فرق لمینیت با کامپوزیت چیست؟

لمینیت و کامپوزیت

لمینیت و کامپوزیت یک درمان مناسب برای اصلاح طرح لبخند است. لمینیت و کامپوزیت برای افرادی که دندان هایشان زرد و لکه دار است و یا دارای فرم نامناسب و شکستگی است انتخاب مناسبی میباشد. در این درمان ها تمام مشکلات زیبایی و عیوب ظاهری دندان ها را به طور کامل پوشانده میشود و تصویر کاملی از یک لبخند جذاب برای شما فراهم میشود. علاوه بر این کامپوزیت و لمینیت دندان علاوه بر جنبه زیبایی جنبه درمانی نیز دارند. مثلاً در مواردی که دندان‌های شما به شدت لکه دار شده و یا دارای فاصله زیادی است، دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی با در نظر گرفتن فاکتور های متفاوت مثل انتخاب رنگ و هماهنگی آن با سایر موارد مورد نیاز در اصلاح طرح لبخند، درمان مناسب را برای شما انتخاب میکند.
سوالی که برای اکثرا افراد پیش می آید این است که لمینیت بهتر است یا کامپوزیت و یا اینکه فرق لمینیت با کامپوزیت چیست؟
هر دو درمان لمینیت و کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند و اصلاح نقص های دندانی مانند اصلاح رنگ و اصلاح فرم دندان ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی در ابتدا به معاینه دندان‌ها می‌پردازد و بسته به نوع عیوب ظاهری دندان مشخص می‌کند که کدام روش درمانی برای دندان‌های شما مناسب تر است. با دانستن تفاوت لمینیت و کامپوزیت و یا بلیچینگ می‌توانید گزینه مناسب درمان دندان‌های خود را انتخاب کنید. در ادامه فرق بین کامپوزیت و لمینیت و مزایا و معایب کدام را بررسی خواهیم کرد.

لمینیت و کامپوزیت چگونه انجام میشوند؟

قبل از انجام هر نوع درمان زیبایی در ابتدا باید سلامت دندان ها و لثه‌ها به طور کامل بررسی شود.

لمینت دندان چیست؟

به پوسته ای نازک سرامیکی میگویند که برای رفع نقایصی مانند لکه روی دندان ها، تغییر رنگ و از بین بردن فاصله بین دندان ها انجام شود.

لمینت دندان چگونه انجام میشود:

در ابتدا دندانپزشک متخصص زیبایی دندان ها را کمی تراش داده و آنها را جهت قالب گیری اولیه آماده میکند. سپس قالب ها به لابراتوار جهت ساخت وکس آپ اولیه ارسال میشود.

پس از گذشت 10 روز الی دو هفته لمینیت های ساخته شده از لابراتوار ارسال میشوند و دندانپزشک آنها را روی دندان بیمار امتحان میکند و بعد از تایید شدن اندازه فرم و رنگ، طی پروسه ای دقیق و با ظرافت لمینیت ها روی دندان ها با چسب مخصوص چسبانده میشود.

کامپوزیت دندان چیست؟

مواد کامپوزیتی به صورت خمیری بوده و همرنگ دندان‌ها است که یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان فرم داده میشود. برای تثبیت این مواد، دندانپزشک پس از فرم‌دهی بر روی دندان، آن را با نور آبی روی دندان سفت میکند.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می‌شود:

ابتدا سطح دندان کاملا تمیز شده و با با تراش سطحی برای قرارگیری مواد آماده سازی میشود.
کمی از مواد کامپوزیت با رنگ مورد نظر شما به صورت امتحانی بر روی دندان قرار داده می‌شود تا شما رنگ را بر روی دندانتان ببینید و تأیید کنید. معیار اصلی در انتخاب رنگ نظر و سلیقه شماست می‌توان از رنگ‌های طبیعی گرفته تا رنگ‌های بسیار سفید انتخاب کرد.
مواد قرار گرفته بر روی دندان به کمک نور آبی سفت می‌شود. برای ایجاد یک سطح درخشان و کاملاً صاف پالیش کامپوزیت بصورت کامل انجام می‌شود.

فرق بین لمینیت با کامپوزیت برای از بین بردن عیوب ظاهری دندان

  • ونیر کامپوزیت: برای اصلاحات و تغییرات کم دندان‌ها، رنگ دندان و از بین بردن فاصله دندان ها بصورت جزئی.
  • لمینیت: برای تغییرات و اصلاحات اساسی که دارای ماندگاری بالاست و تغییرات اساسی در اندازه، شکل، فاصله و رنگ دندان‌ها

تفاوت های بین کامپوزیت و لمینیت

فرق لمینیت با کامپوزیت از نظر مدت زمان انجام درمان

یکی از تفاوت‌های مهم لمینیت با کامپوزیت، زمان و طول درمان آن‌ها می‌باشد.

کامپوزیت: در ونیر کامپوزیت مدت زمان انجام درمان یک جلسه است. کامپوزیت روی دندان ها فرم داده می‌شود و اصلاح طرح لبخند صورت می‌گیرد.
لمینیت: در لمینیت چندین جلسه نیاز است. ابتدا دندان‌ها جهت قالبگیری آماده و سپس قالب‌ها به لابراتوار جهت ساخت لمینیت ارسال می‌شوند. حدود 2 هفته زمان لازم است تا لمینیت‌های مخصوص قالب دندان‌های شخص ساخته شوند. بعد از آماده شدن لمینیت ها و امتحان آن‌ها روی دندان‌ها در صورت مناسب بودن ظاهر و اندازه، روی دندان‌ها با چسب مخصوص لمینیت چسبانده می‌شوند.

  • فرق لمینیت با کامپوزیت از نظر طول عمر:

طول عمر کامپوزیت : بین 5 تا 7 سال است
طول عمر لمینیت : با مراقبت بیش از 12 سال

  • فرق لمینیت با کامپوزیت از نظر استحکام :

استحکام لمینیت نسبت به کامپوزیت ونیر بیشتر است. لمینیت‌ها با فرآیند ساخت در لابراتوار استحکام بسیار بالایی دارند و در برابر ضربه مقاوم هستند. کامپوزیت ها استحکام کمتری دارند و ممکن است با ضربه شکسته شوند. در لمینیت دندان بر خلاف کامپوزیت امکان تغییر شکل و فرم پس از نصب وجود ندارد.

  • قیمت لمینیت و کامپوزیت دندان

یکی از تفاوت‌های مهم لمینیت با کامپوزیت، قیمت آن ها می‌باشد. قیمت کامپوزیت نسبت به لمینیت کمتر است. در لمینیت اگر یکی از دندان ها دچار شکستگی و لب پر شدن شود، ترمیم آن هزینه بیشتری دارد.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *