ویتیلیگو چیست

ویتیلیگو چیست

در این مقاله به سوال ویتیلیگو چیست پاسخ خواهیم داد و راه‌های درمان آن را بررسی می‌کنیم.

ویتیلیگو یا همان پیسی یک بیماری پوستی است که در آن پوست در قسمت هایی از صورت و یا بدن رنگ طبیعی خود را از دست می دهد. این اختلال حتی در موی سر و یا داخل دهان هم دیده شده است. قسمت های شایع درگیر ویتیلیگو صورت، دست و پا و مفاصل هستند.

پیسی در هر فردی با هر رده سنی می تواند به وجود بیاید و ربطی به سن، جنسیت، محل زندگی و ملیت ندارد. در این بیماری قسمت‌هایی از پوست که رنگ خود را از دست داده اند نسبت به نقاط دیگر پوست به آفتاب حساس تر هستند. ویتیلیگو در بیش از یک درصد جمعیت جهان و بیشتر در سنین 10 تا 30 رخ می‌دهد. البته این بیماری در سنین خیلی پایین تر و یا افراد مسن هم ممکن است به وجود بیاید اما بسیار نادر است.

علت ویتیلیگو چیست؟

پیسی به دلایل متفاوتی به وجود می‌آید که هنوز علت دقیق آن مشخص نشده. بیشترین نظریه‌ها بر این اساس است که ویتیلیگو یک بیماری خود ایمنی بوده که با تولید مواد سمی به سلول های رنگ دانه ساز پوست حمله می‌کند و باعث از بین رفتن یا متوقف ساختن آنها می‌شود.

ژنتیک، آفتاب سوختگی شدید، استرس و اضطراب، آسیب دیدن پوست با مواد شیمیایی از علت های دیگر به وجود آمدن ویتیلیگو هستند.

تازه ترین دستاورد ها درباره ویتیلیگوی خفیف

در افرادی که پوست روشن تری دارند لک های ایجاد شده کمرنگ تر خواهند بود. به این ترتیب این افراد دارای ویتیلیگوی خفیف هستند. برای این افراد تقریبا می‌توان گفت هیچ درمانی توصیه نمی شود و بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند استفاده از کرم های ضد آفتاب و کرم‌های آرایشی برای مخفی نمودن مناطق روشن پوست است.

ویتیلیگو چیست

موثر ترین راهکار برای درمان ویتیلیگو چیست؟

در ادامه مقاله ویتیلیگو چیست به بررسی راه‌های درمان آن می‌پردازیم. راه‌های متفاوتی برای درمان این بیماری وجود دارد که انجام آن برای عده‌ای موثر بوده ولی برای عده‌ای هم تاثیر ندارد. زیرا با درمان این بیماری ممکن است رنگ از دست رفته پوست بازگردد اما از پیشرفت یا بروز دوباره آن جلوگیری نمی‌کند. به همین دلیل بعد از مدتی دوباره لک های پوستی در فرد ظاهر می شود. در کل درمان این بیماری در سه مرحله انجام می شود که به ترتیب: دارو درمانی با انواع کورتون ها سپس نور درمانی با لیزر و تاباندن اشعه و در نهایت با استفاده از سلول درمانی است. به این صورت که سلول های سالم را به محل آسیب دیده انتقال می‌دهند.
کشور های زیادی برای پیدا کردن روش‌هایی برای درمان ویتیلیگو در حال تلاشند. طبق اخبار جدید درمان جدید ویتیلیگو در آمریکا کشف شده و در آینده نزدیک تحولی بزرگ برای درمان آن در راه است. بهبود یافتگان ویتیلیگو معمولا کسانی هستند که اندازه لک های ایجاد شده روی بدنشان یک یا دو سانتی متر است. زیرا برای درمان این بیماری تعداد لک ها اهمیتی ندارد بلکه اندازه لک ها مهم است. برای درمان ویتیلیگو در تهران می توانید در کلینیک سبز تحت نظر بهترین متخصص این درمان را انجام دهید.

ویتیلیگو چیست

نکته طلایی که افراد دچار ویتیلیگو باید بدانند

تا اینجا به سوال ویتیلیگو چیست پاسخ دادیم، از آنجایی که درمان این بیماری به تنهایی زمان بر است، مهم ترین نکته ای که افراد دچار ویتیلیگو باید بدانند بالا نگهداشتن روحیه شان است. زیرا این افراد معمولا از سمت جامعه طرد شده و دچار استرس و افسردگی می‌شوند. پس بهتر است اول بتوانید این بیماری را به عنوان یک بیماری قابل درمان قبول کنید و سپس مراحل درمان را با حفظ آرامش سپری کنید.

سخن آخر

در پایان مقاله ویتیلیگو چیست باید به این نکته اشاره کنیم که برای افراد مبتلا به این بیماری حفط آرامش و کنترل استرس از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین رعایت تغذیه مناسب و قرار نگرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و استفاده از کرم های ضد آفتاب نیز به شدت توصیه می شود. از آنجایی که درمان و تشخیص سریع این بیماری در مراحل اولیه موفق آمیز تر بوده در صورت مشاهده این لک ها روی بدن خود سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مطالب بیشتر

برای نوبت دهی فرم زیر را تکمیل کنید:    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *