درمان ضایعات پوستی

درمان ضایعات پوستی

پوست یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است و نقش بسیار زیادی در سلامت و زیبایی دارد و محافظت از آن بسیار حائز اهمیت است. اما گاهی این عضو مهم بدن دچار مشکلاتی می‌شود و حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد که یکی از این مشکلات ضایعات پوستی هستند. ضایعات پوستی نیز از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که شاید بار‌ها با آن مواجه شده باشید. در این مقاله به این موضوع پرداخته‌ایم. اگر می‌خواهید درباره درمان ضایعات پوستی، علت و چگونگی آن بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

ضایعات پوستی یعنی چه

ضایعه پوستی به آن ناحیه از پوست گفته می‌شود که وقتی آن‌را با پوست سایر قسمت‌های بدن مقایسه می‌کنیم ظاهر نرمالی ندارد. ضایعات پوستی انواع گوناگون و زیادی دارد و در هر شخص به شکل خاصی بروز پیدا می‌کند. برای تشخیص و درمان ضایعات پوستی، این بیماری به دو دسته تقسیم می‌شود.

ضایعات پوستی اولیه: به ضایعاتی که از بدو تولد در روی پوست فرد وجود دارد و یا به مرور زمان ایجاد می‌شود ضایعات پوستی اولیه می‌گویند.

ظایعات پوستی ثانویه: اگر ضایعات اولیه پوست به موقع درمان نشوند و به مرور زمان توسط عوامل بیرونی و یا خود شخص تحریک شود باعث ایجاد ضایعه جدیدی به نام ضایعه ثانویه می‌شود.

برای درمان این بیماری چه باید کرد

هر ضایعه پوستی که با آن مواجه می‌شوید به دلایل مختلفی می‌تواند به وجود آمده باشد. برای آنکه بفهمید چرا و چگونه دچار یک بیماری پوستی شده‌اید بهترین کار این است که به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و با تشخیص او درباره آن ضایعه اطلاعات کافی را درباره آن کسب کنید و بعد از تشخیص و علت ایجاد آن درباره نحوه درمان ضایعات پوستی از او کمک بخواهید.

انواع ضایعات پوستی چیست

همانطور که اشاره کردیم ضایعات پوستی ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید برخی از این عوامل مانند:

  1. آکنه: جوش و آکنه از بارز‌ترین ضایعات پوستی است که در هر سنی ممکن است فرد را درگیر کند. جوش‌ها انواع مختلفی دارند و قابل درمان هستند.
  2. تاول: به ضایعاتی شفاف و آبکی روی سطح پوست تاول می‌گویند. تاول‌ها در اندازه و تعداد و همچنین تراکم مختلف در پوست به وجود می‌آید.
  3. گال: گال یک نوع ضایعه گوشتی و خارش دار است و سطح پوست را برجسته می‌کند. مدت درمان این بیماری ۱ تا ۲ ماه است.
  4. آبله مرغان: در بیماری آبله مرغان تاول‌هایی روی بدن نمایان می‌شود که در پی آن فرد دچار تب، سر درد، گلودرد و خارش می‌شود. این بیماری تا زماین یکه تاول‌ها بهبود پیدا کند مسری است.
  5. زونا: در بیماری زونا نیز مانند آبله مرغان ضایعات دردناکی روز پوست به وجود می‌آید که باعث ضعف و خستگی عمومی بدن و همچنین تب و لرز می‌شود.
  6. زگیل: زگیل یک بیماری مسری است که ممکن است در اندازه و تعداد مختلف و نقاط مختلف پوست به وجود بیاید. امروزه یکی از شایع‌ترین زگیل‌ها HPV است.

چگونه ضایعات پوستی را از بین ببریم

برای آنکه بتوانیم یک ضایعه پوستی را از بین ببریم ابتدا باید با مراجعه به پزشک و انجام معاینات لازم به نوع ضایعه پی ببریم و بعد از آن اطلاعات لازم را درباره نحوه رسیدگی و درمان بیماری را از پزشک جویا شویم. صبر و رسیدگی دائمی، انتخاب یک متخصص پوست باتجربه، و پیگیری به موقع روند درمانتان در درمان ضایعات پوستی بسیار تأثیر‌گذار است. پس برای درمان آن عجول نباشید و به پزشک خود اعتماد کنید.

در صورت نیاز، برای تعیین وقت و مشاوره با ما در تماس باشید و یا فرم نوبت دهی را پر کنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *