جراحی افزایش طول تاج دندان

جراحی تاج دندان

جراحی افزایش طول تاج دندان یکی از درمان های عادی و معمول است و زمانی به کار میرود که قسمت بیرونی دندان فضایی برای نمایان کردن تاج نداشته باشد. در این نوع جراحی ترمیمی مقداری از بافت اضافه لثه برداشته می‌شود و استخوان زیر آن نیز به عقب برده می‌شود تا قسمت بیشتری از دندان مشخص شود. اندازه استاندارد تاج دندان نسبت به لثه یکی از شاخصه های اصلی برای نگهداری هرچه بهتر بهداشت دهان و دندان ها است و به این منظور عمل جراحی افزایش طول تاج به منظور ترمیم و برای حفظ و سلامت دندان و حفظ بافت لثه و همچنین برای اصلاح خط لبخند هنگام لبخند زدن انجام می‌شود. در ادامه نحوه جراحی افزایش طول تاج در بهترین دندانپزشکی شرق تهران را برای شما توضیح خواهیم داد.

جراحی افزایش طول تاج به دلایل زیر انجام میشود | بهترین دندانپزشکی تهرانپارس

در جراحی افزایش طول تاج دندان که برای سلامت دندان های پوسیده شده زیر لثه‌ انجام می‌شود، میتواند دندان را در برابر لق شدن و از دست دادن حفظ کرد و قسمت سالم دندان را از زیر لثه خارج کرد. جراحی افزایش طول دندان با اهداف درمانی و زیبایی زیر انجام می‌شود:

 • ترمیم دندان های آسیب دیده که بر اثر تخریب بافت لثه یا بیماری های لثه به دندان وارد شده و اگر دندان شکسته شده باشد نیز این عمل برای ترمیم انجام می‌شود.
 • زیبایی خط لبخند که برای عمل و خارج کردن قسمت اضافی بافت لثه انجام می‌شود و باعث حفظ بهتر بهداشت دهان و دندان و سهولت در رعایت است. بافت اضافی لثه علاوه بر اینکه دندان را کوتاه تر نشان می‌دهد، باعث ایجاد عفونت در لثه نیز می‌شود. علاوه بر این جلوه زیباتری را در خط لبخند فرد ایجاد می‌کند.
 • روکش دندان که در این مواقع بعد از افزایش طول تاج دندان یک فضا را بین استخوان فک و دندان ایجاد می‌کند، با روکش گذاری ، بافت لثه و استخوان آسیب نخواهد دید.

چگونگی انجام جراحی افزایش طول تاج دندان | با کیفیت ترین دندانپزشکی نارمک

در این عمل بعد از انجام معاینات و مشاوره با دندانپزشک متخصص معالج، ناحیه جراحی با استفاده از بی حسی های موضعی سر میشود و بعد از آن با ایجاد شکاف بر روی لثه و برداشتن مقداری از لثه به استخوان اصلی دسترسی ایجاد می‌شود. این عمل گاه بسته به نوع درمان، ترمیم، روکش یا زیبایی انجام می‌شود که مقدار برداشتن لثه به این اهداف بستگی دارد. بعد از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان، مقدار اولیه لثه به جای خود برگردانده و بخیه زده می‌شود. بعد از جراحی دندانپزشک معالج با تجویز داروهای آنتی بیوتیک و دهانشویه حاوی کلرهگزیدین، به ترمیم زودتر لثه کمک میکند. بعد از ترمیم ناحیه مورد نظر برای روکش گذاری آماده میشود.

نکات مهم بعد از جراحی افزایش طول تاج | ارزان ترین دندانپزشکی تهرانپارس

بعد از انجام جراحی و از بین رفتن بی حسی احساس درد طبیعی است که می‌توانید با تجویز مسکن هایی که توسط دندانپزشک معالج برای شما انجام می‌شود درد را کنترل کنید.

 • از خوردن غذاهای داغ و سفت بعد از جراحی بپرهیزید.
 • با گذاشتن کمپرس یخ بر روی ناحیه مورد نظر به تسکین و بهبود آن کمک کنید.
 • ناحیه جراحی شده را توسط دهان شویه تجویز شده پزشک شست شو دهید.
 • از مسواک زدن بر روی ناحیه جراحی شده بپرهیزید.
 • مقداری خونریزی در قسمت جراحی شده طبیعی است.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *