آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟

آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید

دندان‌ها یکی که از مهم‌ترین اعضای بدن ما می‌باشند که بدون آن‌ها غذا خوردن، حرف زدن و… تا حد بسیار زیادی برای ما سخت می‌شود. به ‌همین دلیل است که درمان‌های مربوط به این دندان‌ها، درمان‌های تخصصی هستند که باید حتماً جدی گرفته شوند. یکی از پرطرف‌دارترین و پر استفاده ترین درمان‌های مربوط به دهان و دندان، ارتودنسی می‌باشد. ارتودنسی درمانی است که طی آن برای مرتب‌تر کردن دندان‌ها و همچنین برطرف کردن برخی ناهنجاری‌های فکی از روش‌های گوناگونی بهره گرفته می‌شود.

ما در ادامه این مقاله قصد داریم برای شما بگوییم که آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟، آیا ارتودنسی و دندان عقل با یکدیگر ارتباطی دارند؟ آیا این ارتباط مخرب است؟ به‌ طور کلی، دندان عقل دندان پردردسری است و به ‌همین دلیل است که هنگام ارتودنسی باید شرایط آن بررسی شود. اگر به‌ دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارتودنسی و ارتباط آن با دندان عقل هستید، با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

ارتباط ارتودنسی و دندان عقل

قبل‌ از پاسخ به سوال « آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟» اجازه دهید برای شما بگوییم که آیا این دندان تاثیری روی به ‌هم ‌ریختگی دندان‌ها دارد یا نه؟ تقریباً می‌توان گفت همه ما تصور منفی راجع‌ به دندان عقل داریم. اکثر ما فکر می‌کنیم هنگامی‌ که دندان عقل رشد می‌کند با اعمال فشار بر دندان‌های دیگر، جا را تنگ می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود تا نظم و ترتیب دندان‌ها به هم بریزد.

اما این ادعا، ادعای چندان درستی نیست. شاید این دندان تاثیری روی فشار وارده بر دندان‌ها داشته باشد، اما این فشار آن ‌قدر نیست که ترتیب دندان‌ها را به‌ هم بریزد.

فاکتورها و عوامل متنوع دیگری وجود دارند که می‌توانند تاثیر مخربی روی ترتیب دندان‌های شما داشته باشند و باعث شود تا این ترتیب بهم بریزد. هیچ ‌گونه قطعیتی برای تاثیر مخرب دندان عقل روی ترتیب دندان‌ها وجود ندارد، اما خب در بسیاری از موارد، دندان عقل می‌تواند برای سلامت دهان و دندان‌ها مضر باشد.

ممکن است حتی در برخی موارد متخصصی که قرار است خدمات ارتودنسی را ارئه کند، تشخیص دهد که برای بهبود شرایط دندان‌ها، دندان عقل باید بیرون آورده شود. پس به ‌طور کلی، با توجه به شرایط دهان و دندان‌های هر بیمار، تشخیص داده می‌شود که آیا دندان عقل مخرب است یا نه.

آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟

بعد از صحبت راجع به ارتودنسی و ارتباط آن با دندان عقل‌، اجازه دهید به این سوال پاسخ دهیم که « آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟»

خیر، پاسخ به این سوال منفی است. هر فردی باید با توجه به شرایط دندان‌هایش و توصیه‌ی پزشکش تصمیم بگیرد که آیا نیاز دارد تا دندان عقل را بیرون بیاورد یا خیر. پس به‌ طور کلی، شما امکان این را دارید که از خدمات ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل نیز بهره ببرید.

اجازه دهید کمی دقیق‌تر شویم؛ دندان عقل آخرین دندانی است که می‌روید. در برخی افراد، ممکن است به واسطه کوچک بودن فضای فک، این دندان امکان رشد کامل را نداشته باشد و به ‌صورت نهفته یا نیمه نهفته رشد کند. در این شرایط است که ممکن است به واسطه فاکتورهایی مثل عدم شستشوی درست یا پنهان شدن دندان زیر لثه، مشکلات گوناگون به وجود بیاید.

قاعدتاً این مشکلات مخرب هستند و می‌توانند سلامت دندان‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهند. در این شرایط پزشک متخصص به شما پیشنهاد می‌کند که برای جلوگیری از هر گونه مشکلی، دندان عقل خودتان را بکشید. حتی در این وضعیت نیز ممکن است که دلیل اصلی کشیدن این دندان، سلامت دندان‌های شما باشد نه تأثیر مخرب آن روی ارتودنسی.

پس به ‌طور کلی با یک جمع‌بندی، می‌توان گفت که در برخی موارد، ممکن است که پزشک متخصصی قصد دارد ارتودنسی را برای شما انجام دهد، تشخیص دهد که بهترین و عاقلانه‌ترین کار برای شما کشیدن دندان عقل قبل ‌از شروع ارتودنسی یا در حین ارتودنسی است. در این شرایط، بهتر است که حتماً شما به تشخیص پزشک خود توجه کنید.

ارتباط ارتودنسی و دندان عقلنکاتی که بهتر است در رابطه با کشیدن دندان عقل در ارتودنسی بدانید

پیشتر برای شما گفتیم که می‌توانید از خدمات ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل بهره ببرید؛ اما این موضوع در شرایطی امکان‌پذیر است که پزشک شما تشخیص دهد. علاوه ‌بر این نکته مهم، برای شما گفتیم که آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید یا خیر؟ حال می‌خواهیم برای شما به ‌طور کلی نکاتی را بازگو کنیم که با توجه به این نکات، شما می‌توانید اطلاعات خود در رابطه با ارتباط میان ارتودنسی با دندان عقل را گسترده‌تر کنید. بیایید با یکدیگر این موارد را مورد بررسی قرار دهیم.

پزشکان در زمینه کشیدن یا نکشیدن این دندان قبل از ارتودنسی، اتفاق نظر ندارند!

شاید این نکته کمی عجیب باشد، اما صددرصد دندانپزشکان متخصص، روی کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی اتفاق نظر ندارند. برخی از متخصصین معتقدند که قبل‌ از شروع روند درمان و تحت هر شرایطی، دندان عقل باید بیرون آورده شود. اما برخی دیگر می‌گویند که دندان عقل تا زمانی ‌که هیچ مشکلی را در دهان ایجاد نکند، باید سر جای خودش باقی بماند.

در کنار کسب اطلاعات راجع ‌به ارتباط میان ارتودنسی و دندان عقل، اجازه دهید برای شما بگوییم که دلایل متفاوتی وجود دارند که ممکن است باعث شوند قبل‌ از ارتودنسی پزشک شما تشخیص دهد که باید از خدمات کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی بهره ببرید.

برای مثال کوچک بودن فک شما، برخی بیماری‌های مربوط به لثه، وجود التهاب در اطراف دندان عقل، خرابی این دندان، ایجاد کیست‌های عفونی و …. جزو آن دسته از فاکتورهایی هستند که می‌توانند باعث شوند که شما مجبور شوید قبل ‌از ارتودنسی دندان عقل خود را بکشید.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقلدر اکثر مواقع دندان‌های عقل با مشکلاتی همراه هستند

پیشتر برای پاسخ به این سوال که « آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟» برای شما گفتیم که هیچ‌ گونه الزامی در این زمینه وجود ندارد؛ اما متاسفانه در بیشتر موارد، دندان عقل دردسرساز است و مشکلات زیادی را برای سلامت دهان و دندان به وجود می‌آورد. برای مثال تحلیل رفتن ریشه دندان‌های آسیاب شما، شلوغی بیش ‌از حد دندان‌ها، التهاب لثه، ایجاد کیست‌های دردناک، خرابی دندان‌های آسیاب و … جزو آن دسته از فاکتورهایی هستند که می‌توانند به‌ عنوان مشکلاتی که دندان عقل برای افراد به وجود می‌آورند شناخته شوند.

درست است که در اکثر موارد این مشکلات، مشکلات شایعی هستند، اما این موضوع به این معنی نیست که همه افرادی که دندان عقل دارند به این مشکلات دچار خواهند شد. به‌ طور کلی در صورتی ‌که دندان عقل شما سالم و سلامت است، نیاز به هیچ ‌گونه اقدامی ندارید و حتی ممکن است پزشک متخصص به شما بگوید که نیازی به کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی نیست و می‌توانید با وجود همین دندان در دهان خود روند ارتودنسی را پیش ببرید.

در برخی موارد، بهترین اقدام موکول کردن تصمیم نهایی به انتهای درمان است

در بسیاری از موارد، جواب دادن به این سوال که « آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟» باید به تعویق بیفتد. طبق اطلاعات موجود، بهتر است که در صورتی ‌که دندان عقل مشکلی ندارد، روند ارتودنسی آغاز شود. در انتها، اگر پزشک تشخیص دهد که هنوز دندان‌های شما دچار مقداری شلوغی هستند، ممکن است که پیشنهاد کند دندان عقل خود را بکشید تا جا برای دندان‌های دیگر شما باز شود.

پس در برخی موارد، ممکن است که شما در ابتدا نیاز داشته باشید تا دندان عقل را سر جای خودش نگه دارید و روند تصمیم‌ گیری برای کشیدن دندان را به انتهای درمان موکول کنید. با این کار می‌توانید تصمیم عاقلانه‌تری بگیرید.

با همه این تفاسیر کشیدن، دندان عقل برای ارتودنسی مزایایی دارد

درست است که طبق اطلاعات موجود، در برخی موارد بهتر است که شما دندان عقل را سر جایش نگه دارید و نیاز به کشیدن آن نداشته باشید، اما از تاثیرات مثبت و مزایای کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی، ما می‌توانیم به پایین آمدن شانس ایجاد پوسیدگی دندان عقبی شما و عفونت اشاره کنیم.

بعد از ارتودنسی، ممکن است که شما برای شستشوی دندان‌های عقبی خود کمی دچار مشکل شوید. در این شرایط است که قاعدتاً با بیرون آوردن یکی از این دندان‌ها که از قضا همان دندان عقل است، روند شستشو دندان هم برای شما آسان‌تر خواهد میشود و شما می‌توانید جلوی پوسیدگی و عفونت را تا حد بسیار زیادی بگیرید.

برای ارتودنسی در سنین پایین، روند رشد دندان عقل باید بررسی شود

اگر قرار است ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل پیش برود، و شما می‌خواهید که روند مرتب کردن دندان‌ها در سنین کودکی انجام دهید، باید حتماً بعد از درمان روند رشد دندان عقل بررسی شود. هنگامی ‌که ارتودنسی در دوران کودکی صورت می‌گیرد، هنوز دندان عقل رشد نکرده است.

اگر بعد از پایان یافتن ارتودنسی رشد دندان عقل شروع شود، ممکن است که مشکلات زیادی در دهان فرد مورد نظر به وجود بیاید. برای جلوگیری از این شرایط، بهتر است که حتماً روند رشد دندان عقل بررسی شود تا در صورت مشاهده هر گونه تأثیر مخرب، این دندان کشیده شود.

ارتودنسی در سنین پایینچه زمان بعد از کشیدن دندان عقل، ارتودنسی شروع می‌شود؟

حال که شما پاسخ سؤال « آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟» را دانستید، اجازه دهید که صحبت را کمی تخصصی‌‌تر کنیم. در صورتی ‌که پزشک شما تشخیص دهد که قبل ‌از ارتودنسی دندان عقل خود را بکشید، باید حتماً یک بازه زمانی را برای نقاهت شما در نظر بگیرد. اگر قرار باشد از خدمات ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل بهره ببرید، که از همان جلسه‌ی اول ممکن است که روند ارتودنسی دندان‌های شما شروع شود.

اما اگر قرار باشد که شما دندان عقل خود را قبل‌ از ارتودنسی بکشید، در مرحله اولیه باید تصمیم به کشیدن دندان عقل هم از طرف شما به‌ عنوان بیمار و هم از طرف پزشک، نهایی شود. هنگامی ‌که شما تصمیم خود را نهایی کردید، دندان عقل مورد نظر شما کشیده می‌شود و اقدامات درمانی لازم صورت می‌گیرد.

اگر دندان شما نهفته باشد، ممکن است که شما نیاز به جراحی داشته باشید و بعد از جراحی بخیه‌هایی روی لثه شما ایجاد شود. معمولاً پزشکان ترجیح می‌دهند تا بعد از کشیدن دندان عقل، شما مدت زمانی را استراحت کنید تا هم جای دندان عقل کشیده شده شما بهبود پیدا کند و هم فک و لثه شما التهابی نداشته باشند.

معمولاً مدت زمان تعیین ‌شده برای دوران نقاهت شما توسط پزشک متغیر می‌باشد و به فاکتورها و عوامل گوناگونی وابسته است. هر چه شرایط دندان شما وخیم‌تر باشد، ممکن است که شما نیاز داشته باشید مدت زمان بیشتری را برای شروع روند ارتودنسی منتظر بمانید.

آیا کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی دردناک است؟

‌‌‌آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید؟ اگر پاسخ پزشکان برای سوال مطرح ‌شده مثبت باشد، شما باید هرچه سریع‌تر روند کشیدن دندان خود را آغاز کنید تا در ادامه بتوانید روند ارتودنسی را سریع‌تر پیش ببرید. در بسیاری از موارد، شاید بسیاری از شما دلتان نخواهد تا دندان‌ عقل خود را بکشید و ممکن است دلایل شما برای این کار نیز تا حد زیادی منطقی باشند.

بسیاری از ما فوبیای دندانپزشکی داریم و ممکن است که اصلاً نتوانیم کشیدن دندان‌هایمان را تحمل کنیم، در این شرایط است که استفاده از این خدمات ممکن است که برای ما به یک معضل بزرگ تبدیل شود. به این نکته توجه داشته باشید که مهم نیست شما چقدر ترس از کشیدن دندان عقل دارید، در صورتی ‌که پزشک تشخیص دهد دندان عقل شما باید بیرون آورده شود، نگه‌داشتن آن قطعاً به ضرر شما خواهد بود.

عدم توجه به تشخیص پزشک می‌تواند مشکلات زیادی مثل پوسیدگی دندان‌های اطراف دندان عقل، ایجاد کیست‌ها، تورم، عفونت و … را به وجود بیاورد که تمامی این‌ موارد بسیار دردناک‌تر از کشیدن دندان عقل می‌باشند. پس در صورتی‌ که پزشک شما تشخیص داد که دندان عقل شما باید بیرون آورده شود، سعی کنید ترس را کنار بگذارید.

بد نیست که قبل ‌از شروع روند درمان با پزشک در رابطه با ترس خود صحبت کنید. از او بخواهید تا با اطلاعاتش به شما کمک کند استرس خود را کنترل کنید. به‌ طور کلی، به واسطه استفاده از انواع متفاوت بی‌حسی‌ها، روند کشیدن دندان عقل دردناک نخواهد بود. تنها ممکن است که بعد از کشیدن دندان عقل و پریدن تاثیر داروها، شما کمی درد را حس کنید که این درد‌ها می‌توانند با مسکن‌ به طور کامل ساکت شوند.

آیا کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی دردناک است؟برای استفاده از خدمات کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی، به چه فاکتورهایی توجه داشته باشیم؟

اگر قصد دارید تا از خدمات کشیدن دندان عقل برای ارتودنسی بهره ببرید، بهتر است که حتماً به توصیه پزشک خود توجه داشته باشید. در برخی موارد پزشک متخصص خودش می‌تواند روند بیرون کشیدن دندان عقل را پیش ببرد؛ در این شرایط بهتر است که کشیدن دندان را به پزشک خود بسپارید. در برخی موارد، ممکن است که پزشک شما به هر دلیلی از شما بخواهد تا به سراغ دندانپزشک دیگری برای کشیدن دندان بروید.

در این شرایط بهتر است که حتماً شما با تحقیق و جستجو بهترین دندانپزشک را پیدا کنید تا بتوانید به ‌صورت کاملاً تخصصی و در بهترین شرایط ممکن، دندان عقل خود را بیرون بیاورید. در این وضعیت است که می‌توانید با خیال راحت دندان خود را بکشید و روند ارتودنسی دندان‌های خود و مرتب کردن آن‌ها را شروع کنید.

بهتر است که سعی کنید در همان جلسه اول و هنگامی‌ که برای ارتودنسی به پزشک مراجعه می‌کنید، از او بپرسید که آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید، یا می‌توان این دندان‌ را نگه‌ داشت؟ در این شرایط است که پزشک با بررسی دندان‌های شما پاسخ متناسب با شرایط شما را ارائه می‌دهد و از آن به بعد با توجه به تشخیص پزشک، شما می‌توانید روند درمان را شروع کنید.

البته عاقلانه‌ترین کار این است که شما به صورت دوره‌ای، شرایط دندان‌های خودتان را بررسی کنید تا در صورت وجود مشکل، آن را برطرف سازید. با این کار، استفاده از خدماتی مانند ارتودنسی، برای شما راحت‌تر خواهد بود.

خدمات کشیدن دندان عقل برای ارتودنسیجمع‌بندی

ما در این محتوا سعی کردیم به ‌طور کامل برای شما بگوییم که آیا برای ارتودنسی باید دندان عقل را کشید یا خیر، می‌توان آن را نگه ‌داشت. تقریباً همه‌ی شما با خواندن مطالبی که در این محتوا آورده شد، متوجه شد که روند کشیدن یا نگه ‌داشتن دندان عقل قبل ‌از ارتودنسی چگونه است و شما باید با توجه به چه فاکتورهایی از خدماتی که در این زمینه ارائه می‌شود بهره ببرید.

به‌ طور کلی اگر بخواهیم یک جمع‌بندی نهایی در رابطه با ارتباط دندان عقل با ارتودنسی داشته باشیم، باید به شما بگوییم که در بسیاری از موارد دندان عقل و ارتودنسی با یکدیگر ارتباطی ندارند اما ممکن است بهتر باشد که شما برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، دندان عقل خود را بکشید.

حتماً به این نکته توجه داشته باشید که گوش دادن به حرف پزشک معالج خود در رابطه با نگه‌ داشتن یا کشیدن دندان عقل، به نفع شماست. پس بهتر است که به این پیشنهادات توجه داشته باشید تا در ادامه بتوانید راحت‌تر روند درمان خودتان را پیش ببرید.

پیشتر نیز به این نکته اشاره کردیم که در بسیاری از موارد، ممکن است که پزشکان نظر یکسانی در رابطه با کشیدن یا نگه‌ داشتن دندان عقل نداشته باشند. در این شرایط است که شما شما می‌توانید در صورت نیاز، نظر چند متخصص متفاوت را بپرسید تا در نهایت متخصصی را برای درمان انتخاب کنید که منطقی‌ترین درمان را برای شما در نظر گرفته است.

اگر شما هم قصد انجام ارتودنسی دندان خود با تجهیزات پیشرفته و تحت نظر بهترین متخصصین را دارید، با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *