بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان چیست؟ اهمیت به سلامت کلی دهان و نگهداری از دندان کودکان، از سنین رویش دندان های شیری تا زمان رشد دندان های دائمی، از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان پوسیدگی دندان شیری یا به اصطلاح، خراب شدن دندان شیری، باعث عفونت لثه و ایجاد درد برای کودکان می شود.

دلایل عفونت لثه در کودکان، علاوه بر پوسیدگی ناشی از عدم رعایت بهداشت صحیح، ممکن است علت های متعدد دیگری هم داشته باشد، مثل: عادات غذایی ناسالم و یا ژنتیک.

یکی از اساسی ترین اقدامات در جهت از بین بردن عفونت لثه در کودکان، استفاده از آنتی بیوتیک است. در این مقاله به بررسی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان و همچنین نکات مهم درباره پیشگیری از عفونت لثه در کودکان و سلامت لثه کودکان خواهیم پرداخت. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید…

آشنایی با عفونت لثه در کودکان

قبل از معرفی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان، بهتر است کمی با عفونت لثه کودکان آشنا شوید. بیماری لثه و به وجود آمدن عفونت در لثه کودکان نکته ای است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. عفونت عارضه ای است که نیازمند توجه، کنترل و مراقبت تا زمان از بین رفتن کامل است، زیرا ممکن است به بافت نرم دهان که نگهدارنده دندان است آسیب وارد کرده و موجب از دست رفتن دندان و یا ابتلا به دیگر بیماری های دهانی شود.

تجمع باکتری در اطراف دندان و لثه، از طریق عواملی مثل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم رسیدگی به سلامت فضای داخل دهان، مصرف مواد غذایی ناسالم استفاده از مواد قندی، و در برخی موارد ژنتیکی به وجود بیاید.

عواملی که باعث ایجاد عفونت لثه در کودکان می شوند

برای انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان، باید عوامل به وجود آورنده عفونت لثه را شناخت.

 • باقی ماندن مواد غذایی میان دندان ها و لثه
 • مصرف مواد غذایی ناسالم
 • ابتلا به بیماری های خود ایمنی
 • به وجود آمدن تغییرات هورمونی هنگام بلوغ
 • تنفس دهانی که ممکن است باعث خشکی دهان و لثه ها شود
 • دندان قروچه یا براکسیسم در کودکان
 • استفاده از داروهای خاص
 • عوامل ژنتیکی
 • مصرف بیش از اندازه مواد قندی
 • عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان

نشانه ها و علائم عفونت لثه در کودکان چه مواردی هستند؟

در این بخش از مقاله “بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان”، به بررسی نشانه‌های عفونت لثه می‌پردازیم. نشانه های بروز عفونت لثه در کودکان بسته به میزان و شدت عفونت متفاوت هستند و هریک ممکن است مربوط به عادات رفتاری و ویژگی های فردی باشند، اما به طور کلی علائم زیر نشان دهنده عفونت لثه در کودکان هستند:

 • حساسیت لثه ها نسبت به تغییر دمای سرد یا گرم
 • تغییر رنگ لثه ها
 • تورم و التهاب در لثه، قرمزی لثه
 • خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن یا حتی در زمان خوردن غذا
 • بوی نامطبوع دهان
 • بروز علائمی در سلامت عمومی بدن مثل : تب خستگی، بیحالی و..

اهمیت بهداشت دهانی در پیشگیری از عفونت لثه در کودکان

یکی از نکات حیاتی برای جلوگیری از عفونت لثه در کودکان، رعایت بهداشت دهانی و رعایت صحیح نکات مراقبتی از دهان و لثه است. عفونت لثه در کودکان عارضه ای است که اگر نادیده گرفته شود و یا درمان به موقعی برای آن انجام نشود، ممکن است دهان، دندان و سلامت کودک را با مشکلات جدی تری در آینده رو به رو کند. در این میان نکاتی وجود دارند که با انجام آن ها می توان از بروز عفونت لثه در کودکان جلوگیری کرد. این نکات شامل موارد زیر می شوند :

 • آموزش بهداشت دهانی صحیح: چگونگی مسواک زدن صحیح و شست و شوی منظم بعد از مصرف شیرینی جات یا هر نوع ماده غذایی که موجب حفظ سلامت دهان و دندان و عدم آسیب به لثه ها می شود.
 • کاهش مصرف مواد ناسالم و شیرینی و شکلات
 • آموزش نحوه صحیح مراقبت از لثه و دندان کودکان به والدین

در ادامه مقاله، بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان را معرفی خواهیم کرد.

معرفی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

استفاده از داروهای آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان، موجب می شود تا میزان عفونت کنترل شده و از افزایش آن و آسیب به دیگر نواحی لثه و یا دندان های دیگر، جلوگیری شود. چند نمونه از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان به شرح زیر هستند:

 • آموکسیسیلین : این نوع آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان مناسب هستند و می تواند از عفونت های باکتریایی در لثه جلوگیری کنند.
 • کلیندامایسین : با تجویز پزشک، این نوع آنتی بیوتیک  برای درمان عفونت لثه در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مترونیدازول : این نوع آنتی بیوتیک نیازمند تجویز دقیق پزشک است و برای عفونت های باکتریایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهم هنگام استفاده از بهترین آنتی بیوتیک برای عفوت لثه کودکان این است که نباید به صورت خودسرانه مصرف شوند، استفاده از هر نوع آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان، باید توسط دندانپزشک بعد از بررسی میزان عفونت تجویز شود. والدین نیز در صورت مشاهده هرگونه علائمی از عفونت لثه در کودکان، حتما به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده تا بهترین درمان با استفاده از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان در سریع ترین زمان مصرف شود.

5 نکته مهم برای انتخاب و استفاده صحیح از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

 1. مشاوره با پزشک: تشخیص عفونت لثه در کودکان و بررسی میزان عفونت وارد شده، اولین گام مهمی است که در ابتدا و به محض مشاهده نشانه های عفونت لثه در کودکان باید انجام شود. دندانپزشک کودکان بعد از بررسی وضعیت دندان ها و لثه کودک می تواند میزان شدت عفونت بسنجد  و نسبت به آن بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان را تجویز کند.
 2. اجرای دقیق دستور العمل های دندانپزشک: توجه داشته باشید دوره مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان مهم است و باید طبق دستور پزشک زمان مصرف، مقدار و مدت زمان استفاده از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان رعایت شود.
 3. اتمام دوره استفاده از آنتی بیوتیک برای رفع عفونت لثه کودکان: اگر نشانه های عفونت لثه در کودکان کاهش پیدا کرده است، ادامه دادن مصرف آنتی بیوتیک، باید طبق زمان مقرر شده توسط پزشک باشد و در زمانِ معین شده نیز قطع شود، زیرا قطع کردن زود هنگام آنتی بیوتیک قبل از دوره معین شده، موجب بازگشت عفونت و یا مقاومت بدن در برابر اثرات آنتی بیوتیک خواهد شد.
 4. بروز علائم خاص بعد از استفاده از آنتی بیوتیک برای برطرف کردن عفونت لثه در کودکان: در صورت بروز علائمی مثل خارش، حساسیت، تب و افزایش درد، مسئله را به پزشک خود اطلاع دهید.
 5. جلوگیری از مصرف بیش از اندازه آنتی بیوتیک ها: مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها منجر به ایجاد مشکلات و آسیب به سلامتی و مقاومت دارویی می شود.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

تاثیرات جانبی آنتی بیوتیک ها و راهکارهای مقابله با آنها در کودکان

استفاده از بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان باعث جلوگیری از انتشار عفونت و همچنین باعث از بین بردن عفونت لثه در کودکان می شوند، اما این دارو نیز مثل بقیه داروها، دارای اثرات جانبی است که چند نمونه از رایج ترین عوارض مصرف آنتی بیوتیک در کودکان و در مقابل جلوگیری از عوارض آنتی بیونیک را می گوییم:

 1. به وجود آمدن حساسیت و آلرژی بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها: ممکن است این علائم شامل تورم و قرمزی و یا خارش باشند. در مقابل باید طبق دستورات پزشک عمل کرده و هنگام مشاهده هر گونه عارضه و علائم آلرژیک، به پزشک کودک مراجعه کنید.
 2. ایجاد اختلالات گوارشی: بروز علائم گوارشی بعد از استفاده از آنتی بیوتیک برای عفونت لثه شایع بوده که شامل: اختلالات معده، تهوع، استفراغ یا اسهال است. در مقابل بهتر است همراه با غذا مصرف شوند تا از عوارض و اختلالات احتمالی جلوگیری شود.
 3. ایجاد اختلال روی سیستم ایمنی بدن: مصرف آنتی بیوتیک به صورت دوره ای ممکن است باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی شود. در مقابل با استراحت و مصرف غذاهای سالم می توانید سیستم ایمنی کودک خود را تقویت کرده و باعث بازگشت قوای بدنی کودک شوید.

نتیجه گیری: توصیه های مراقبتی جهت حفظ سلامت لثه و دهان کودک

پس از شناختن بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان لازم است بدانید مراقبت از لثه در کودکان امر مهمی است و اقدامات به موقع و صحیح در این راستا، تاثیرات مثبتی را در طولانی مدت، برای سلامت دهان و دندان کودک دارد.

 1. در گام اول، تشویق به تمیز نگه داشتن دهان از طریق آموزش جامع و با حوصله برای رعایت بهداشت صحیح به کودک و همچنین آموزش دیدن صحیح والدین در این راستا، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 2. کنترل مصرف شیرینی و شکلات می تواند از تجمع باکتری ها جلوگیری کرده و مانع ایجاد عفونت لثه شود.
 3. مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند کمک موثری در راستای پیشگیری از ایجاد عفونت در لثه، پوسیدگی دندان و یا هر نوع بیماری و آسیب دهانی باشد.
 4. تغذیه صحیح و رژیم غذایی سالم: مصرف میوه، سبزیجات و محصولات لبنی که جز برنامه غذایی سالم هستند، لازم است که در برنامه غذایی کودکان قرار گیرند.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

سخن پایانی: بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان

در این مقاله به طور کامل موضوع “بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان” را بررسی کردیم. سلامت دهان، دندان و لثه کودکان از دوران کودکی و از زمان رویش دندان شیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا سلامت و نگهداری از دندان های شیری موجب رشد صحیح و سلامت دندان های دائمی خواهد شد. اهمیت شناسایی و درمان زود هنگام هرگونه بیماری و عفونت در لثه کودکان، باعث پیشگیری از مشکلات جدی تر برای سلامت کودک در آینده خواهد شد. نحوه رعایت بهداشت صحیح دهان، دندان و لثه را به کودکان خود آموزش دهید و بروز هرگونه علائم، عفونت یا بیماری در لثه را جدی بگیرید.

فراموش نکنید قبل از انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه کودکان، حتما باید با دندانپزشک متخصص مشورت کنید.

با مراجعه حضوری به کلینیک دندانپزشکی سبز در شرق تهران در نارمک و مراجعه به بخش دندانپزشکی کودکان و دندانپزشک متخصص کودکان، می توانید تمامی درمان های تخصصی دندان های کودکتان را  توسط متدهای درمانی خاص و با روش درمان های بازی محور، با استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته دندانپزشکی، در محیطی امن و  استریل انجام دهید و مراحل درمان را به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای پیگیری کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *