان ارتودنسی نیازمند تجهیزات و ابزار‌های مخصوص به خود جهت ثابت نگه داشتن دندان‌ها است. براکت‌های ارتودنسی ابزاری هستند که روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند، این بریس‌ها توسط کش‌های رنگی ارتودنسی در کنار هم و در جهت مرتب کردن دندان‌ها به یکدیگرمتصل می‌شوند که نقش مهمی را در درمان ارتودنسی ایفا می‌کنند. در ادامه تجهیزات دیگر ارتودنسی را معرفی می‌کنیم  و به جواب سؤال اورینگ ارتودنسی چیست نیز خواهیم رسید. با ما همراه باشید…

اورینگ ارتودنسی

اورینگ یا کش ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی یک درمان پیچیده است که تجهیزات و پروسه درمان در انواع ارتودنسی دندان متفاوت است. با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی و با توجه به میزان ناهنجاری و بهم ریختگی دندانی، ارتودنسی ثابت دارای تجهیزات مخصوص به خود و متفاوت با ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی است. اورینگ ارتودنسی (O-Ring) یا کش ارتودنسی بعد از قرار گرفتن براکت‌ها روی دندان به دور هر براکت و سیم متصل شده و بسته می‌شوند. اورینگ ارتودنسی یا کش الاستیک ارتودنسی از ابزار‌ جذاب به خصوص در شاخه ارتودنسی اطفال است. در هر جلسه معاینه و چکاپ دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی، کش‌ها تعویض شده و رنگ متفاوتی توسط بیمار انتخاب می‌شود.

کاربرد کش ارتودنسی چیست؟

در ادامه پاسخ به سوال اورینگ ارتودنسی چیست؟ کاربرد آن را بیان خواهیم کرد. استفاده از اورینگ ارتودنسی باعث اصلاح مشکلات فکی شده و ناهنجاری دندان‌ها را برطرف می‌کند. نقش اورینگ ارتودنسی برای جلو کشیدن فک یا عقب رفتگی فک‌ها نیز مهم است. در هر چکاپ با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی، اورینگ‌ها تعویض می‌شوند. در هر مرحله از درمان ارتودنسی سیم‌ها کشیده شده که این فرآیند در مرتب شدن دندان‌ها نیز مؤثر است. دقت کنید که کش‌های ارتودنسی را نباید خودسرانه تعویض کنید. برخی از افراد بر این باورند که استفاده از دو کش در ارتودنسی سرعت روند درمان را بیشتر خواهد کرد. این روش تأثیری ندارد. حتی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در دندان‌ها و فک شود. مگر اینکه متخصص ارتودنسی تغییراتی را در روش درمانی شما ایجاد کند

نکات بعد از قراردادن O-Ring ارتودنسی

در این بخش از مقاله “اورینگ ارتودنسی چیست” به نکات مهمی برای نگهداری و مراقبت از دندان‌ها بعد از درمان ارتودنسی می‌پردازیم. اصول اولیه در درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. با رعایت نکات گفته شده توسط متخصص ارتودنسی باعث بهبود سریع‌تر و نتیجه‌گیری بهتر شوید. مراقبت‌های بعد از ارتودنسی شامل موارد زیر است:

  • استفاده از مسواک مخصوص بین دندانی ارتودنسی، نخ دندان مخصوص ارتودنسی و دهانشویه بعد از هر وعده غذایی
  • عدم استفاده از تنقلات سفت و سخت و خوراکی‌های چسبنده
  • استفاده از محافظ دندان و دهان حین ورزش
  • اورینگ ارتودنسی محل مناسبی برای تجمع پلاک دندانی است که تمیز کردن با مسواک و نخ دندان مخصوص ارتودنسی یکی از ضروری‌ترین اقدامات در فرآیند درمان ارتودنسی است.
  • تعویض اورینگ ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی و با تشخیص او انجام شود.
اورینگ الاستیکی ارتودنسی

سخن پایانی

توجه داشته باشید که معاینه و چکاپ دوره‌ای ارتودنسی توسط پزشک متخصص ارتودنسی خود را پشت گوش نیندازید. استفاده طولانی مدت از اورینگ ارتودنسی باعث از بین رفتن خاصیت آن می‌شود و انعطلاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد. مهمترین نکته در درمان ارتودنسی مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی و رعایت نکات گفته شده توسط متخصص ارتودنسی است. در این مقاله سعی کردیم به طور ساده به سوال “اورینگ ارتودنسی چیست” پاسخ بدهیم. اگر به اطلاعات بیشتر و مشاوره نیاز دارید، با ما در تماس باشید.

برای مشاوره یا تعیین وقت ارتودنسی می‌توانید با کلینیک سبز در تماس باشید یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *