تغییر رنگ لثه و راهکار های درمانی آن

تغییر رنگ لثه

تصور کنید فردی را می‌بینید که بهترین لباس را با برند روز دنیا به تن کرده و یا بهترین عطر را زده یا از بهترین لوازم زینتی استفاده کرده. حال تصور کنید این فرد در حال لبخند زدن است، به طوری که دندان و لثه هایش به طور کامل نمایش داده می‌شود، حال بیایید تصور کنیم این فرد وقتی با شما حرف زده و یا لبخند می‌زند یک دندان نداشته باشد و یا دهانش بوی بدی بدهد و یا لثه هایش رنگ و حالت عادی نداشته باشند، حال چه حسی به شما دست می‌دهد؟ آیا باز هم همان حسی را دارید که قبل از متوجه شدن مشکلات دهانی و دندانی او داشتید؟ با همین مثال کوچک می‌توان متوجه شد که درمان و رسیدگی به مشکلات جسمی به خصوص دندان و لثه ها  ضروری تر از هر چیز دیگری است. ما در این مقاله می‌خواهیم درباره لثه، تغییر رنگ لثه، علت تغییر رنگ آن و راه های درمان آن صحبت کنیم.

لثه چیست؟

لثه بافت محکمی است که روی استخوان فک قرار گرفته و از دندان ها و ریشه های آن محافظت می‌کند. لثه ها نیز مانند مو و پوست دارای ملانین هستند. رنگ طبیعی آن صورتی کمرنگ است ولی در بعضی افراد که پوست تیره دارند ممکن است کمی تیره تر باشد. اما به غیر از این هر گونه تغییر رنگ غیر طبیعی بوده و نیاز به رسیدگی و درمان دارد.

چرا رنگ لثه تغییر می کند ؟

دلایل این تغییر رنگ متقاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شود:

۱. مصرف دخانیات
۲. کم خونی
۳. محل و نحوه زندگی
۴. عدم رعایت بهداشت دندان و دهان
۵. مصرف بعضی از دارو‌ها
۶. نورخورشید
۷. تغییر ملانین‌ها

انواع تغییر رنگ لثه

لثه قهوه ای : افزایش ملانین ها باعث قهوه ای شدن لثه‌ها می‌شود. سیگار و نور خورشید یکی درگیر از دلایل این تغییر رنگ می‌باشد.

لثه های ملتهب و قرمز رنگ: تغییر رنگ لثه به رنگ قرمز نشان دهنده حساسیت دندان و عفونت لثه است. در این حالت خوردن و نوشیدن غذا های سرد و گرم برای فرد دردناک است.

لثه زرد و نارنجی: این تغییر رگ لثه ها نیز نشان دهنده وجود عفونت در لثه است. هنگام مواجهه با این مشکل حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

لثه های سفید رنگ: عفونت های قارچی و ویروسی باعث سفید شدن لثه ها شده و در مواردی ممکن است زخم هایی نیز روی لثه ایجاد شود.

لثه های خاکستری: علت اصلی این تغییر رنگ استرس و فشار عصبی بوده و باعث می‌شود لثه ها از صورتی کمرنگ به خاکستری تغییر رنگ دهند. البته عفونت لثه و کشیدن سیگار و یا سیستم ایمنی ضعیف بدن نیز در این مشکل موثر است.

سیاه شدن لثه
استرس و فشار روحی و یا ضعف سیستم ایمنی بدن موجب سیاه و خاکستری شدن رنگ لثه میشود.

راه های پیشگیری از تغییر رنگ لثه چیست؟

  • رعایت کامل و صحیح بهداشت دهان و دندان
  • استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه مناسب
  • استرس و اضطراب را از خود دور کنید.
  • داشتن برنامه غذایی مقوی و سالم
  • از مصرف زیاد شیرینی جات خودداری کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به همه چیز که درباره تغییر رنگ لثه ها پرداختیم. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که دچار این بیماری اند در سریعترین زمان ممکن به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. کلینیک تخصصی دندانپزشکی سبز یکی از کلینیک های برتر شرق تهران است که کلیه درمان های دندان و لثه و بیماری های دهان را با بهترین متخصصین انجام می‌دهد.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *