بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد دارد؟

درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته

درمان عصب کشی دندان یا با اصطلاح صحیح و علمی درمان ریشه دندان، نوعی روش پزشکی برای از بین بردن درد شدید دندان و درمان دندان درد و همچنین از بین بردن التهاب در قسمت عصب دندان است. فرآیند عصب کشی دندان نوعی جراحی در قسمت داخلی و درقسمت ریشه دندان محسوب میشود که به افراد کمک میکند تا در زمانی که دچار دندان درد شدید هستند با انجام این درمان تخصصی، از درد رهایی یابند، اما با این حال ممکن است بعد از عصب کشی دندان، مجددا تجربه درد و عدم حس راحتی، تا مدت زمان بعد از انجام درمان نیز با آن ها همراه باشد.

در مواردی افراد به دنبال علت درد دندان بعد از عصب کشی بعد از چند ماه و یا درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته هستند. ما در این مقاله به بررسی علت درد بعد از عصب کشی دندان و راهکارهایی برای کاهش درد بعد از عصب کشی دندان میپردازیم. اگر شما هم جز افرادی هستید که اخیرا درمان عصب کشی دندان را انجام داده اید و یا قصد انجام عصب کشی دندان را دارید این مقاله برای راهنمایی شما در جهت درک بهتر از این درمان، مدیریت درد بعد از عصب کشی دندان و اینکه بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد دارد است. با ما همراه باشید.

بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد دارد

آیا درد بعد از عصب کشی دندان تجربه ای اجتناب ناپذیر است؟

همانطور که گفتیم فرآیند عصب کشی، نوعی جراحی جهت تخلیه پافت عفونی دندان محسوب میشود و طبیعتا بعد از اتمام این فرآیند دچار درد خواهید بود، اما اینکه میزان و شدت درد و همچنین مدت زمان احساس درد چقدر است متفاوت است و اینکه بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد دارد ممکن است در افراد مختلف فرق داشته باشد. درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته به طور کاملا ملموس و به عنوان یک نوع واکنش طبیعی بدن به حساب می آید که به نوعی در ساختار دندان تغییراتی ایجاد میکند که این تغییرات شامل پاکسازی و ضدعفونی کردن فضای داخلی دندان نسبت به عفونت است.

علت درد بعد از عصب کشی دندان چیست؟

فرآیند درمان عصب کشی دندان نشان دهنده انجام یک درمان تخصصی و عمیق برای دندان است که بعد از اتمام آن، تا چند روز احساس درد برای فرد امری طبیعی است. اما اینکه بعد از عصب کشی دندان فرد تا چند روز درد دارد ممکن است متفاوت باشد. در این میان نیز ممکن است عواملی تاثیرگذار در درد بعد از عصب کشی وجود داشته باشند که نمیتوان آن ها را نادیده گرفت. اینکه بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد دارد،  شامل عوامل تاثیرگذاری است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • تورم و التهاب : اطراف دندان عصب کشی شده ممکن است التهاب و تورمی وجود داشته باشد که در اطراف دندان فرد دچار احساس درد و اذیت شود.
 • سرد یا گرم شدن ناحیه عصب کشی شده : با مصرف غذاهای سرد یا گرم فرد دچار تغییرات دما و به دنبال آن احساس درد شود.
 • عفونت در دندان: ممکن است بعد از عصب کشی نیز دندان دچارعفونت شده و فرد دندان درد مجدد را احساس کند و در این هنگام ممکن است به دنبال علت درد دندان بعد از عصب کشی بعد از چند ماه و یا درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته به دندانپزشک متخصص درمان ریشه یا همان متخصص عصب کشی مراجعه کند.
علت درد دندان بعد از عصب کشی بعد از چند ماه

درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته

احساس درد بعد از عصب کشی دندان یک درد طبیعی است که ممکن است حساسیت و درد آن حداکثر در یک هفته یا بین 3 تا 5 روز طول بکشد و از بین برود. در این میان نیز ممکن است دندانپزشک داروی مسکن را جهت کاهش التهاب و کنترل درد بعد از عصب کشی دندان برای شما تجویز کند. اگر مدت زمان درد طولانی و یا احساس درد شدید تر شد باید سریعا به پزشک خود مراجعه کند تا وضعیت و شرایط دندان بررسی شود.

چگونگی مقابله با درد بعد از عصب کشی دندان

بعد از درمان ریشه دندان یا همان عصب کشی دندان، احساس درد و تورم طبیعی است. در این مرحله بااستفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک متخصص عصب کشی، میتوان درد و التهاب را کنترل کرد و کاهش داد، اما لازم است با رعایت نکات مراقبتی از ابتلا به عفونت بعد از عصب کشی و انجام درمان عصب کشی مجدد دندان جلوگیری کنید.

مراقبت های بعد از عصب کشی به منظور جلوگیری از درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته :

 • استفاده از کمپرس یخ
 • پرهیز از تحرک و ورزش
 • عدم استفاده از دخانیات
 • استراحت کافی
 • مصرف غذاهای نرم و عدم جویدن خوراکی های سفت

در صورت احساس درد غیر طبیعی و بیش از اندازه، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

علت درد دندان بعد از عصب کشی بعد از چند ماه

در شرایطی ممکن است فرد دچار درد دندان عصب کشی شده بعد از چند ماه شود، حتی با وجود درمان موفقیت آمیز نیز درد دندان مجددا عود کند. در برخی مواقع این شرایط ممکن است در زمانی رخ دهد که در درمان اولیه، عفونت به طور کامل از بین نرفته باشد و یا در شرایطی تغییراتی در ساختار دندان ایجاد شود که نیاز به عصب کشی مجدد دندان بعد از چند ماه شود.

بعد از عصب کشی دندان، مراقبت های گفته شده توسط دندانپزشک متخصص عصب کشی، نقش اساسی دارد و هرچه مراقبت های بعد از عصب کشی به طور اصولی و صحیح انجام شود، نیاز به درمان عصب کشی مجدد یا ری اندو کمتر خواهد بود و دیگر درد دندان عصب کشی شده بعد از یک هفته را تجربه نخواهید کرد.

چگونه مراقب دندان عصب کشی شده باشیم؟

یکی از مهمترین اقدامات بعد از عصب کشی دندان، مراقبت های اصولی و منظم از دندانِ تحت درمان قرار گرفته است، زیرا ممکن است ساختار دندان، به علت درمان ریشه دندان، کمی ضعیف تر شده باشد بنابراین مراقبت صحیح و اصولی از دندان عصب کشی شده میتواند طول عمر و ماندگاری آن را افزایش دهد. توصیه های زیر را در جهت مراقبت از دندان عصب کشی شده رعایت کنید :

 • چکاپ های دوره ای و منظم به دندانپزشک
 • رعایت بهداشت اصولی دندان ها و فضای دهان
 • کاهش مصرف مواد خوراکی شیرین و ترشی که ممکن است به ساختار دندان ها آسیب برسانند.

سوالات متداول

آیا درد بعد از عصب کشی دندان طبیعی است؟

بله، این مسئله نسبتا رایج است و تا یک هفته یعنی 3 تا 5 روز نیز ممکن است ادامه داشته باشد. برای کنترل درد میتوانید از مسکن های تجویز شده پزشک استفاده کنید.

چگونه میتوان درد بعد از عصب کشی را کاهش داد؟

درد بعد از عصب کشی به علت فرآیند درمان انجام شده یعنی خارج کردن بافت عفونی دندان، امری طبیعی است که میتوان با استفاده از مسکن آن را کنترل کرد. در صورتی که این درد طولانی مدت و شدید تر باشد حتما باید به دندانپزشک متخصص درمان ریشه مراجعه کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی: بعد از عصب کشی دندان تا چند روز درد دارد؟

درمان ریشه دندان یا همان عصب کشی یک درمان تخصصی برای از بین بردن درد شدید دندان و تخلیه بافت عفونی دندان است. درد بعد از عصب کشی دندان تا 5 روز طبیعی است اما اگر این درد بیشتر از یک هفته و با شدت بیشتر ادامه پیدا کرد حتما به متخصص درمان ریشه مراجعه کنید تا از ابتلای بیشتر به عفونت دندان و یا در نهایت از دست رفتن دندان جلوگیری شود.

با مراجعه حضوری به کلینیک دندانپزشکی سبز و مراجعه به متخصصین درمان ریشه دندان، درمان عصب کشی دندان و مراحل درمان خود را به صورت کاملا تخصصی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و استریل شده انجام دهید. جهت تعیین وقت ویزیت با بهترین متخصص عصب کشی در تهران و بهترین متخصص درمان ریشه در شرق تهران، با بخش پذیرش کلینیک سبز تماس حاصل فرمایید.در صورت نیاز به درمان ریشه دندان یا عصب کشی دندان و یا دیگر درمان های تخصصی انجام مشاوره در هر زمینه درمانی، می‌توانید فرم نوبت دهی را تکمیل کنید.
همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهد گرفت.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *