میدلاین دندان چیست؟ | اصلاح ناهماهنگی خط وسط دندان ها

میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان ها

میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان ها به خط متقارنی گفته میشود که دندان های فک بالا و فک پایین را به دو قسمت مساوی و متقارن تقسیم میکند. انحراف میدلاین زمانی رخ میدهد که خط وسط دندان ها نا هماهنگ باشند و قوس یکی از فک ها دچار انحراف باشد که به این پدیده مال اکلوژن گفته میشود. به عبارتی اگر خط میانی در قسمت قوس فک ها به دو بخش مساوی شکل نگیرد، میدلاین اتفاق افتاده است. میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان ها در مواقعی یک عامل ژنتیکی است و در مواقعی دیگر بر اثر مشکلات و انحرافات فکی، از دست رفتن دندان و حرکت دندان ها، قرار گیری نا مناسب دندان های شیری یا دائمی و بهم ریختگی دندان ها است. انحراف میدلاین بیش از 4 میلیمتر احتیاج به درمان دارد.
اصلاح ناهماهنگی خط وسط دندان ها یا همان اطلاح میدلاین در افراد زیر سن بلوغ میتواند با درمان ارتودنسی برطرف شود و در افراد بعد از سن بلوغ با درمان همزمانی جراحی فک به همراه ارتودنسی همراه خواهد بود.

درمان میدلاین ، ناهماهنگی خط وسط دندان ها | متخصص ارتودنسی دندان در شرق تهران

اختلال میدلاین یا ناهماهنگ بودن خط وسط دندان ها نکته ی مهمی است که در زیبایی صورت و لبخند نقش مهمی را ایفا میکند، بنابراین احتیاج به اصلاح و درمان دارد. تشخیص موقعیت قرارگیری دندان ها و علت ایجاد اختلال میدلاین نیاز به یک برنامه ریزی دقیق درمانی مانند ارتودنسی دندان ها توسط متخصص ناهنجاری فک و دندان ها و ارتودنتیست دارد. درمان ارتودنسی یک روش مناسب برای اصلاح وضعیت قرارگیری دندان ها است و برای اصلاح میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان ها در پروسه ارتودنسی باید سلامت لثه ها بررسی شود تا در حین درمان ارتودنسی مشکلی ایجاد نشود.

مقاله پیشنهادی: درمان خط اخم

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *