علت سیاه شدن دندان کودک: 6 دلیل مهم

علت سیاه شدن دندان کودک

دندان های سالم  به رنگ طبیعی هستند که نشانه دهنده سلامت آنهاست، اما اختلال سیاه شدن دندان اتفاقی است که ممکن است در بیشتر کودکان رخ داده و والدین را بابت این موضوع نگران کند. تماشای سیاه شدن دندان کودک اتفاقی است که اضطراب والدین را بابت موضوعات مختلفی که ممکن است سلامت کودک را به خطر بی اندازد افزایش میدهد و نیاز است که درک بیشتری نسبت به مشکل پیش آمده و راهکارهای لازم داشته باشند.

در این مقاله به بررسی علت سیاه شدن دندان کودک و راهکارهای لازم جهت درمان آن خواهیم پرداخت در ادامه این مقاله با ما همراه باشید…

علت سیاه شدن دندان کودک : راهنمایی برای والدین

دیدن تغییر رنگ دندان اطفال اتفاق ناخوشایندی برای والدین است که به دنبال علت سیاه شدن دندان دائمی کودکان به دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کرده و اقدامات لازم را جهت درمان سیاه شدن دندان کودک انجام میدهند. در ادامه به بررسی دلیل و راهکارهای درمانی آن خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

 1. تغذیه نادرست : سبک زندگی و رژیم غذایی کودک یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در علت سیاه شدن دندان کودک هستند. مصرف بیش از اندازه مواد غذایی شیرین و قندی در کنار نوشیدنی های گازدار و اسیدی و همچنین مواد خوراکی بدون ارزش غذایی میتوانند به مرور زمان دلیل سیاه شدن دندان کودکان شوند.
 2. شیشه شیر : یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث تغییر رنگ و بروز پوسیدگی دندان شود مصرف بیش از حد و شب هنگام شیشه شیر است که منجر به سیاه شدن و پوسیدگی دندان ها می شود.
 3. فلوراید: مصرف بیش از اندازه فلوراید نیز میتواند یک علت سیاه شدن دندان کودک باشد.
 4. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان : عدم آموزش صحیح از سوی والدین و یا عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان کودک بعد از مصرف هر نوع ماده غذایی منجر به ایجاد لکه های سیاه و بروز پوسیدگی دندان میشود .
 5. آسیب و ضربه : هرگونه آسیب و ضربه ای به دندان میتواند باعث شکستن دندان شده و آن را تغییر رنگ دهد. وجود هر پوسیدگی در دندان نیز میتواند علت سیاه شدن دندان دائمی کودکان شود.
 6. ژنتیک و وراثت : این مورد نیز می تواند یک علت سیاه شدن دندان اطفال باشد که نیاز است بعد از بررسی پزشک متخصص کودکان اقدامات لازم جهت درمان سیاه شدن دندان کودک انجام شود.

پیشگیری از سیاه شدن دندان در کودک

حفظ سلامت دندان کودک اهمیت بالایی دارد و پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک نیاز به مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندانی منظم دارد که شما را از اقدامات پرهزینه و زمان بر جهت درمان تغییر رنگ دندان کودک آسوده خواهد کرد.

حفظ سلامت دندان‌های کودکان از اهمیت بسزایی برخوردار است و پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک نیز نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد. والدین می‌توانند با رعایت مراقبت‌های بهداشت دهانی منظم و ایجاد عادات سالم، به سلامت دندان‌های کودکان خود کمک کنند.

 • مسواک زدن و تمیز کردن لثه ها و دندان های کودک: مراقبت و تمیز کردن دندان های کودک از سنین کمتر باید به شکل اصولی و مرتب انجام شود. تاثیر مراقبت کردن از دندان های کودک در طولانی مدت می تواند والدین را نسبت به انجام درمان های پیچیده و درمان سیاه شدن دندان کودک مصون بدارد.

  رژیم غذایی مناسب و سالم: تغذیه سالم که شامل مواد غذایی دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد می تواند به سلامت دندان های کودکان شما کمک کند.

 • مراجعه مرتب به دندانپزشک کودکان و چکاب های ماهانه برای پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک و یا اقدامات درمانی به موقع جهت درمان سیاه شدن دندان کودکان و یا پیشگیری از بروز هرگونه بیماری و اختلال دهانی میتواند از بروز مشکلات بسیاری پیشگیری کند.

علت سیاه شدن دندان کودک

درمان سیاه شدن دندان کودک

در ابتدا باید توجه داشته باشید که چکاب های دندانپزشکی کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا تشخیص به موقع هرگونه پوسیدگی دندان در مرحله اولیه برطرف شده و همچنین میتوان اقدامات لازم را برای پیشگیری از پوسیدگی دندانی انجام داد.

سیاه شدن دندان ها همانطور که گفتیم میتواند علت های متفاوتی داشته باشد که هنگام مراجعه به دندانپزشک کودکان میتوان اقدامات لازم، مثل ترمیم دندان کودک، پر کردن دندان کودک، فلوراید تراپی دندان کودکان، فیشور سیلانت و … را برای درمان سیاه شدن دندان کودک انجام داد.

سوالات متداول

آیا میتوان از سیاه شدن دندان کودک پیشگیری کرد؟

بله، با انجام اقدامات لازم در جهت رعایت بهداشت صحیح دندان و دهان، مصرف غذاهای سالم و رعایت رژیم غذایی متناسب و همچنین مهم تر از همه، مراجعات منظم جهت چکاب های دندانپزشکی میتوان از سیاه شدن دندان کودکان جلوگیری کرد.

آیا اقداماتی در جهت درمان سیاه شدن دندان کودک وجود دارد؟

بله، بسته به میزان سیاه شدن دندان، میتوان با اقدامات درمانی متفاوت، ترمیم مناسب را انجام داد. در صورت پیشرفت میزان تغییر رنگ دندان، درمان های پیچیده تر انجام میشود.

آیا رعایت بهداشت منظم در جهت پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک اهمیت دارد؟

بله، رعایت بهداشت منظم، مسواک زدن و شست و شوی مرتب دندان ها، مراجعات منظم و دوره ای به دندانپزشکی نقش مهمی در پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک دارد.

نتیجه گیری و جمع بندی

در نتیجه تمامی اقدامات، اولویت با رعایت بهداشت صحیح دندان ها و توجه به سلامت آن ها در تمامی دوره ها از دوره رویش دندان شیری تا رشد دندان دائمی است. مراقبت از دندان ها و مراجعه منظم به دندانپزشکی کودکان، کاهش مصرف غذاهایی قندی و رعایت رژیم غذایی سالم، از بروز مشکلات بسیاری مثل بروز عفونت دندان، سیاه شدن دندان کودک و دیگر بیماری ها و مشکلات دندانی جلوگیری میکند.با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی سبز و ویزیت با دندانپزشک کودکان میتوانید تمامی اقدامات لازم در جهت درمان های تخصصی دندانپزشکی کودکان را به صورت کاملا تخصصی و پیشرفته و با استفاده از تجهیزات استریل شده در محیطی امن و مفرح برای کودکان، با استفاده از روش های درمای بازی محور و هدایت رفتاری انجام دهید.

جهت تعیین وقت ویزیت با بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران با پذیرش کلینیک دندانپزشکی سبز تماس بگیرید یا فرم نوبت دهی را تکمیل کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *