چگونه مسواک بزنیم؟ | بهترین زمان مسواک زدن چه موقع است؟

راهنمای مسواک زدن صحیح
اگر شما هم جز آن دسته از افراد هستید که از رعایت بهداشت دهان و دندان خود مطمئن هستید و مسواک زدن را به طور مداوم و مرتب انجام میدهید اما باز هم از پوسیدگی دندان شکایت دارید باید بگوییم این مقاله با توضیحاتی درباره روش صحیح مسواک زدن و بهترین زمان مسواک زدن مخصوص شماست. با آموزش صحیح مسواک زدن پوسیدگی دندان ها و به دنبال آن مراجعه به دندانپزشکی را به حداقل برسانید. در ادامه با آموزش مرحله به مرحله مسواک زدن، فواید مسواک زدن و همچنین انتخاب مسواک مناسب در میان انواع مسواک ها و همچنین پاسخ سوال چگونه مسواک بزنیم با ما همراه باشید.

چرا باید مسواک بزنیم؟

مسواک زدن در نظر اول شاید جز ابتدایی ترین و ساده ترین مورد در مجموعه رعایت بهداشت دهان و دندان باشد اما فراموش نکنیم که با انجام نادرست مسواک زدن و ندانستن اینکه چگونه مسواک بزنیم باعث پوسیدگی دندان های خود میشویم.
پلاک دندان لایه ای از ذرات و باکتری هایی است که در سطح دندان تشکیل میشود. موادی که بین دندان و لثه ها رسوب میکند شامل:

  • مواد غذایی استفاده شده در طول روز
  • مواد بزاق و موادی که در طی شبانه روز به علت تحلیل و تجزیه مواد غذایی توسط آنزیم و میکروب های درون دهان ایجاد میشوند و یا میکروب هایی که به طور طبیعی در محیط دهان وجود دارند.

هدف از مسواک زدن صحیح پاک کردن و از بین بردن کلیه مواد از سطوح دندان هاست. در صورت عدم استفاده از مسواک و یا مسواک زدن نادرست پلاک روی دندان ها تبدیل به جرم شده و باعث عفونت لثه و پوسیدگی دندان میشود. به همین جهت مسواک زدن صحیح و اینکه بدانیم چگونه مسواک بزنیم در کل امری مهم و ضروری در جهت رعایت بهداشت دهان و دندان هاست.

بهترین زمان مسواک زدن چه موقع است؟

بهترین زمان مسواک زدن آخر شب قبل از اینکه به خواب بروید و صبح قبل از صبحانه است. مسواک زدن آخر شب به علت اینکه در طول شب حین خواب فعالیت تخریبی باکتری های دهان افزایش میابد امری مهم است، همچنین مسواک زدن قبل از صبحانه نیز برای از بین بردن باکتری ها و از بین بردن بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دهان موثر است.

چه نوع مسواکی را انتخاب کنیم؟

راهنمای انتخاب مسواک مناسب :

در قدم اول باید برای انتخاب مسواک مناسب بسیار دقت کنید چرا که شیار های سالم، نرم و تمیز مسواک در جهت پاکسازی سطح دندان و بین لثه ها نقش اصلی را ایفا میکند. مسواک باید دارای سر کوچک و موهای متراکم باشد و اندازه موهای مسواک نیز ترکیبی از موهای بلند و کوتاه باشد تا به راحتی خم شود و بتواند زوایای مختلف لثه را پاکسازی کند. در این میان موضوع مهم دیگر تعویض به موقع مسواک در زمانی که موهای مسواک دچار تغییر شکل و از نظر کارکرد نیز مستهلک شده است. معمولا هر سه یا چهار ماه یکبار باید مسواک را تعویض کنید. دقت کنید که محل نگهداری مسواک باید در معرض جریان هوا و محیطی خشک باشد تا از رویش قارچ و باکتری در مسواک جلوگیری شود.

چرا نباید مسواک سفت بخریم؟

مسواک با موهای نرم به راحتی خم میشود و دندان ها را تمیز میکند و میتواند لثه را از زوایای مختلف نیز تمیز کند اما مسواک سفت باعث سایش دندان ها و التهاب لثه میشود و به مرور مینای دندان را از بین میبرد.

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟

برای تمیز کردن صحیح دندان ها فرقی نمیکند از کدام یک استفاده کنید، هر دو برای پاک سازی دندان ها مناسب هستند در اصل پاکسازی سطوح دندان و بین لثه مهم است.

چه نوع خمیر دندانی را انتخاب کنیم؟

در انتخاب خمیر دندان بهتر است که از نوع فلوراید دار آن استفاده کنید. این موضوع را میتوانید از نوشته روی خمیر دندان نیز مطلع شوید.

چگونه مسواک بزنیم؟

روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟

اینکه چگونه مسواک بزنیم و روش صحیح مسواک زدن چگونه است باید گفت این امر در کل به اندازه دفعات مسواک زدن اهمیت دارد و باید مطلع شوید که حین انجام آن تمامی سطوح دندانی باید به خوبی تمیز شوند. حداقل 2 دقیقه برای مسواک زدن باید زمان بگذارید تا تمامی سطوح داخلی و بیرونی سطح جونده دندان پاکسازی شود.

مراحل مسواک زدن:
  • ابتدا مسواک را مرطوب کرده و به اندازه یک نخود خمیر دندان روی مسواک بمالید و با زاویه 45 درجه مرز بین دندان و لثه را به آرامی به سمت لبه دندان و با حرکات جارویی تمیز کنید.
  • هنگام مسواک زدن ترتیبی را به طور منظم رعایت کنید تا همه دندان ها تمیز شوند.
  • فراموش نکنید تا روی زبان را نیز با مسواک تمیز کنید تا ذرات غذا و باکتری های چسبنده به زبان نیز پاکسازی شوند.
  • بعد از پاکسازی کامل دندان ها پس از کمی صبر دهان را با آب سرد شست و شو دهید.

از کشیدن نخ دندان غافل نشوید

از نخ دندان به اندازه مناسبی که نخ دندان را دور انگشتان هر دست بپیچید، جدا کنید به آرامی و همراهی انگشت شصت نخ را بین فاصله بین دو دندان و کمی زیر لثه برده و خارج کنید .

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *