درمان کج درآمدن دندان دائمی کودک

درمان دندان کج

رشد بهم ریخته دندان های دائمی و کج در آمدن دندان دائمی کودک یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است اکثر کودکان با آن درگیر باشند. کج در آمدن دندان های دائمی نگرانی برخی از والدین بوده به طوری که به دنبال علت کج درآمدن دندان دائمی کودک هستند و البته که راه چاره آن ارتودنسی دندان توسط متخصص ارتودنسی است. لازم است بدانید که می‌توان با جلوگیری از کج در آمدن دندان، از هزینه ها و درمان های بیشتر و پیچیده تر در آینده پیشگیری کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما بگوییم آیا دندان کج درست می‌شود یا خیر و بررسی کینم که درمان کج درآمدن دندان دائمی کودک چیست؟

علت کج درآمدن دندان دائمی کودک چیست؟

یکی از شایعترین دلایلی که باعث کج در آمدن دندان‌های دائمی کودکان می‌شود عادت مکیدن نگشت است. همچنین قرار دادن پستانک در دهان کودکان از کودکی و به منظور آرام گرفتن کودک نیز یکی از دلایلی است که باعث عادت کودک به قراردادن پستانک در دهان شده و تا سنین رشد دندان‌های دائمی نیز ادامه می‌یابد. این عادت باعث می‌شود تا دندان دائمی به صورت بهم ریخته یا کج رشد کنند. عوامل دیگری که باعث کج در آمدن دندان دائمی کودک می‌شوند شامل گزینه‌های زیر هستند:

 • عوامل ژنتیکی
 • بلع اشتباه و رفلاکس
 • ورود آسیب یا ضربه به صورت کودک
 • تنفس از طریق دهان
 • زبان زدن به پشت دندان‌ها
 • زود خارج شدن یا دیر افتادن دندان شیری
 • عدم رشد دندان دائمی
درمان کج درآمدن دندان

درمان کج در آمدن دندان دائمی کودک چیست؟

در ابتدا با اقدام به ترک عادات نادرست کودک مثل متوقف کردن مکیدن انگشت و یا عادت به مراقبت و رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان می‌توان از کج در آمدن دندان دائمی کودک جلوگیری کرد. انجام چکاپ‌های مرتب و منظم و مراجعه به کلینیک دندانپزشکی کودکان و دندانپزشک متخصص کودکان می‌توان از بروز مشکلات احتمالی در آینده و به دنبال آن درمان‌های پیچیده‌ تر مانند جراحی فک و صورت یا ارتودنسی و یا کشیدن دندان شیری یا دائمی جلوگیری کرد. دندانپزشک متخصص کودک با بررسی عکس رادیوگرافی از دندان می‌تواند موقعیت قرارگیری دندان‌های دائمی را شناسایی کرده و با خارج کردن به موقع دندان شیری فضای مناسبی را برای رشد دندان دائمی ایجاد کند.

مقالات پیشنهادی:

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *