ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل و دیگر دندان ها

ارتودنسی بدون کشیدن دندان ها

در برخی شرایط که فضای دهان دارای بهم ریختگی دندانی باشد، متخصص ارتودنسی کشیدن دندان برای ارتودنسی را انجام می‌دهد. کشیدن دندان به منظور ایجاد فضا برای مرتب کردن دندان‌ها و اصلاح ناهنجاری دندان‌ها است، این کار یکی از روش‌های متداول و اصولی در گذشته برای درمان ارتودنسی بوده، اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و تحقیقات به میزان ۷۰ درصد کاهش یافت. یکی از سؤالاتی که ممکن است برای افرادی که قصد مرتب کردن دندان‌های خود دارند پیش بیاید این است که آیا ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان‌پذیر است یا خیر؟ برای جواب این سؤال در ادامه با ما همراه باشید…

آیا ارتودنسی بدون کشیدن دندان امکان پذیر است؟

این روش بستگی به شرایط مختلف و تشخیص متخصص ارتودنسی دارد. میزان بهم ریختگی دندان و ناهنجاری فکی در همه افراد یکسان نیست. دندانپزشک بعد از بررسی وضعیت دندان‌ها و فک می‌تواند طرح درمان را به گونه ای انجام دهد که بعد از بررسی شرایط بیمار مشخص شود درمان بدون کشیدن دندان امکان پذیر است یا خیر. امروزه بیشتر متخصصین این درمان را بدون کشیدن دندان انجام می‌دهند، زیرا این درمان با کشیدن دندان مشکل تر است و دوره درمان را طولانی تر خواهد کرد، همچنین تعداد دفعات مراجعه نیز بیشتر خواهد شد. در شرایطی که اندازه فک کوچکتر باشد نیز دندانپزشک به جای کشیدن دندان از ابزارهای کمکی استفاده می‌کند. درمان‌های مکمل نیازمند استفاده از ابزاری هستند که دندانپزشک حین درمان از آنها استفاده خواهد کرد. از جمله این وسایل بسط دهنده ها، کاهش فضای بین دندان‌ها، کش‌های بین فکی، مینی اسکرو، هدگیر و دیگر تجهیزاتی که دندان‌ها را جابه جا کرده و به سمت عقب هدایت می‌کنند که باعث ایجاد فضا برای حرکت دیگر دندان ها می‌شود.

دلایل کشیدن دندان در درمان مرتب کردن دندان‌ها

 • کوچک بودن فک که تمام دندان ها نمی‌توانند در جای خود قرار گیرند.
 • شکستگی و خراب شدن دندان
 • کوچکتر یا بزرگتر بودن دندان
 • شلوغی دندان‌ها
 • جلو زدگی دندان‌ها
 • رشد نامتوازن دندان‌ها
 • رشد اضافی دندان‌ها
 • وجود دندان عقل

کشیدن دندان در ارتودنسی

آیا کشیدن دندان عقل برای مرتب کرن دندان‌ها نیاز است؟

در برخی شرایط ممکن است دندان عقل به دندان‌های مجاور فشار آورد و باعث بهم ریختگی و فشار در دندان‌ها شود. در این شرایط ممکن است متخصص ارتودنسی با تشخیص کشیدن یا جراحی دندان عقل برای ارتودنسی درمان را انجام دهد. این کار وابسته به تشخیص متخصص ارتودنسی است و ممکن است در برخی افراد شرایط کشیدن دندان عقل در مورد هر بیمار متفاوت باشد.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *