ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت ؟!

ارتودنسی یا کامپوزیت

آیا دندان های کج را میشود کامپوزیت کرد؟
ارتودنسی بهتر است یا لمینیت؟
فواصل بین دندان ها را با ارتودنسی ببندیم یا کامپوزیت؟
ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت؟!

این موارد جزء سوالات شایعی است که معمولا برای افرادی که قصد اصلاح طرح لبخند خود را دارند و میخواهند در سریعترین زمان ممکن دندان های خود را زیبا و یکدست کنند، پیش می آید.

حال اینکه کدام درمان برای شما بهتر است و کدام درمان را انجام دهید کاملا به دندان های شما و شرایط بهم ریختگی دندان ها بستگی دارد. در ادامه شما را راهنمایی میکنیم که کدام درمان برای شما مناسب تر است؟

ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت ؟!

هر دو درمان ارتودنسی و کامپوزیت برای اصلاح عیوب ظاهری دندان‌ها و اصلاح لبخند استفاده می‌شوند، اما عملکرد هر کدام متفاوت است. دندان‌های بهم ریخته، دندان‌های روی هم قرار گرفته، دندان‌های جلو‌زده و یا فک عقب رفته یا کج اختلالاتی هستند که فقط با درمان ارتودنسی قابل حل می‌باشند.

اما در شرایطی که دندان‌ها مرتب در جای مناسب خود قرار گرفته‌اند و هیچگونه شلوغی و یا بهم ریختگی دندان وجود ندارد ولی ظاه، رنگ و یا فرم نامناسبی دارند، با درمان‌هایی مثل کامپوزیت، لمینیت و یا بلیچینگ قابل حل هستند.

اما در این میان، اینکه کدام درمان مناسب شرایط دندان و فک شماست تنها توسط دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی قابل تشخیص و ارزیابی است.

برخی افراد با هدف انجام کامپوزیت به جای ارتودنسی به دنداپزشک مراجعه می‌کنند. اما باید توجه داشته باشند که انجام درمان غیر اصولی و نامناسب تنها باعث بدتر شدن شرایط دندان‌ها، پوسیدگی و از دست رفتن دندان می‌شود.

اصول درمان ارتودنسی به گونه‌ای است که با تجهیزات خاص مثل سیم، براکت، کش یا اورینگ ارتودنسی و یا پلاک‌های شفاف در ارتودنسی نامرئی، باعث جابه جایی دندان‌ها و قرار گرفتن ریشه دندان در جای مناسب خود می‌شود

در درمان ونیر کامپوزیت نیز ماده‌ای خمیری شکل برای اصلاح فرم، رنگ و اندازه دندان روی دندان با قلم‌های مخصوص فرم داده می‌شود.

با هر دو روش می‌توان لبخندی زیبا ساخت اما باید توجه داشت که کدام درمان مناسب شرایط دندانی شماست.

ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت

ارتودنسی به جای کامپوزیت

بهترین درمان برای بهم ریختگی دندان‌ها و شرایطی که دندان‌ها روی هم قرار گرفته‌اند و یا فاصله بیش از حالت معمولی دارند، درمان ارتودنسی دندان است.

منظم بودن دندان‌ها باعث می‌شود تا هنگام غذا خوردن نیرویی که به دندان‌ها و لثه وارد می‌شود نیروی یکسان باشد تا دندان‌ها دچار شکستگی یا التهاب لثه نشوند، زیرا قرار گرفتن دندان در جای نامناسب باعث فشار به ریشه دندان شده و به گوارش بدن نیز آسیب می‌رساند. دندان‌های مرتب باعث سهولت در رعایت بهداشت دهان و پوسیدگی کمتر می‌شود.

کامپوزیت به جای ارتودنسی

کامپوزیت دندان درمانی است که باعث بهبود شکل ظاهری دندان‌ها شده و بدرنگی و فرم نادرست دندان را اصلاح می‌کند. در درمان کامپوزیت، دندان آسیبی نمی‌بیند و نیاز به  کوچک شدن دندان هم نیست.

یکی دیگر از مزایای کامپوزیت این است که قیمت کامپوزیت دندان نسبت به هزینه ارتودنسی دندان کمتر و مناسب‌تر است. اصلی‌ترین هدف کامپوزیت دندان، اصلاح بدرنگی و همچنین اصلاح فرم جزئی دندان هاست، علاوه بر این با کمک کامپوزیت دندان می‌توان دندان‌های شکسته را ترمیم کرد.

در مواردی که دندان‌ها دچار بهم ریختگی باشند و به عبارتی دندان‌ها روی هم قرار گرفته باشند نمی‌توان از کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کرد. انجام این عمل می‌تواند باعث پوسیدگی دندان، درمان ریشه و یا در نهایت از دست رفتن دندان باشد.

در شرایطی دیگر، دندان‌ها دچار فاصله جزئی هستند که این مورد جز موارد شایعی می‌باشد. در این زمان می‌توان از کامپوزیت برای بستن فواصل دندانی استفاده کرد و به عبارتی دیاستم دندان را از بین برد. اگر دندان‌های شما مرتب هستند ولی ممکن است بدرنگ باشند و یا دندان های زرد رنگ داشته باشید، می‌توانید با استفاده از بلیچینگ دندان که هیچ آسیبی به دندان‌ها نمی‌رساند، دندان‌های خود را سفید کنید

درمان کجی دندان بدون ارتودنسی تنها با تشخیص دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی قابل انجام است که بعد از بررسی به شما میگوید که آیا می‌توان از درمان کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کرد یا خیر.

ارتودنسی بهتره یا کامپوزیت

کامپوزیت مناسب چه درمان‌هایی است:

 •  ترمیم دندان‌هایی که بر اثر پوسیدگی از بین رفته‌اند.
 • اصلاح تاج و فرم دندان
 • اصلاح بدرنگی و تغییر رنگ دندان‌ها

ارتودنسی مناسب چه اختلالات دهان و دندانی است:

 • مرتب کردن دندان‌های بهم ریخته و شلوغ
 • اصلاح و درمان دندان‌های نهفته
 • بستن فاصله بین دندان‌ها
 • اصلاح اختلالات فکی و انحراف فک
 • اصلاح انواع ناهنجاری‌های دندان

انجام هر دو درمان ارتودنسی و کامپوزیت با همدیگر

در اغلب موارد بهترین شرایط این است که اگر دندان‌های نامرتبی دارید باید در ابتدا دوره درمان ارتودنسی خود را کامل کرده و بعد انجام کامپوزیت زیبایی را برای تغییر رنگ و زیباتر شدن فرم دندان‌ها شروع کنید، زیرا در اینصورت دندان‌های صاف و یکدست همراه با رنگ مناسب و بی‌عیب و نقصی خواهید داشت.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *