درمان التهاب لثه در ارتودنسی

درمان التهاب لثه در ارتودنسی

درمان التهاب لثه در ارتودنسی چگونه است؟، ارتودنسی دندان یک درمان اصولی و اساسی برای مرتب شدن دندان ها است و نقش موثری در بهبود عملکرد دندان ها دارد. اما نکته حائز اهمیت در این میان جایگاه رعایت بهداشت دهان و دندان، برای حفظ سلامت لثه، به طور اصولی و منظم است.

از آنجایی که ارتودنسی دارای برکت ها و دستگاه هایی است که همواره باید در دهان و روی دندان ها قرار گیرند، لازم است نحوه تمیز کردن دندان و لثه حین ارتودنسی را بوسیله مسواک مخصوص ارتودنسی و نخ دندان مخصوص ارتودنسی، توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی آموزش ببینید تا بتوانید تا اتمام دوره درمان خود در کنار دندان های صاف، لثه های سالم و بدون هیچ بیماری و عفونت نیز داشته باشید.

توجه داشته باشید که عدم مراقبت از لثه ها حین درمان ارتودنسی ممکن است باعث التهاب لثه شود یا دچار خونریزی از لثه حین ارتودنسی دندان شوید.

در این مقاله برای درمان التهاب لثه در ارتودنسی شما را راهنمایی خواهیم کرد و نکات طلایی مراقبت از لثه ها، هنگام درمان ارتودنسی را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

علائم و علت التهاب لثه در ارتودنسی چیست؟

قبل از بررسی درمان التهاب لثه در ارتودنسی، باید با علائم و دلایل آن آشنا باشید. رعایت بهداشت دهان و دندان هنگام ارتودنسی دندان یک امر حیاتی است. افرادی از ارتودنسی دندان استفاده می کنند، ممکن است به التهاب لثه در ارتودنسی دچار شوند. یکی از دلایل اصلی قرمز شدن و التهاب لثه در ارتودنسی، تجمع باکتری و پلاک در زیر سیم و براکت های ارتودنسی است.

در این میان اقدام حیاتی جهت درمان درمان التهاب لثه در ارتودنسی، تمیز کردن براکت ارتودنسی، کشیدن نخ دندان در ارتودنسی و رعایت توصیه های دندانپزشک متخصص ارتودنسی برای مسواک زدن دندان ها در ارتودنسی است. رعایت نکات و آموزش های متخصص ارتودنسی باعث درمان التهاب لثه در ارتودنسی شده و از مشکلات احتمالی و ابتلای مجدد جلوگیری خواهد کرد.

توجه داشته باشید که دستورالعمل های پزشک را نه تنها برای مرتب شدن دندان ها، بلکه برای حفظ سلامت لثه ها، به طور دقیق و اصولی که نقش مهمی را نیز ایفا میکنند، مو به مو اجرا کنید.

جلوگیری از التهاب لثه در ارتودنسی به چه صورت است؟

همانطور که گفته شد رعایت سلامت لثه ها حین درمان ارتودنسی از نکات مهم در این درمان است. برای جلوگیری از التهاب لثه در ارتودنسی و جلوگیری از قرمز شدن لثه ها در ارتودنسی، باید به طور کاملا اطراف دندان ها و اطراف براکت ها را با مسواک مخصوص ارتودنسی تمیز کرده و با نخ دندان مخصوص ارتودنسی، بین دندان ها و براکت ها را از مواد غذایی و پلاک های تجمع یافته پاکسازی کنید.

استفاده از دهانشویه در ارتودنسی نیز به حفظ سلامت فضای دهان و دندان و همچنین به سلامت دندان ها کمک بسیاری میکند، زیرا محیط دهان و فضای بین دندان ها را نسبت به باقی مانده مواد غذایی شست و شو میدهد و از درد التهاب لثه در ارتودنسی جلوگیری می کند.

درمان التهاب لثه در ارتودنسی

نحوه درمان التهاب لثه در ارتودنسی چگونه است؟

در صورتی که فرد در طول درمان ارتودنسی به بیماری لثه، خونریزی لثه و التهاب لثه دچار شود پزشک متخصص ارتودنسی توصیه های بهداشتی و تمیز کردن اصولی دندان ها را با مسواک مخصوص ارتودنسی و تمیزی کردن فضای میان لثه ها را با نخ دندان مخصوص ارتودنسی به شما یادآور شده و یا مجددا آموزش خواهد داد.

با نخ دندان و مسواک اصولی تا حد بسیاری التهاب لثه از بین خواهد رفت. بعد از آن برای درمان التهاب لثه در ارتودنسی، دندان ها و فصای بین لثه به طور کامل جرمگیری خواهد شد و فضای میان لثه از باکتری و پلاک های نفوذ کرده از بین خواهند رفت. در شرایطی ممکن است دندانپزشک برای کنترل و قطع فعالیت باکتریایی استفاده دوره ای از آنتی بیوتیک را برای شما تجویز کند.

اگر میزان التهاب لثه در ارتودنسی شدید باشد و جرم زیادی در لثه نفوذ کرده باشد، ممکن است دندانپزشک متخصص جراحی لثه، با جراحی فلپ لثه،به تمیز کردن عمیق فضای داخل لثه بپردازد و به طور کامل لثه را از عفونت و بیماری وهمچنین التهاب لثه به طور کامل پاکسازی کند.

نکات کلیدی برای مراقبت از دندان ها و لثه‌ها و درمان التهاب لثه در ارتودنسی

 • نحوه مسواک زدن اصولی حین درمان ارتودنسی :
 1. با دقت تمامی فضای اطراف براکت ها، زیر براکت ها و روی دندان ها را مسواک بزنید.
 2. مسواک را با زاویه 45 درجه و با نیروی کافی، روی فضای سطحی براکت ها کشیده و آنها را تمیز کنید و با حرکات چرخشی مطمئن شوید که فضای اطراف براکت و دندان ها عاری از پلاک و مواد غذایی تجمع یافته باشند.
 3. از مسواک مخصوص ارتودنسی برای تمیز کردن فضای بین دندان ها و فضای نازک اطراف براکت ها استفاده کرده و آن را به صورت 4 طرف کشیده و حتی سیم ارتودنسی میان دندان ها را تمیز کنید.
 4. اگر حین درمان ارتودنسی از کش های ارتودنسی میان دو فک استفاده میکنید، قبل از مسواک زدن آن ها را بردارید و به خوبی تمامی فضای دندان و سیم ها را تمیز کنید.
 5. فراموش نکنید که بعد از مسواک زدن، مجددا کش ها را در جای خود قرار دهید.
 • نحوه کشیدن نخ دندان حین درمان ارتودنسی :

اهمیت کشیدن نخ دندان حین درمان ارتودنسی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با کشیدن نخ دندان تا زیر خط لثه به خوبی می‌توان فضایی که مسواک به آن ها دسترسی ندارد را پاکسازی کرد تا فضای اطراف لثه عاری از هرگونه پلاک یا جرم شوند. توجه داشته باشید که اگر از نخ دندان مخصوص ارتودنسی، یا به طور کلی از نخ دندان استفاده نکنید، بیش از 40 درصد فضای دندان و اطراف دندان تمیز نخواهند شد و این نکته یکی از بزرگترین علل التهاب لثه در ارتودنسی خواهد بود.

 1. سعی کنید حداقل یکبار در روز از نخ دندان مخصوص ارتودنسی استفاده کنید و تمامی فضاهای اطراف براکت ها را به دقت تمیز کنید، مراقبت باشید که به براکت ها آسیبی وارد نکنید.
 2. طول کافی از نخ دندان را بریده تا بتوانید اندازه کافی را جهت تمیز کردن براکت ها در دور انگشتان اشاره بپیچید.
 3. نخ دندان را به آرامی به زیر لثه و فضای بین دو دندان به حالت حرف C برده و تا حدی زیادی زیر لثه را تمیز کنید. این پلاک و مواد غذایی نفوذ کرده در درون لثه را پاکسازی میکند.
 4. نخ دندان را  در اطراف دندان با حرکات ملایم به بالا و پایین بکشید.
 5. در صورت مشاهده خونریزی از لثه در ارتودنسی که امری کاملا طبیعی است نترسید و به تمیز کردن ادامه دهید، به مرور لثه ها سفت شده و به کشیدن نخ دندان عادت خواهند کرد.
 • از دهانشویه برای تمیز کردن کامل و پاکسازی کلی محیط دهان استفاده کنید:

اینکار به تمیز شدن بهتر و بیشتر دندان ها در طول درمان ارتودنسی کمک خواهد کرد و مواد غذایی و ذرات باقی مانده مواد غذایی در میان دندان ها را نیز پاکسازی میکند.

درمان التهاب لثه در ارتودنسی

سوالات متداول: درمان التهاب لثه در ارتودنسی

 • چگونه میتوان از التهاب لثه در ارتودنسی پیشگیری کرد؟
  • برای جلوگیری از التهاب لثه در ارتودنسی لازم است به طور اصولی بهداشت دهان و دندان رعایت شود تا از التهاب لثه جلوگیری شود.
 • در صورت بروز التهاب لثه در ارتودنسی، چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟
  • در صورت مشاهده هرگونه خونریزی از لثه در ارتودنسی یا مشاهده تورم و التهاب لثه در ارتودنسی، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا با بررسی دقیق لثه ها، شیوه های درمانی مناسب برای شما انجام شود تا از بروز و تشدید التهاب لثه در ارتودنسی جلوگیری شود.

توصیه نهایی برای درمان التهاب لثه در ارتودنسی

درمان التهاب لثه در ارتودنسی یکی از نکاتی است که در صورت عدم رعایت صحیح بهداشت دهانی و دندانی ممکن است اتفاق بیوفتد. بنابراین توجه داشته باشید که همواره اصل اساسی در درمان ارتودنسی، رعایت و اجرای دستورالعمل های بهداشتی توسط پزشک متخصص ارتودنسی است.

با مشاوره دقیق و راهنمایی های لازم از طرف متخصص ارتودنسی و به دنبال آن اجرای نکات دقیق توصیه های بهداشتی مثل مسواک زدن اصولی با مسواک مخصوص ارتودنسی وکشیدن نخ دندان به صورت مرتب با نخ دندان مخصوص ارتودنسی از عوارض عدم رعایت بهداشت حین درمان ارتودنسی مصون بمانید تا مجبور به انجام درمان های سنگین تر و پرهزینه تر، مثل مراجعه به متخصص جراحی لثه برای درمان التهاب لثه در ارتودنسی نشوید.

با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی سبز، درمان ارتودنسی دندان را توسط بهترین متخصص ارتودنسی در شرق تهران بصورت کاملا تخصصی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام دهید. جهت تعیین وقت ویزیت با بهترین متخصص ارتودنسی در تهران با پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز تماس بگیرید و یا فرم نوبت دهی را تکمیل کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *