کمپرس سرد

کنترل و التیام کبودی، تورم و التهاب ناشی از جراحی باید به طور جدی مد نظر قرار داده شوند.

جهت از بین بردن ورم و التهاب ناشی از جراحی باید به مدت ۲۴ ساعت از کمپرس یخ در محل دقیق زخم استفاده شود.

خونریزی ناحیه بعد از جراحی

پس از انجام جراحی، گاز استریل بر روی محل جراحی قرار داده می شود. حتما صبر کنید تا خونریزی به طور کامل قطع شود و سپس آن را بردارید. قطع خونریزی به طور حدودی کمتر از ۴۵ دقیقه قطع می شود و سپس شروع به مصرف مواد غذایی بپردازید.

دهان را شستشو ندهید، تف نکنید.این کار سبب خونریزی و دردناک شدن جای زخم ها می شود. بلکه باید آن را به آرامی و با یک دستمال نرم از دهان خارج کرد.

با دست یا زبان محل زخم را دستکاری نکنید. ممکن است لخته خونه کنده شده و خونریزی شروع شود.

شروع به خوردن مواد غذایی بعد از جراحی

بعد از این که بی حسی دندان ها از بین رفت می توان کم کم شروع به خوردن مواد غذایی نرم کرد.

در ۷۲ ساعت اولیه بعد از جراحی، از نوشیدنی‌ها و غذاهای داغ و سفت و چسبنده خودداری کنید و تنها نوشیدنی سرد مصرف کنید. رژیم غذایی باید نرم، سبک و سرد باشد.

تا ۷۲ ساعت از نوشیدن مایعات به کمک نی خودداری شود. زیرا مکیدن سبب جلوگیری از ایجاد لخته های خونی می شود که بدن خود به خود برای جلوگیری از بروز عفونت تشکیل می دهد.

استفاده از خوراکی های سرد و نرم طی ۷۲ ساعت بعد از انجام ایمپلنت لازم است.

از دیگر مراقبت های ایمپلنت بعد از انجام آن نوشیدن مقادیر زیادی مایعات است.

بهترین مواد غذایی پس از جراحی

چند روز اول پس از جراحی ممکن است غذا خوردن سخت باشد. سعی کنید چیزهای مقوی و مغذی بخورید که بهبودی سریعتر حاصل شود.

بهترین مواد غذایی که بعد از جراحی می توان استفاده کرد:

 • آب سرد
 • پوره سیب زمینی
 • شیر سرد
 • میلک شیک
 • آبمیوه طبیعی و بدون قند
 • یخ در بهشت
 • انواع بستنی
 • ماست
 • ژله
 • دوغ بدون گاز سرد
 • دسر های ژله ای و نرم

مصرف دارو پس از جراحی

برای بهبودی بهتر و سریعتر بعد از جراحی، باید به نکات و دستورات مراقبتی مهمی توجه شود. به این نکته توجه کنید که این نکات کلی هستند و دندانپزشک بر اساس وضعیت خاص هر شخص ممکن است دستورالعمل های اختصاصی تری به بیمار بدهد.

در طول مراقبت های بعد از جراحی ممکن است در خصوص داروها سوالاتی داشته باشید. به این نکته توجه کنید که داروها باید مستقیما توسط دندانپزشک تجویز شده یا توصیه شده باشند. بنابراین نباید به صورت سرخود دارو مصرف کرد.
به طور کلی پس از جراحی ایمپلنت، دندانپزشک شما ممکن است به شما بگوید برخی داروها را مصرف کنید که معمولا از این گروه ها هستند:

مسکن: پس از کاشت ایمپلنت ممکن است درد و تورم دندان پیش آید. برای کاهش درد می توانید از داروهای تزریقی یا خوراکی مانند کترولاک، نوافن، ژلوفن و سایر مسکن های دیگر استفاده کنید. با این حال، قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ضد التهاب: دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که داروهای ضد التهابی تزریقی یا خوراکی مانند دگزامتازون را مصرف کنید تا به کاهش تورم کمک کنند.

آنتی بیوتیک: دندانپزشک ممکن است پیشنهاد کند که از داروهای آنتی بیوتیک مانند آموکسی سیلین، کلیندامایسین یا … استفاده کنید تا عفونت را کنترل کنید.

در صورتی که بدن بیمار نسبت به داروهای تجویزی واکنش نشان دهد، باید موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارد.

به هر حال، مصرف هر گونه دارو بعد از جراحی ایمپلنت باید با مشورت و توصیه دندانپزشک صورت گیرد.

مصرف الکل و سیگار پس از جراحی

از جمله موارد مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت عدم استعمال سیگار، دخانیات و الکل میباشد.

در صورت عادت داشتن به کشیدن سیگار و دخانیات و الکل این عادت را تا ۱ هفته بعد از انجام جراحی باید کنار گذاشت.

مصرف سیگار بعد از جراحی ایمپلنت علاوه بر خطر بروز عفونت باعث افزایش درد بعد از جراحی میشود و با توجه به اثر انقباضی سیگار و الکل که بر روی عروق داخل دهان دارد، باعث کاهش خون رسانی اطراف ایمپلنت میشود که به دنبال آن جوش خوردن موفق ایمپلنت به استخوان و لثه اطراف آن کاهش میابد و احتمال عدم موفقیت درمان ایمپلنت افزایش می یابد.

رعایت بهداشت دهان پس از جراحی

بهداشت دهان و دندان باید با دقت رعایت شود.

حفظ بهداشت و تمیزی دهان برای جلوگیری از عفونت و کمک به بهبودی سریعتر بافتها لازم است.

تا ۲۴ ساعت بعد از انجام جراحی برای تمیز کردن دندان ها از مسواک استفاده نشود.

پس از ۲۴ ساعت ابتدا مسواک بزنید، سپس دهان خود را با آب نمک رقیق و گرم شستشو دهید و سپس دهان‌شویه کلرهگزیدین را به مدت ۳۰ ثانیه داخل دهان غرغره کنید. به‌مدت نیم ساعت نوشیدنی یا غذا میل نکنید.

در هنگام مسواک زدن، مراقب باشید که به بخیه ها آسیب نزنید و تا زمان کشیدن بخیه ها روی ناحیه جراحی را مسواک نکنید و تنها با دهانشویه شستشو دهید.

در صورت استفاده از دهانشویه به این نکته توجه کنید که دهانشویه میبایست فاقد الکل باشد و تا نیم ساعت بعد از شستشوی دهان با آن، نباید چیزی بخورید تا کاملا اثر کند.

جهت تمیز کردن مابین دندان ها استفاده از خلال دندان و اجسام نوک تیز ممنوع است.

بعد از کشیدن بخیه ها باید تمام نواحی دهان را با مسواک و دهانشویه تمیز کرد.

نحوه خوابیدن پس از جراحی

یکی دیگر از نکات کلیدی در رابطه با مراقبت های جراحی های داخل دهان، درست خوابیدن است. در زمان خوابیدن از بالشتی تقریبا بلند استفاده نمایید. باید هنگام خواب بالشت شما طوری قرار گیرد که زیر سر شما بلندتر باشد تا در ناحیه جراحی ایمپلنت خون جمع نشود و متورم‌تر نشود.

نکته قابل تامل درباره مراقبت های جراحی دهان استراحت کردن به میزان کافی و لازم است.

رژیم غذایی پس از جراحی ایمپلنت

هفته اول: در هفته اول بعد از جراحی ایمپلنت، باید از غذاهای نرم و پوره‌ای استفاده کنید. مثلاً سوپ، پوره مرغ، پوره سبزیجات و غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد ندارند. باید از مصرف غذاهای سفت و سخت خودداری کنید.

هفته‌های دوم تا چهارم: در این مرحله، شما می‌توانید غذاهای نرم و پوره‌ای را همچنان مصرف کنید و از این به بعد می‌توانید به آرامی غذاهای بیشتری مثل ماهی، مرغ، برنج، ماکارونی و تخم مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

هفته‌های پنجم و ششم: در این مرحله، می‌توانید به آرامی به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، با این وجود، باید باز هم از مصرف غذاهای سفت و سخت و چسپنده خودداری کنید.

دهانشویه پس از جراحی

۲۴ ساعت پس از جراحی با آب نمک رقیق (نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم) دهان خود را شستشو دهید. این کار را حداقل پنج بار در روز باید انجام بدهید به خصوص پس از خوردن غذا.

همچنین استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین به مدت تنها یک هفته روزی ۲ بار (صبح و شب) الزامی است.

درد و تورم و کبودی پس از جراحی

تورم و کبودی بعد از جراحی بدلیل برشی است که ایجاد شده و ارتباطی به عفونت ندارد و کاملا طبیعی است. بهترین راه حل برای درمان التهاب لثه بعد از جراحی استفاده از کمپرس یخ بر روی صورت در ۲۴ ساعت اولیه پس از جراحی است.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم ۳ روز بعد از جراحی برای کاهش درد، تورم و التهاب توصیه می‌شود.

کمپرس گرم در ۴۸ ساعت اولیه پس از جراحی باعث میشود میزان خونریزی دچار تشدید شود و باید از روز سوم از آن استفاده کرد.

فعالیت ورزشی بعد از جراحی

دقت داشته باشید پس از انجام جراحی به هیچ عنوان شما مجوز انجام ورزش‌های سنگین را ندارید. شما نباید برای مدت زمان حداقل یک ماه اجسام سنگین وزن را جا به جا کنید. البته قابل ذکر است که ورزش‌های سبک نیز به مدت دو روز ممنوع است.

زمان مناسب برای کشیدن بخیه

اگر از بخیه های قابل جذب برای شما استفاده نشده است، ۳ هفته بعد از جراحی برای خارج کردن بخیه ها مراجعه کنید.

دوره نقاهت پس از جراحی ایمپلنت

طول مدت دوره نقاهت بستگی به شرایط هر بیمار دارد چون وضعیت دهان، تعداد ایمپلنتها و محل کاشت آنها، سن و وضعیت سلامت عمومی همگی بر طول دوره بهبودی پس از کاشت ایمپلنت تاثیر می گذارند. به طور کلی میتوان گفت ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا استخوان کاملا رشد کرده و به ایمپلنت جوش بخورد و آماده اتصال روکش دندان شود.

به منظور کنترل و مراقبت ناحیه جراحی و ایمپلنت، ویزیت های دوره ای برای شما در نظر گرفته شده است. انجام این معاینات دوره‌ای به شما در بهره‌گیری کامل از نتایج درمانی کمک می‌کند.

استفاده از پروتز متحرک

در صورتی که پروتز متحرک خود را استفاده می‌کنید، بعد از جراحی، تا شش هفته از استفاده آن خودداری کنید.