کرایوتراپی چیست

کرایوتراپی چیست

کرایوتراپی چیست؟ کرایوتراپی یا همان سرما درمانی یک روش درمانی ساده و جدید است که برای از بین بردن یا همان فریز کردن ضایعات پوستی از جمله کرایوتراپی میخچه، خال، زگیل و تگ‌های پوستی استفاده می‌شود. در این روش درمانی کل یا قسمتی از بدن در معرض سرما قرار گرفته و دمای آن کم می‌شود و بعد از آن ضایعه پوستی به تدریج شروع به یخ زدن می‌کند.

در این زمان فشار خون و ضربان قلب افزایش می‌یابد، رگ‌ها منقبض شده و جریان خون کاهش می‌یابد. بعد از پایان سرما درمانی رگ‌ها به حالت قبل بر می‌گردد و در نتیجه این شوک سرمایی به رگ‌ها باعث می‌شود پروتئین ضد التهابی بیشتری ترشح کنند و در نهایت مناطق آسیب دیده پوست درمان می‌شود. ما در این مقاله به سوال هایی نظیر کرایوتراپی چیست؟ مزایا و معایب آن چیست؟ و اطلاعاتی درباره آن خواهیم پرداخت.

فواید کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی مزایای مختلفی دارد اما از مهم‌ترین فواید آن تهاجم کمتر و کوتاه‌ بودن زمان بهبودی آن است. همچنین از لحاظ هزینه مقرون به صرفه می‌باشد. همچنین از کرایوتراپی برای لاغری و کرایوتراپی رحم نیز می‌توان استفاده کرد. از دیگر مزایای آن تقویت سیستم ایمنی، درمان سردرد‌های میگرنی، کاهش استرس و افسردگی، درمان و پیشگیری از سرطان است.

عوارض کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی هم مانند سایر روش‌های درمانی عوارضی دارد، این عوارض با توجه به ناحیه انجام شده متفاوت است.برخی از این عوارض شامل موارد زیر می‌باشد.

  • عفونت و متورم شدن، تاول زدن و پوسته پوسته شدن پوست
  • شکستگی استخوان به علت سرما
  • از بین رفتن موقتی رنگدانه‌های پوست و مو ناحیه درمان
  • گرفتگی رحم، درد و خونریزی در خانم‌ها

آیا کرایوتراپی درد دارد؟

در این بخش از مقاله “کرایوتراپی چیست” به این سوال پاسخ می‌هیم که آیا ایم درمان درد دارد؟

انجام درمان کرایوتراپی با درد و سوزش همراه است اما این درد و سوزش با مصرف استروئید موضعی بالافاصله بعد از سرمادرمانی از بین می‌رود. گاهی ممکن است تورم و قرمزی نیز در محل درمان به وجود بیاید. اگر مدتی بعد از انجام سرمادرمانی، محل درمان ملتهب، دردناک و یا آلوده شد حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

بعد از کرایوتراپی چه باید کرد؟

اگر کرایو داخلی انجام می‌دهید ممکن است چند روز در بیمارستان بستری شوید. مراقبت‌های بعد از کرایوتراپی زیر نظر پزشک انجام می‌شود. اما به طور کلی نکته مهم درباره کرایوتراپی، عوض کردن پانسمان به طور مرتب جهت جلوگیری از عفونت است.کرایوتراپی چیست

هزینه کرایوتراپی چقدر است؟

تا اینجا توضیحاتی راجع به سوال “کرایوتراپی چیست” ارائه دادیم. حال سوال بسیاری از افراد هزینه این درمان می‌باشد.

سرمادرمانی را می‌توان برای انواع بیماری‌های پوستی استفاده کرد و هزینه آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

این عوامل شامل: میزان مهارت پزشک، ابزار‌های قابل استفاده، تفرفه‌های جدید پزشکی و کلینیکی که درمان در آنجا صورت می‌گیرد می‌باشد.
شما می‌تونید با مراجعه به پزشک متخصص پوست در کلینیک سبز این روش درمانی را بهترین شرایط و هزینه انجام دهید.

کرایوتراپی چند جلسه است؟

تعداد جلسات کرایوتراپی به عوامل مختلفی از جمله: شدت عارضه، روند بهبود، تشخیص پزشکی بستگی دارد و نمی‌توان تعداد جلسات معینی را برای آن معین کرد.

حرف آخر

ما در این مقابه به سوال کرایوتراپی چیست پاسخ دادیم و اطلاعاتی را درباره آن به شما دادیم. پیشنهاد میکنم برای انجام کرایوتراپی به یک پزشک متخصص با تجربه، مراجعه کنید.

در صورت نیاز برای انجام مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *