علت و درمان دندان قروچه (براکسیسم)

دندان قروچه (براکسیسم) یکی از مشکلاتی است که می‌تواند از دوران کودکی با فرد همراه باشد. گاهی برخی بیماری‌های جسمانی و روانی در بزرگسالی می‌توانند سبب بروز دندان قروچه در خواب و یا حتی بیداری شوند. دندان قروچه بر سلامت دندان تاثیر گذاشته و باعث خرابی آن‌ها می‌شود. عواملی همچون استرس و اضطراب نیز در این زمینه تاثیر می‌گذارند که باید مورد درمان قرار گیرند. از آن جا که این رفتار اغلب در خواب اتفاق می‌افتد، فرد از وجود دندان قروچه بی خبر است. با اطلاع از برخی نشانه‌ها می‌توانید به دندان قروچه (براکسیسم) خود در خواب پی ببرید و به دنبال درمان این نوع از بیماری های دهان باشید.

دندان قروچه

چگونه متوجه شویم که دندان قروچه داریم؟ | متخصص بیماری های دهان 

از آنجا که دندان قروچه (براکسیسم) معمولا در طول خواب رخ می‌دهد، اگر صبح‌ها با سردرد یا درد فک از خواب بیدار می‌شوید، احتمالا دندان قروچه شبانه دارید. این عارضه معمولا مشکل جدی برای زندگی فرد ایجاد نمی‌کند، ولی در موارد شدیدتر مشکلات جدی برای دندان‌ها مثل از بین بردن مینای دندان، افزایش حساسیت دندان‌ها، ترک خوردن دندان‌ها و حتی شکستگی دندان و فک ایجاد می‌کند. دندان قروچه در بعضی مواقع علائم دیگری مثل سردرد، دندان درد، لق شدن دندان‌ها، تحلیل لثه، درد گردن، بی خوابی، زخم یا درد در قسمت گونه، گوش درد، ایجاد صدا در هنگام باز و بسته کردن فک، حساسیت شدید دندان‌ها و دندانه دارشدن زبان را دارد.

مراقبت بعد از جراحی دندان

علت دندان قروچه یا براکسیسم چیست؟ | دکترعلی لطفی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

هرچند علت‌ دقیق دندان قروچه (براکسیسم) هنوز مشخص نشده است اما چند علت اصلی برای آن در نظر گرفته‌اند:

  • جفت نشدن درست دندان‌ها و تماس زودرس بین دندان‌های فک بالا و پایین.
  • اختلالات خواب مثل آپنه (وقفه) تنفسی که افراد در خواب، تنفس سختی دارند و خواب‌شان معمولا با خروپف شدید، حرف زدن در خواب و قروچه دندان‌ها همراه است.
  • فشارهای روانی و استرس که مشخصه آن‌ها ناخن جویدن و عصبی بودن است.
  • توجه: مصرف نوشابه‌های حاوی کافئین قهوه، شکلات، الکل زیاد، مصرف مواد مخدر، سیگار، برخی بیماری‌ها مثل پارکینسون و وجود کرمک در کودکان نیز می‌تواند از علل مداخله گر در بروز دندان قروچه (براکسیسم) باشد.
علت دندان قروچه

دندان قروچه چگونه درمان می شود؟ | بهترین دندانپزشک بیماری های دهان

برای درمان دندان قروچه، استرس و اضطراب و همچنین فشارهای روحی و روانی را کم کنید. بهترین روش برای خالی شدن از استرس و فشارهای روانی ورزش استبرای معاینه نزد یک متخصص دندانپزشک بروید و مشکل خود را با او در میان بگذارید. از محافظ شبانه دندان استفاده کنید. با تجویز دندانپزشک این محافظ را باید در هنگام خوابیدن در دهانتان بگذاریدمواد غذایی سالم استفاده کنید. به جای مصرف فست فود و یا نوشابه و غذاهای سرخ کردنی، مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنید. استفاده از دمنوش های گیاهی نیز برای کاهش استرس قبل از خواب و درمان دندان قروچه به شدت توصیه می شود. مصرف آدامس را ترک کنید، زیرا آدامس احتمال بروز دندان قروچه را بیشتر می کند.

علت دندان قروچه

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *