بیماری سرطان دهان چیست؟ | متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

سرطان دهان به عنوان یک بیماری شایع شناخته شده و در رتبه ششمین نوع از سرطان ها قرار گرفته است. به طور کلی بیماری سرطان، نوعی رشد خارج از برنامه ریزی و غیر قابل کنترل یک بافت سلولی است. بیماری سرطان دهانی به عنوان یک چالش در رده بیماری های دهان در حال تشخیص و درمان است. قسمت‌های مختلفی از صورت که در سرطان دهانی درگیر هستن شامل: دندان ها، دو سوم زبان، بافت خطوط لب، ناحیه زیر زبان، سقف دهان و قسمت های حفره های دهانی هستند. در بیشتر مطالعات نشان داده شده است که منشا اصلی سرطان در قسمت بافت سطحی زبان است. در ادامه علت بیماری سرطان دهان را توسط بهترین متخصص بیماری های دهان، فک و صورت خواهیم گفت.

سرطان دهانی

علائم وجود سرطان در دهان چیست؟ | بهترین متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی متخصص آسیب شناسی بیماری های دهان فک و صورت

بیماری سرطان دهان در ابتدا به شکل لکه های سفید یا قرمز رنگ در دهان رو به رشد هستند. جا به جایی ناگهانی دندان و خونریزی غیر طبیعی طولانی مدت از زخم های دهان از علائم سرطان دهانی هستند. به دنبال این علائم سفت شدن ناحیه وسیعی از زبان، تغییرات در ظاهر لب و دهان، گوش درد و فک درد، تورم غدد لنفاوی و مشکل در بینایی جز علائم پیشرفته تر این بیماری هستند. در صورت مشاهده بیشتر از دو هفته باید سریعا به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید.

استوماتیت

عوامل ایجاد سرطان دهانی | بهترین متخصص سرطان دهان | دکتر علی لطفی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

بروز سرطان دهان در افراد سیگاری و الکلی بیشتر از سایر افراد است. به وجود آمدن زخم و ضایعات بدخیم دهان نیز از عوامل به وجود آمدن سرطان دهانی است. یکی دیگر از عوامل ایجاد سرطان دهانی، ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی است که به وسیله رفتارهای جنسی منتقل میشوند و قابل درمان هستند.

عامل ایجاد سرطان دهان

تشخیص زود هنگام سرطان در دهان | بهترین متخصص سرطان دهان | دکتر علی لطفی استاد دانشگاه شهید بهشتی

تشخیص به موقع سرطان دهان باعث جلوگیری از پیشرفت آن و کاهش میزان مرگ و میر میشود. با مشاهده کوچکترین عامل مشکوک سریعا به متخصص بیماری های دهان مراجعه کرده تا با انجام بیوپسی (نمونه برداری) و درمان از پیشرفت بیشتر آن جلوگیری کنید. در روند مشاهده تومور مشکوک تنها راه شناخت بررسی این نکته است که در آن سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. 

تشخیص به موقع سرطان
درمان سرطان دهان چیست؟ | بهترین متخصص بیماری های دهان | دکتر علی لطفی متخصص پاتولوژی دهان فک و صورت
در درجه اول برای درمان سرطان دهانی بهتر است چکاپ انجام شود و بعد از تشخیص وجود بیماری، مرحله پیگیری و درمان زخم یا تومور مشکوک را دنبال کنید. درمان سرطان دهانی مربوط به طیف گسترده ای از تخصص های مختلف است که با جراحی، اشعه، شیمی درمانی و تغذیه و نیز در برخی مواردی روانشناسی مراقبت از رفتار بیمار انجام می‌شود. اگر حجم و اندازه تومور موجود در دهان کوچک باشد با جراحی و برداشتن تومور بوسیله پرتو درمانی یا شیمی درمانی درمان میشود. اما اگر حجم توده وسیع تر باشد نیازمند تجهیزات و تکنیک های پیچیده تر برای از بین بردن توده است. با تشخیص به موقع و مراجعه به متخصص بیماری های دهان مراقب سلامتی دهان، صورت و فک خود باشید.
درمان سرطان دهانی
در کلینیک دندانپزشکی سبز توسط بهترین متخصص بیماری های دهان دکتر علی لطفی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی متخصص پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان فک و صورت معاینه و انواع بیماری ها و ضایعات دهان فک و صورت را به سرعت شناسایی و درمان کنید تا از مشکلات جدی تر در آینده پیشگیری کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *