قطع فوری خونریزی دندان

گاهی اوقات ممکن است دچار خونریزی از قسمت دندان یا لثه شوید. خونریزی دندان دلایل مختلفی دارد. یکی از شایع‌ترین علت‌های خونریزی از دندان، بیماری‌های لثه و یا عفونت لثه می‌باشد و ممکن است بعد از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان دچار خونریزی لثه شوید. علاوه بر این یکی از دیگر علت‌های خونریزی دندان، جدا شدن دندان از بافت لثه و کشیدن دندان است که یک امر طبیعی می‌باشد. بعد از کشیدن دندان، جای خالی دندان و بافت لثه خونریزی کرده و سپس با فرآیند تشکیل لخته خون شروع به ترمیم لثه و ترمیم جای خالی دندان می‌کند. به وجود آمدن لخته خون باید نهایتاً طی چند ساعت انجام شود. با انجام این فرآیند خونریزی قطع می‌شود. اما اگر خونریزی بیشتر از ۸ تا ۱۲ ساعت طول کشید غیر طبیعی است و باید به دندانپزشک مراجعه کنید. در ادامه روش‌های قطع فوری خونریزی دندان را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

قطع فوری خونریزی دندان
جدا شدن دندان از بافت لثه و کشیدن دندان باعث خونریزی می‌شود که این مورد یک امر طبیعی است.

خونریزی بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان و زمانی که دندان از بافت لثه جدا می‌شود در ابتدا و تا چند ساعت اولیه خونریزی امری طبیعی است و ممکن است مایع خون آبه را در دهان مشاهده کنید، اما اگر این خونریزی بیش از ۱ یا ۲ روز و به شکل غیر طبیعی بود باید مجدداً نزد پزشک بروید تا علت آن بررسی شود. در برخی شرایط ویژه و در صورت ابتلا به بیماری‌های خاص مانند هموفیلی حتماً باید قبل از انجام درمان، بیماری یا مشکل خود را به پزشک اطلاع دهید، علاوه بر این مصرف دارو‌های آسپرین و ایبوپروفن می‌تواند خونریزی را افزایش دهد. به یاد داشته باشید که عدم رعایت بهداشت و عدم عمل به توصیه‌های پزشک ممکن است شما را با مشکلات بسیاری رو به رو کند.

روش‌های قطع فوری خونریزی دندان بعد از کشیدن

 • بعد از کشیدن دندان، دندانپزشک یک گاز استریل روی محل دندان کشیده شده قرار می‌دهد. حدود ۱ الی ۲ ساعت این گاز را روی دندان کشیده شده بگذارید و آب دهان را قورت دهید. بعد از گذشت این زمان دیگر نیاز به استفاده از گاز استریل مجدد نیست.
 • خوردن بستنی و خوراکی‌های یخ و خنک کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر جای خالی دندان کشیده شده بهبود یابد و با تشکیل لخته خون حفره خالی شده ترمیم شود. در زمانی که گاز استریل روی حفره است آب دهان خود را قورت داده یا اجازه دهید با دستمال خون به شکل طبیعی از دهان خارج شود. سپس به آرامی بستنی بخورید و اجازه دهید جای خالی دندان با سردی بستنی خنک شود.
 • سر را بالا نگه دارید، این کار موجب می‌شود تا خونریزی قطع شود. زمانی که دراز کشیده اید نیز سر خود را بالا نگه دارید، از چند بالش استفاده کنید، به این صورت جریان خون کاهش می‌یابد.
 • استفاده از کمپرس سرد و یا استفاده از یخ در محل دندان کشیده شده به صورت غیر مستقیم نیز می‌تواند باعث کاهش خونریزی شود. برای انجام این روش یخ را در یک پارچه قرار داده و روی صورتتان بگذارید.
قطع فوری خونریزی دندان
بعد از کشیدن دندان، دندانپزشک یک گاز استریل روی محل دندان کشیده شده قرار می‌دهد.

روش‌های قطع فوری خونریزی دندان و لثه

 • در ابتدا مهم‌ترین روش در جهت قطع خونریزی لثه شناسایی علت خونریزی لثه است که ممکن است به علت بهداشت ضعیف دهان و دندان اتفاق بیوفتد. اگر پلاک دندانی در طولانی مدت به وجود آمده باشد و از بین نرود پس از مدتی نیز تحریک می‌شود و این عمل باعث حساسیت لثه شده و خونریزی را به وجود می‌آورد.
 • شست و شوی دهان با محلول هیدروژن پراکسید. در این روش قرقره کردن این محلول باعث می‌شود تا دهان ضد عفونی شود و تمامی پلاک‌ها از سطح دندان به خوبی پاکسازی شوند.
 • عدم استفاده از دخانیات
 • کشیدن سیگار باعث تشدید خونریزی شده و احتمال ابتلا به بیماری‌های ریوی و قلبی را افزایش می‌دهد. همچنین کشیدن سیگار التهاب، درد و خونریزی لثه را افزایش می‌دهد.
 • استرس نیز موجب تشدید بیماری پریودنتال شده و بر سیستم ایمنی بدن نیز اثر منفی می‌گذارد و باعث تضعیف آن می‌شود.

نکات مهم برای قطع فوری خونریزی دندان

در پایان این مقاله به جمع بندی 8 روشی که به قطع فوری خونریزی دندان کمک می‌کنند می‌پردازیم.

 1. جلوگیری از مصرف دخانیات
 2. مسواک زدن به آرامی و استفاده از مسواک مناسب و نرم
 3. شستشوی دندان ها با آب نمک هر چند وقت یکبار
 4. مصرف ویتامین ها از جمله ویتامین C، مصرف میوه و سبزیجات
 5. مصرف آب میوه های طبیعی مانند آب سیب، آب پرتقال، آب آلبالو، و آب لیمو
 6. عدم استفاده از نی
 7. مراجعه به پزشک و مصرف به موقع داروها
 8. نگه داشتن سر به سمت بالا هنگام خونریزی دندان

مطالب بیشتر

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *