پلاسماجت بینی روشی برای فرم دهی و كوچک كردن بينی

پلاسما جت بینی

امروزه یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی جهت فرم دهی بینی یا کوچک کردن بینی است. اما ممکن است هزینه‌های بالای جراحی بینی و یا عوارض بعد ازعمل بینی یا حتی ترس افراد از جراحی مانع از انجام اینکار شود. در این میان روش‌های جایگزین دیگری مانند پلاسماجت بینی برای افرادی که به دنبال کوچک کردن بینی بدون جراحی هستند، وجود دارد.

این درمان یکی از روش‌های جدید برای فرم دهی و کوچک کردن بینی است. در این روش نه از بخیه خبری هست و نه از دوران نقاهت طولانی مدت. این درمان بوسیله دستگاه مخصوص و توسط پزشک متخصص پوست انجام می‌شود. یک نکته مهم درباره پلاسماجت بینی، مسأله ماندگاری آن است که باعث می‌شود افراد اقدام به کوچک کردن بینی با این روش کنند. در ادامه توضیحات بیشتری راجع به این درمان خواهیم داد.

پلاسماجت بینی

پلاسماجت چیست؟

پلاسما نوعی گاز یونیزه شده است که حرارت بالایی دارد و‌ رسانا می‌باشد. دستگاه پلاسما دارای قلمی نوک تیز است که با انرژی و دمای بالا به سطح پوست تابانده و ناحیه مورد نظر در سطح پوست با فاصله‌های کوتاه از هم و به صورت نقطه‌ای سوزانده می‌شود. در این حالت لایه‌ای از پوست از حالت جامد به حالت گاز تبدیل می‌شود که فرآیند تصعید اتفاق می‌افتد و پوست در ناحیه مورد نظر جمع می‌شود.

پلاسما در پزشکی کاربرد‌های بسیاری دارد که برای بهبود زخم، از بین بردن چین و چروک، از بین بردن جای جوش و رفع افتادگی‌های اطراف چشم  مورد استفاده قرار میگیرد.

پلاسماجت بینی چیست؟

پلاسماجت بینی نوعی روش کاربردی در عمل زیبایی بینی است که بدون نیاز به جراحی به فرم دهی بینی می‌پردازد. هنگام تابش پلاسماجت به سطح پوست بینی، عمل کلاژن‌سازی در لایه زیرین پوست و ناحیه مورد نظر فعال می‌شود. همچنین سلول‌های پوست جهت فعالیت فیبروبلاست‌ها تحریک می‌شوند. علاوه بر کلاژن‌سازی هم آسیب‌های پوستی بهبود پیدا می‌کند و هم انقباض پوست به منظور فرم دهی و کوچک شدن بینی صورت می‌گیرد. در این درمان که فرآیندی برای لیفت بینی است نوک تیز قلم دستگاه تماسی با پوست ندارد و در فاصله ای نزدیک به پوست اشعه به سطح پوست برخورد و سوراخ‌های نقطه‌ای را روی پوست ایجاد می‌کند. پلاسماجت بینی گوشتی برای افرادی که دارای بینی گوشتی هستند انجام می‌شود. این روش فرم دهی بینی سرپایی بوده و نیاز به بیهوشی ندارد. در این درمان متخصص پوست با استفاده از کرم بی‌حس‌کننده، سطح پوست  بی‌حس کرده و سپس تحت درمان پلاسماجت قرار می‌دهد.

آیا پلاسماجت بینی تأثیر دارد؟

پلاسماجت بینی یک روش غیر جراحی و غیر تهاجمی است. به همین علت نمی‌توان انتظار داشت که ماندگاری و نتیجه‌ای همانند جراحی بینی را داشته باشد. پلاسماجت بینی یک درمان کلاژنی است و در مقایسه با جراحی بینی ماندگاری کمتر اما تا ۳ سال را دارد.

تأثیر این درمان در بینی‌های گوشتی بیشتر دیده می‌شود. البته این روش برای تمام فرم‌های متفاوت بینی قابل انجام است. در روش پلاسماجت بینی گوشتی، به راحتی می‌توان فرم بینی را به شکل دلخواه درآورد. البته این به معنی نیست که دیگر اشخاص نمی‌توانند از این روش برای فرم دهی بینی یا کوچک کردن بینی استفاده کنند.

اینکه آیا پلاسماجت بینی را کوچک می‌کند یا نه باید گفت میزان تأثیر پلاسماجت برای رفع قوز زیاد بینی نتیجه دلخواه را به همراه نخواهد داشت. کاربرد بیشتر این درمان برای موقعیت‌های زیر است:

 • رفع قوز‌های کوچک بینی
 • از بین بردن انحراف بینی و کجی بینی
 • از بین بردن فرورفتگی‌های بینی
 • کوچک کردن بینی‌های گوشتی

مراقبت بعد از پلاسماجت بینی

پروسه بهبودی بعد از درمان  با انجام چند روش ساده، سریع تر خواهد بود و میزان نتیجه‌گیری نیز بهتر است.

 • بعد از درمان برای کاهش تورم و قرمزی از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • با توجه به سؤال مراجعین درباره اینکه “زخم پلاسما کی خوب میشه” باید گفت بعد از چند روز بسته به نوع و زمان ترمیم پوست هنگام زخم مخصوص به هر فرد، جای زخم‌ها بهبود می‌یابد. در این مدت سعی کنید از دست کاری و خارش زخم‌ها بپرهیزید.
 • تا یک هفته از مواد آرایشی و کرم‌های لایه برداراستفاده نکنید.
 • تا ۱۵ روز بعد از درمان به استخر و جکوزی نروید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی می‌توانید زخم را شست و شو دهید و استحمام کنید.
 • تا دو هفته بعد از پلاسماجت بینی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • از مصرف دخانیات بپرهیزید.

پلاسماجت بینی

هزینه پلاسماجت بینی

پلاسماجت بینی نیازمند چندین جلسه درمانی بوده و با توجه به نیاز و اهداف فرد و وضعیت پوست و ظاهر بینی این جلسات متغیر و در هر فرد متفاوت است. قیمت پلاسماجت بینی معمولی نسبت به هزینه پلاسماجت بینی گوشتی متفاوت است و بعد از بررسی دقیق توسط پزشک مشخص خواهد شد. علاوه بر آن هزینه این درمان با توجه نوع دستگاه پلاسما مورد استفاده و یا اینکه به تزریق ژل یا فیلر نیاز است یا خیر، همچنین دارو‌های مورد نیاز قبل و بعد از درمان مشخص می‌شود.

سخن پایانی

پلاسماجت بینی نوعی عل زیبایی غیر تهاجمی و بدون جراحی و بخیه است. میزان تأثیر آن در بینی‌های گوشتی بیشتر و ماندگاری آن نسبت به عمل جراحی کمتر است. قبل از انجام این درمان بهتر است نزد پزشک متخصص به طور کامل معاینه شوید تا با توجه به فرم دلخواه شما میزان تأثیر و جوابدهی به شما توضیح داده شود.

برای انجام هر گونه خدمات پوست، مو و زیبایی با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *